Zasady wyboru i stosowania gorsetu do złamania kompresyjnego

Czy zawsze musisz nosić gorset podczas złamania kompresyjnego? Jeśli dojdzie do katastrofy, a kręgi nie są po prostu złamane, ale pęknięte lub zdeformowane, lekarz zaleca noszenie gorsetu, który łagodzi ból, ale powoduje pewne niedogodności. Ale czy zawsze trzeba nosić utrwalacz?

Co powoduje noszenie gorsetu

Złamanie kompresji zawsze towarzyszy odkształceniu kręgu, a aby przywrócić strukturę kości, konieczne jest zapewnienie maksymalnego odpoczynku trzem kręgom i zapobieżenie ich przemieszczeniu.

Noszenie gorsetu po złamaniu kompresyjnym zapewnia:

 • zdolność do mocowania kręgów w pozycji anatomicznej i zapobiegania ich przemieszczaniu;
 • Zmniejsz obciążenie mięśni pleców i zapobiegnij skurczowi mięśni;
 • zmniejszyć zespół bólowy;
 • zapewniają spokój i przyspieszają tworzenie się modzeli kostnych.

Początkowo sztywny stabilizator jest zawsze noszony, a następnie, w procesie rehabilitacji, możliwe jest noszenie półsztywnego lub miękkiego korektora.

Odpowiadając na pytanie, czy nosić gorset po złamaniu kompresyjnym, pozytywnie, warto zastanowić się, jakie rodzaje urządzeń są używane do naprawy.

Odmiany produktów do korekty kompresji

W początkowej fazie kompresji kręgów wyróżniamy dwa rodzaje urządzeń gorsetowych: gips i metal-plastik. Oba warianty urządzeń mają swoje wady i zalety.

Gips

Są wykonywane indywidualnie, biorąc pod uwagę anatomiczne cechy ciała pacjenta i charakter uszkodzenia kręgosłupa. Do pozytywnych cech należą:

 • prostota produkcji;
 • niski koszt;
 • możliwość stworzenia maksymalnego wsparcia dla uszkodzonego obszaru kręgosłupa.

Ale jest jedna duża wada - znaczna waga elementu ustalającego, który będzie musiał być noszony przez długi czas.

O ile noszenie gorsetu po złamaniu kompresyjnym jest indywidualnie ustalane przez lekarza, z reguły okres powstawania kostnego kości u osoby dorosłej trwa od kilku tygodni do 3-4 miesięcy.

Metal-plastik

Łatwiejsza i wygodniejsza konstrukcja, która, podobnie jak gips, zapewnia niezawodne mocowanie kręgów.

Metalowy element ustalający może być również produkowany na indywidualne zamówienie, z uwzględnieniem cech anatomicznych pacjenta lub wybranych spośród gotowych produktów.Niewielką wadą tego projektu jest wysoki koszt produktu.

Urządzenia dla dzieci z kręgosłupem lędźwiowym są wytwarzane w taki sam sposób, jak dla dorosłych.

Zasady wyboru

Gips i metal-plastik mają taki sam efekt podparcia i mocowania, a wybór materiału zależy tylko od finansowych możliwości i życzeń pacjenta.

Ale nawet jeśli wybór zostanie dokonany na korzyść metal-plastiku, nie powinieneś sam wybierać. Przed określeniem rodzaju utrwalacza lekarz przeprowadza serię badań:

 • Zdjęcie rentgenowskie w dwóch projekcjach. Określa rodzaj uszkodzenia tkanki kostnej.
 • Tomografia. Pozwala szczegółowo określić uszkodzenie struktury kręgosłupa i stan rdzenia kręgowego.
 • Densytometria. Pokazuje zawartość wapnia w kościach (u osób starszych).
 • Konsultacja z neurologiem. Konieczne jest określenie odruchów i stanu tkanki nerwowej w miejscu urazu.

Na podstawie ustaleń lekarz wybiera naturę projektu. Ale jest kilka ogólnych zaleceń, jak wybrać model dla długiego wygodnego noszenia:

 • Anatomiczna korespondencja.Projekt powinien powtarzać wszystkie zgięcia ciała i nie powodować dyskomfortu.
 • Możliwość regulacji. Zalecane przez nabywanie twardy metal-lock, brać pod uwagę nie tylko możliwość dostosowania pozycji, ale również regulację stopnia sztywności. Jest to konieczne, gdy po powrocie do zdrowia będziesz musiał nosić półsztywną strukturę, a także zaoszczędzić pieniądze.
 • Zapewnienie wentylacji. Użyj modelu będzie długo, więc musisz uważać, aby skóra mogła w pełni oddychać.

Ale nie wystarczy wybrać odpowiedni model, musisz go poprawnie użyć. Złe noszenie zamiast efektu leczniczego przyniesie tylko szkody.

Podstawowe zasady noszenia

Podczas fotografowania gorset po złamaniu kompresji i jak długo nosić, można ustalić dopiero po badaniach lekarz.

Na początkowym etapie projektowania obróbki stosowany prawie stale w czasie ustalenia pacjenta w położeniu pionowym, ale w czasie trwania aplikacji zatrzask odzyskiwania zmniejsza się stopniowo.

Po dostosowaniu struktury mocowania do figury, lekarz zawsze podaje ogólne zalecenia dotyczące noszenia gorsetu podczas złamania kompresyjnego:

 1. Nie zakładaj nagiego ciała.Produkt nakłada się na płótno z tkaniny bawełnianej. Bardzo ważne jest, aby twarda krawędź elementu ustalającego nie dotykała odsłoniętych obszarów skóry. W niektórych przypadkach zaleca się zamocowanie miękkich rolek (na przykład w obszarze pachowym) do twardej krawędzi.
 2. Zdejmij podczas snu. Nawet jeśli chcesz trochę leżeć w ciągu dnia, warto poświęcić trochę czasu na odpięcie pasków i nie spoczywać w gorsecie.
 3. Zwróć uwagę na dyskomfort. Po dopasowaniu pasów wybrany model nie powinien utrudniać pełnego oddychania i zakłócać krążenie krwi w tkankach. Jeśli gdzieś jest zmiażdżony lub gdy oddychanie staje się niewygodne, konieczne jest ponowne dopasowanie przedmiotu zgodnie z rysunkiem.

Gorset jest niezbędny do złamania kompresyjnego, ale będzie to tynk lub metal-plastik - każdy go wybiera, ponieważ oba te materiały zapewniają niezawodne mocowanie kręgosłupa.

Ale nie możesz sam wybrać modelu! Tylko lekarz po egzaminie może udzielić niezbędnych zaleceń dotyczących charakteru projektu i nauczyć się go prawidłowo używać.