Zapalenie wielostawowe: przyczyny rozwoju, objawy i leczenie

Zapalenie stawów stawów jest złożoną przypadłością, objawiającą się porażką kilku stawów ciała. Jest to przewlekła choroba stawów, w której może dojść do zapalenia kilku stawów lub jednego stawu za drugim. Choroba atakuje chrząstkę stawową, więzadła i ścięgna, wywołuje silny ból mięśni, który staje się bardziej intensywny podczas ruchów. Zapalenie wielostawowe dotyczy głównie ludzi po 40 latach, ale teraz istnieje tendencja do "odmłodzenia" choroby.

Przyczyny zapalenia wielostawowego

Zapalenie wielostawowe jest dość poważną chorobą, która występuje z różnych przyczyn. Jednak eksperci nazywają cztery główne czynniki powodujące schorzenie:

 • infekcja (czerwonka, rzeżączka);
 • zaburzenia metaboliczne;
 • alergia;
 • uraz.

Można powiedzieć, że zakaźne zapalenie wielostawowe powoduje zakażenie układu moczowo-płciowego, gruźlicę, brucelozę lub rzeżączkę. Zaburzenie metaboliczne powoduje krystaliczne zapalenie wielostawowe, gdy sole moczanu sodu gromadzą się w stawach i niszczą je. Uraz może powodować pourazowe zapalenie wielostawowe. Patogeneza reumatoidalnego zapalenia wielostawowego nadal nie jest jasna.Uważa się, że jest to czynnik genetyczny.

Zapalenie wielostawowe i jego rodzaje

Co dzieje się w organizmie z zapaleniem wielostawowym? Powszechnie wiadomo, że wokół tkanek otaczających skorupy stawów istnieje ogromna liczba naczyń i zakończeń nerwowych. Z infekcją w ciele, przenosi się z prądem krwi, dostanie się do stawu, powoduje jego stan zapalny i zniszczenie. W ten sposób rozwija się zapalenie wielostawowe.

Istnieją następujące typy zapalenia wielostawowego:

 1. Infekcyjne zapalenie wielostawowe rozwija się z powodu infekcji. Ten rodzaj dolegliwości jest dość łatwy do leczenia, ale tylko wtedy, gdy choroba zostanie wykryta w czasie, prawidłowo zdiagnozowana i schemat leczenia zostanie odpowiednio dobrany. W przypadku zignorowania objawów, zakaźne zapalenie wielostawowe może prowadzić do poważnych konsekwencji w postaci naruszenia funkcji stawów.
 2. Reumatyczne (reumatoidalne) zapalenie wielostawowe nie rozwija się z powodu infekcji. Ten rodzaj zapalenia wielostawowego jest o wiele bardziej niebezpieczny, ponieważ oprócz stawy wpływa on również na tkankę łączną, a także może szybko rozprzestrzeniać się na inne tkanki i narządy. Konieczne jest rozpoczęcie leczenia natychmiast po wykryciu choroby, ponieważ nie można wyleczyć zaawansowanych stadiów.W wyniku statystyk medycznych zgodnie z międzynarodowym kodeksem klasyfikacji (reumatoidalne zapalenie stawów μB) choroba ta dotyka 60% osób (po 50 latach).
 3. Łuszczycowe zapalenie wielostawowe powoduje zapalenie stawów, na które skóra jest dotknięta łuszczycą. Na przykład porażka skóry kostki wywołuje porażkę stawu skokowego. W przypadku braku odpowiedniego leczenia dolegliwość może rozprzestrzenić się na inne stawy.
 4. Reaktywne zapalenie wielostawowe rozwija się w wyniku zakażeń układu moczowo-płciowego (zapalenie pęcherza moczowego lub cewki moczowej). Ten typ zapalenia stawów jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może powodować inne choroby: zapalenie wielonerwowe, zapalenie spojówek, zapalenie jelita grubego.
 5. Wymiana zapalenie wielostawowe (krystaliczne) występuje z powodu zaburzeń metabolicznych. Kiedy narusza metabolizm puryny w organizmie, uwalniana jest duża ilość kwasu moczowego, który osadza się w stawach, powodując ataki dna. Żywym przykładem wymiennego zapalenia wielostawowego jest dnawe zapalenie stawów. Z czasem w chrząstce stawowej pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, którym towarzyszą zmiany sklerotyczne i fibrynowe w błonie maziowej stawu.
 6. Pourazowe zapalenie wielostawowe występuje po wcześniejszym urazie: pęknięciach stawów, siniakach, zwichnięciu lub podwichnięciu. To zapalenie stawów jest niebezpieczne z powodu możliwych powikłań: zapalenia worków śluzowych stawu i rozwoju wodnistego obrzęku wokół niego.

Objawy zapalenia wielostawowego

Ponieważ zapalenie wielostawowe występuje z wielu powodów, zarówno objawy, jak i przebieg choroby, a także sposoby jej leczenia, różnią się polimorfizmem. Dlatego u każdego pacjenta cierpiącego na zapalenie wielostawowe, choroba postępuje indywidualnie i na swój sposób. Powszechnym objawem, który łączy wszystkie typy zapalenia wielostawowego, jest zapalenie tkanki stawowej (błony maziowej), która ją otacza.

Tak więc objawy zapalenia wielostawowego będą gwizdane od jego rodzaju i przyczyny, która je spowodowała. Na przykład reumatoidalne zapalenie wielostawowe charakteryzuje się długotrwałym początkiem. Objawy pojawiają się tylko wtedy, gdy zmienia się pogoda: pojawiają się stawy lekko spuchnięte, pojawia się uczucie zmęczenia i pocenie się. W przypadku zakaźnego zapalenia wielostawowego obserwuje się obrzęk i zaczerwienienie skóry nad dotkniętym stawem, ograniczając ruchliwość. Czasami następuje utrata apetytu i utrata masy ciała, a także wzrost temperatury ciała.W niektórych przypadkach zapalenie wielostawowe prowadzi do silnej gorączki, której towarzyszy gorączka i prowadzi do klęski narządów wewnętrznych. Pourazowe zapalenie wielostawowe objawia się ograniczonymi ruchami, bólem tępym w stawach i mięśniach, a także chrupnięciem w stawach. Powikłaniem tej postaci artretyzmu może być ropień, różyczka, czyraki.

Wymianie zapalenia wielostawowego towarzyszy osadzanie się sodu z moczanu w chrząstkach stawowych, które je uszkadza, czyni je szorstkimi, z pęknięciami i objawami. Generalnie ma to wpływ na duży palec, który pęcznieje i zmienia kolor na czerwony. Atakowi towarzyszy silny ból i wysoka gorączka. Z czasem pojawia się tofus, który jest klasyczną manifestacją dnawego zapalenia stawów.

Reaktywne zapalenie wielostawowe rozwija się w wyniku infekcji układu moczowo-płciowego. Zaczyna się z reguły gwałtownie z wysoką temperaturą, silnym zespołem bólowym. Staw pęcznieje, skóra wokół niego rumieni się, ruchliwość jest ograniczona. Przy odpowiednim leczeniu dolegliwość przebiega szybko i bez konsekwencji.

Ponieważ każdy rodzaj zapalenia wielostawowego ma swoje własne objawy, możliwe jest zidentyfikowanie głównych objawów dla wszystkich postaci:

 • ból w stawach;
 • odkształcenie tkanek stawów;
 • pigmentacja skóry na stawie objętym stanem zapalnym;
 • skoki temperatury ciała;
 • pieczenie i drętwienie kończyn;
 • poranna sztywność stawów;
 • lotny ból, który może "wędrować" od stawu do stawu.

Cały zakres objawów można podzielić na trzy typy:

 • ostra forma;
 • podostre;
 • przewlekły.

Ostra postać choroby objawia się silnym bólem i ma trwały charakter. Występuje również naruszenie funkcji stawów, obrzęk i zaczerwienienie. Postać podostra nie ma wyraźnych objawów, a w przewlekłym przebiegu choroby odczucia bólu obserwuje się tylko w okresie zaostrzenia. Oprócz porażki i deformacji stawów, zapalenie wielostawowe obserwuje zanik mięśni, zmniejszenie masy mięśniowej.

Diagnoza zapalenia wielostawowego

W rozpoznawaniu zapalenia wielostawowego szczególną uwagę zwraca się na gromadzenie wywiadu, dolegliwości i cech klinicznego obrazu choroby. W celu prawidłowej diagnozy przeprowadzane są następujące badania kliniczne:

 • ogólne badanie krwi (ważne jest sprawdzenie szybkości sedymentacji erytrocytów w ESR;
 • biochemiczne badanie krwi (oznaczanie poziomu kreatyny i poziomu ASTA);
 • analiza czynnika reumatoidalnego (RF);
 • analiza moczu;
 • badanie płynu maziowego.

Badania instrumentalne:

 • radiografia;
 • USG stawów;
 • scyntygrafia;
 • Rezonans magnetyczny (MRI);
 • Tomograf komputerowy (CT).

Należy wziąć pod uwagę jeden fakt: negatywna analiza czynnika reumatoidalnego nie oznacza, że ​​dana osoba nie cierpi na artretyzm, ponieważ czynnik reumatoidalny nie jest wykryty w seronegatywnym reumatoidalnym zapaleniu wielostawowym (i właśnie o to właśnie chodzi). Aby zidentyfikować tę postać, pacjentowi przydzielono dodatkowe badania USG i EKG. Aby zdiagnozować metaboliczne zapalenie wielostawowe, podaje się płyn stawowy. Pi podejrzewa zakaźne zapalenie wielostawowe przepisanej konsultacji ze specjalistami pokrewnych: wenerologa, TB, choroby zakaźnej, a także zachowanie pewne dodatkowe testy.

Jak leczyć zapalenie wielostawowe

Schemat leczenia tej choroby określa lekarz. Wielu pacjentów nie chodzą do lekarza i są traktowani niezależnie, ponieważ nie wiedzą, który lekarz leczy zapalenie stawów. Wszystkie rodzaje zapalenia stawów są leczone przez lekarza - reumatologa. Czasami pacjenci z zapaleniem wielostawowym są hospitalizowani.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów ma na celu zmniejszenie okresu zaostrzenia i zmniejszenie intensywności choroby podczas zaostrzenia.Leczenie jest złożone i obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ), glukokortykoidów. Zaleca się również przeprowadzenie fizjoterapii w połączeniu z terapią ruchową, dietą i masażami, zabiegami sanitarnymi i leczeniem uzdrowiskowym. Przy wymiennym zapaleniu wielostawowym konieczna jest terapia dietetyczna z porzuceniem produktów zawierających dużą liczbę puryn.

Zapalenie wielostawowe u dzieci

Trudno jest zdiagnozować zapalenie wielostawowe u dzieci, ponieważ nie mogą one powiedzieć o swoich uczuciach i odpowiednio ocenić ich stanu (zwłaszcza małe dzieci). Dlatego stają się kapryśne, źle śpią, odmawiają jedzenia i przestają się ruszać. Istnieją jednak objawy, które mogą wykryć zapalenie wielostawowe u dzieci. Na przykład dziecko przestaje chodzić, woli kłamać, a jeśli jest zmuszony do ruchu, jest kapryśne i płacze. Również jednym z objawów jest sztywność ruchów rano i kulawizna u dziecka.

Przyczyny chorób stawowych u dzieci są liczne i podobnie jak u dorosłych, każdy rodzaj zapalenia stawów ma swoje własne przyczyny rozwoju. Głównymi przyczynami rozwoju choroby u dzieci są:

 • przechłodzenie;
 • choroby układu nerwowego;
 • urazy;
 • czynnik dziedziczny;
 • beri-beri;
 • zaburzenia metaboliczne;
 • przeniesiona infekcja;
 • zakłócenia w pracy układu odpornościowego.

Choroba u dzieci objawia się następującymi objawami:

 • podwyższona temperatura ciała;
 • naruszenie funkcji stawu (dziecko ma trudności z poruszaniem się);
 • bolesne odczucia, które nasilają się w trakcie i po ruchu;
 • kulawizna;
 • utrata apetytu;
 • kapryśność (zwykle wesoły i wesoły dzieciak, staje się kapryśny i skąpy);
 • letarg i zmęczenie;
 • zmniejszenie masy ciała.

W przypadku ostrego zapalenia wielostawowego stawy stają się szkarłatne i mogą ulec deformacji. Skuteczne leczenie zapalenia stawów zależy od ustalenia przyczyny, która spowodowała chorobę. Jeśli diagnoza się powiedzie, należy zastosować leczenie, które jest złożone i wystarczająco długie (w niektórych przypadkach, kilka lat). Leczenie odbywa się zarówno w szpitalu, jak i ambulatorium. Polega na przyjmowaniu leków przeciwartretycznych, fizjoterapii, ćwiczeń fizjoterapeutycznych, masażu, diety i leczenia uzdrowiskowego. Jeśli leczenie jest złe i przedwczesne, choroba przechodzi do chronicznej fazy i towarzyszy dziecku do końca życia.Ponadto podczas ostrego zaostrzenia zaleca się noszenie opon, bandaży i ortezy, aby tymczasowo ograniczyć ruch i naprawić połączenie w określonej pozycji. W ciężkich przypadkach wykonywane jest leczenie chirurgiczne. Ważne jest, aby pamiętać, że zapalenie stawów - choroby, która jest trudna do zdiagnozowania na wczesnym etapie, a więc jego wpływ ma istotny wpływ na jakość życia i zdrowia dziecka.

Leczenie zapalenia wielostawowego za pomocą środków ludowej

Ogólne leczenie zapalenia wielostawowego za pomocą środków ludowych polega na spożyciu różnych herbat, bulionów, naparów. Receptury tradycyjnej medycyny skutecznie eliminują skutki zapalenia wielostawowego. Ponieważ lekami są:

Pokrzywa i korzeń pietruszki

Rozdrobnione liście pokrzywy i korzeń pietruszki (1 łyżeczka) zalać szklanką wrzącej wody, przykryć pokrywką i nalegać. Następnie filtruj i weź do środka pół szklanki trzy razy dziennie. Z pozostałego wytłoku można skompresować chore połączenie, owijając je gazy i mocując je do dotkniętego stawu.

Bagno Sabelnik

Konieczne jest, aby wziąć łodygi rośliny, pociąć i umieścić w butelce z ciemnego szkła. Wlej wódkę do butelki i kładź w ciemnym miejscu przez 21 dni.Weź 1,5 łyżki przed posiłkami przez miesiąc.

Starsze kwiaty i liście brzozy

Starsze kwiaty (1 łyżeczka) i liście pokrzywy (5 łyżeczek) wlewa się z gorącą wodą (3 filiżanki). Nalegaj dzień i wypij pół szklanki przed posiłkami 4-5 razy dziennie.

Herbata z liści porzeczki

Wziąć w różnych proporcjach liście porzeczki, dzwonki i jagody dzikiej róży zaparzane są w imbryku jako herbaciane liście herbaty. Pij regularnie przez cały dzień. Herbata okazuje się bardzo smaczna i pachnąca.

Rośliny lecznicze do stosowania miejscowego

Do użytku zewnętrznego ziół leczniczych stosowanych jako maści, okłady, okłady.

Łopatka arkusz

Arkusz łopatki nakłada się na chore połączenie, przymocowuje bandażem i pozostawia na noc. Przed użyciem arkusz powinien być lekko pomarszczony.

Olej z gorczycy

Przydatne jest pocieranie musztardy lub oleju z dyni w dotkniętych stawach. Olej jest wcierany, dopóki skóra nie będzie gorąca i czerwona. Następnie przegroda jest owinięta ciepłą szmatką i pozostawiona na noc.

Maść z żołędzi

Weź około 10 żołędzi, zmielić w blenderze, zmieszać z tłuszczem wieprzowym i czarnym pieprzem. Maść wciera się w dotknięte stawy raz dziennie przed snem.

Sok z rzodkwi

Świeży sok rzodkiewki (2 filiżanki) wymieszany z 100 gramami wódki, dodać 1 łyżeczkę soli i 1 szklankę miodu. Otrzymaną mieszaninę wciera się w obszar dotkniętego stawu. Następnie owinąć połączenie ciepłą szmatką i pozostawić na noc.

Płaskie ciasta krowie

Pomaga przy zapaleniu wielostawowym nałożyć ciepłe ciastka krowi. Przepis doskonale pomaga złagodzić ból stawów.

Zabieg z receptami medycyny ludowej jest szczególnie skuteczny w połączeniu z lekami. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że zapalenie wielostawowe wymaga złożonego leczenia. Terminowe leczenie i drżenie ciała pozwolą Ci zapomnieć o chorobie przez długi czas.

Obejrzyj wideo: Choroby reumatyczne - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie (Luty 2020).

Loading...