Młodzieńcze osteochondrozy - przyczyny, jak się manifestuje i co robić

Patologiczne zmiany w chrząstce krążków międzykręgowych i stawów nazywane są osteochondrosis.

Z reguły ludzie, którzy przekroczyli linię w wieku 35 lat, spotykają się z tą chorobą.

Ale choroba w ostatnich latach szybko staje się coraz młodsza - lekarze tej diagnozy postawili już w wieku dojrzewania.

Młody (tłumaczone jako „młody, typowe dla młodzieży”) dogania osteochondroza i dzieci i szkół oraz studentów i młodych matek, sportowców i na początku swojej kariery (kod ICD-10 - M42).

Przejawia się poprzez objawy, które różnią się od objawów choroby w bardziej dojrzałym wieku.

Przyczyny

U dzieci w wieku młodzieńczym występują poważne zmiany. Nie tylko narządy wewnętrzne powiększają się - zmiany wpływają również na tkankę kostną kręgosłupa.

Jego powstawanie zależy bezpośrednio od odmierzanego regularnego wysiłku fizycznego (wzmocniony jest mięśniowy gorset podtrzymujący kręgi), zrównoważonego odżywiania (do kręgosłupa wystarczająca ilość cennych substancji), wrodzonych cech rozwojowych.

Przyczyny prowadzące do młodzieńczej osteochondrozy w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym są następujące:

 1. Niewystarczająca aktywność fizyczna. Słabe i wiotkie mięśnie nie radzą sobie z obciążeniem kręgosłupa. Kręg, pozbawiony podparcia w postaci mocnego gorsetu mięśniowego, wypaczony, zdeformowany, przyciśnięty do siebie.
 2. Wyczerpująca i długotrwała aktywność fizyczna. Podczas podnoszenia ciężkich pocisków (sztang, ciężarów), robienia parkour, skakania z dużej wysokości i innych sportów, w których kręgosłup jest potężnym pojedynczym ładunkiem - kręgi mogą się ruszać i łamać. Kompresja może być tak silna, że ​​jeden kręg ściska sąsiedni kręg (przepuklina Schmorla).
 3. Wrodzone anomalie rozwoju. Zmiany patologiczne w tkance chrząstki można obserwować od najmłodszych lat, jeśli rodzice i krewni cierpią na choroby układu mięśniowo-szkieletowego.
 4. Nadmierna waga. Przejadanie się od wieku przedszkolnego i szkolnego zamienia się w cały "bukiet" chorób, wśród których często pojawia się osteochondroza.
 5. Wyczerpanie fizyczne. Jest to "odwrotna strona medalu", gdy nastolatek usiłujący uzyskać pożądaną postać karmi się słabo lub głoduje. Witaminy i minerały nie są w odpowiedniej ilości w organizmie, a to wpływa na stan kręgów. Szczególnie niebezpieczny dla młodych ludzi jest niedobór wapnia.
 6. Nieprawidłowa postawa.Wysocy chłopcy i dziewczęta często są nieśmiali z ich wzrostu i celowo garbią się, by wyglądać na niższych. W rezultacie ten zwyczaj prowadzi do prawdziwych skrzywień kręgosłupa. Nieprawidłowa postawa podczas zajęć przy stole prowadzi do tego samego wyniku. Codzienna statyczna pozycja ciała podczas gier komputerowych ma również niekorzystny wpływ na stan kręgosłupa.

Osteochondroza młodzieńcza w przyszłości może prowadzić do ciężkich chorób układu mięśniowo-szkieletowego. W wyniku nieprawidłowego rozłożenia obciążenia na stawy dotknięte segmentów kręgosłupa i nóg - nastolatek jest często diagnozowana płaskostopie.

Jak się przejawia?

Istnieje znacząca różnica między objawami osteochondrozy we wczesnym i dorosłym życiu. Zróżnicowanie znaków komplikuje fakt, że młody organizm sygnalizuje patologię:

 • Bóle migrenowe głowy, zawroty głowy, schorzenia przedwzmacniające (osteochondroza szyjna).
 • Ból w mostku w rejonie serca, żołądka, pomiędzy łopatkami (choroba uderzyła klatki piersiowej).
 • Ograniczona mobilność w pasie (wygina się do przodu, do tyłu, w bok popełniane przy małej amplitudzie), dyskomfort podczas podnoszenia jedną nogę, starając się przechylić głowy do stóp (patologia dotyczy segmentów lędźwiowej).Procesy zapalne w tym obszarze, nawet w okresie dojrzewania, mogą prowadzić do każdego.

Środki diagnostyczne mają na celu odróżnienie tych znaków i diagnozowanie za pomocą dokładnego nowoczesnego sprzętu. Zdjęcia wykonane za pomocą promieni Roentgena, TK, MRI, badań krwi, moczu - mogą ocenić prawdziwy obraz choroby.

Mianowicie - w jakim obszarze rozwija się proces patologiczny, w jakim stopniu wpływa na kręgi, czy dotknęły zmiany w innych tkankach.

Młodzież z reguły nie tworzy osteofitów na kręgach, nie ma choroby miednicy małej, nie ma ostrego zespołu bólowego. Dlatego osteochondroza jest mylona z chorobami głowy, serca, żołądka, wątroby, nerek, nóg.

Co powinienem zrobić?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne nie są przepisywane nastolatkom. Mają zbyt wiele efektów ubocznych, które niekorzystnie wpływają na rosnące ciało. Młodzi ludzie pokazujący:

 • Fizjoterapia.
 • Pływanie.
 • Masaż.
 • Homeopatia.
 • Terapia ćwiczeń.
 • Dopuszczenie kompleksów witaminowych, suplementów diety.

Wszystkie te procedury mogą być wykonywane wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego.Samo leczenie może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji, które w dorosłości przerodzą się w poważne patologie.

W przypadku bólu pleców, istnieje potrzeba przyjmowania środków przeciwbólowych - i to jest także przywilej specjalisty, który z grupy leków wybierze najbardziej skuteczny i bezpieczny lek dla każdego pacjenta.

Rodzice powinni z wielką odpowiedzialnością podejść do kwestii nie tylko wychowania moralnego, ale także wychowania fizycznego dziecka. Lepiej nie przesadzić z aktywnością fizyczną, ale skierować ją na właściwy kanał (zajęcia sportowe).

"Domodedates", wręcz przeciwnie, trzeba zaszczepić "smak" regularnych ćwiczeń w domu i na ulicy. Właściwe nawyki tworzą nie tylko postać, ale także zdrowe ciało.

Loading...