Zwichnięcia lędźwiowe: jak się manifestują i jak są leczone

Występy krążków międzykręgowych w okolicy lędźwiowej nie stanowią pojedynczej choroby.

Ten stan jest uważany za jeden z etapów zwyrodnieniowego procesu zwyrodnieniowego, który nazywa się osteochondroza.

Protruzja to etap poprzedzający początek przepukliny. Ale w przeciwieństwie do przepukliny, wypukłości ustępują na leczenie.

W związku z tym lekarze powinni natychmiast rozpocząć leczenie, gdy zostaniesz zdiagnozowany. Pomoże to uniknąć różnych komplikacji w przyszłości.

Objawy choroby

Ten stan przez długi czas może wcale nie być odczuwalny. Pacjent zaczyna odczuwać objawy, gdy z powodu ucisku dochodzi do uszkodzenia korzeni nerwów rdzeniowych lub tkanek rdzenia kręgowego.

Występują rodzaje dolegliwości, takie jak wypukłości brzuszne, w których pacjent nigdy nie odczuwa bólu, a dolegliwość jest diagnozowana przypadkowo, poprzez badanie innych narządów.

Oznaki pojawienia się odcinka lędźwiowego w dużej mierze zależą od tego, gdzie się znajdują. Najczęstsze objawy to:

 1. częsty ból w dolnej części pleców z jedną lub obydwoma stronami kręgosłupa, podając nogę,bolesne odczucia często pojawiają się i wzmagają podczas nieuważnych ruchów, a także gdy pacjent znajduje się w tej samej pozycji przez długi czas;
 2. uczucie sztywności w okolicy lędźwiowej;
 3. lumbago podczas nieostrożnych ruchów, bolesne odczucia tak silne, że pacjent nawet nie może się poruszać, ból trwa przez kilka minut i może trwać do kilku godzin; dysfunkcja pęcherza i odbytnicy;
 4. w części męskiej może rozwinąć się dysfunkcja odbytnicy;
 5. obniżone napięcie mięśni grzbietu;
 6. zanikłe mięśnie nóg;
 7. zaburzone czucie w nogach.

Głównym objawem wypukłości lędźwiowych są ataki nagłego i nagłego bólu w okolicy lędźwiowej.

Gdy pacjent zostanie ściśnięty przez rdzeń kręgowy, może wystąpić mniejsze niedowładanie. zaburzona funkcja motoryczna w nogach, a to, jak rozumiesz, jest przyczyną niepełnosprawności.

W związku z tym wielu pacjentów wykazuje operację w diagnostyce wypukłości. Często interwencja chirurgiczna jest jedynym sposobem na utrzymanie zdrowia kręgosłupa.

Metody diagnostyczne

Bez względu na fakt, że choroba ma charakterystyczne i wyraźne objawy, ten stan nadal musi zostać dokładnie zdiagnozowany. Dzieje się tak, ponieważ istnieją inne patologie, które wykazują podobne objawy.

Ponadto niezwykle ważne jest określenie rodzaju patologii, jej wielkości i lokalizacji, ponieważ Pomoże to przewidzieć przebieg choroby i stworzyć kompetentny zestaw środków terapeutycznych.

W niektórych przypadkach, gdy pacjent jest poddawany zabiegowi chirurgicznemu, dokładne badanie pomoże chirurgom podczas operacji.

Metody diagnostyczne obejmują:

 • Konsultacja z neurologiem.
 • Rentgen kręgosłupa.
 • Rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT).
 • Mielografia.
 • Standardowe testy laboratoryjne.

Warto zauważyć, że pacjent często może wyznaczyć tylko MRI. Badanie to pomaga wykryć występowanie, a także określić wszystkie cechy niezbędne do dalszego leczenia.

Pozytywną stroną tej metody badania jest jej bezbolesność i prawie całkowity brak przeciwwskazań.

Jak leczyć

Co jeśli objawy choroby zostaną wykryte? Leczenie choroby odbywa się na dwa sposoby: zachowawczy i operacyjny.Same w sobie występy nie są uważane za wskazanie do umieszczenia pacjenta na stole operacyjnym.

Wskazaniem jest zespół ściskający rdzeń kręgowy lub tkankę rdzenia kręgowego lub ryzyko rozwoju tych stanów. Są przypadki, gdy z wypustki pozbywają się tylko leków, ale trzeba z tym cierpliwie być cierpliwym.

Konserwatywna metoda leczenia. Podczas zaostrzeń i silnego bólu zalecany jest odpoczynek w łóżku, aby unieruchomić i odciążyć kręgosłup, a także zażywać leki. Produkty apteczne pomogą w krótkim czasie usunąć ból i zapalenie zakończeń nerwowych.

Jako zintegrowane leczenie zachowawcze proponujemy ćwiczenia rozciągające kręgosłup, tk. jest to uważane za skuteczny sposób na pozbycie się wysunięcia kręgów.

Jeśli leczenie zachowawcze nie pomaga, stosuje się leczenie chirurgiczne. Oczywiście każda operacja jest rodzajem ryzyka, mimo że poziom nowoczesnej medycyny chirurgii kręgosłupa jest dość wysoki.

Dlatego spróbuj wypróbować wszystkie metody leczenia w sposób konserwatywny.Niech ta metoda zajmie więcej czasu, ale będzie bezpieczniejsza. Zdrowie dla ciebie!