Zapalenie wielostawowe palców: przyczyny rozwoju, objawy i leczenie

Zapalenie wielostawowe palców to choroba charakteryzująca się równoczesną wielokrotną zmianą stawów. Choroba atakuje wszystkie stawy: zarówno śródstopno-paliczkowe, jak i międzypaliczkowe. Zapalenie wielostawowe rąk może powodować znaczne odkształcenie wszystkich stawów, co pogarsza jakość życia pacjenta. W końcu ręka nie działa jak zdrowe ciało robocze, a wykonywanie codziennych ruchów domowych i umiejętności zawodowych staje się trudne, jeśli nie niemożliwe. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią strategię leczenia i rozpocząć ją na czas, aby zapobiec deformacji stawów rąk.

Przyczyny rozwoju zapalenia wielostawowego palca

Głównymi przyczynami rozwoju dolegliwości są:

 • dziedziczna predyspozycja;
 • infekcja wirusowa.

Jednak choroba może również prowokować:

 • przechłodzenie;
 • przegrzanie;
 • zaburzenia metaboliczne;
 • stres psycho-emocjonalny;
 • ogólne zatrucie organizmu;
 • ciąża i laktacja.

Czynnikiem wyzwalającym chorobę może być również:

 • Tendovaginitis (zapalenie ścięgien i otaczającej je błony);
 • zapalenie więzadeł (zapalenie więzadeł).

Choroby te występują w wyniku długotrwałego stresu lub nadmiernego obciążenia pracą podczas wykonywania monotonii.Są one z reguły związane z rutynową pracą domową lub z zajęciami zawodowymi.

W przyszłości chrząstki stawowe są zaburzeniami dystroficznymi, które prowadzą do powolnego, ale pewnego zniszczenia stawu. W rezultacie rozwija się deformująca choroba zwyrodnieniowa stawów. Ciekawostką jest fakt, że w chorobie zwyrodnieniowej stawów dotyka stawów międzypaliczkowych paznokcia i środkowych paliczków, czasami rozwija dalszy stawów (I śródręcza - phalanx przegub, który jest bliżej do ręki). W reumatoidalnym zapaleniu stawów zwykle występują obustronne stawy międzygałkowe II i III.

Zapalenie stawu podnosi się, zmienia kolor na czerwony, lokalna temperatura w zajętym obszarze wzrasta (skóra jest gorąca). Wszystkie te objawy mają charakter lokalny i nie towarzyszą im ogólne objawy zatrucia: osłabienie, złe samopoczucie, dreszcze, brak apetytu, gorączka.

Również zapalenie wielostawowe rąk może być konsekwencją i towarzyszyć innym schorzeniom:

 • pozapłucna gruźlica;
 • reaktywne zapalenie stawów;
 • Choroba Bechterewa;
 • łuszczycowe zapalenie stawów;
 • Choroba Reitera.

Czynniki przyczyniające się do rozwoju zapalenia wielostawowego dłoni

Porażka palców ręki wynika z anatomicznych cech struktury i lokalizacji stawów nadgarstka.Ponieważ samo szczotka jest mała, pozbawiona dużych struktur mięśniowych, a także oddalona od ciała (dystalnie), te połączenia są małe.

Ze względu na te czynniki, wszelkie patologiczne czynniki (w postaci infekcji, hipotermii lub urazu) powodują zaburzenia krążenia krwi i unerwienie ręki, co prowadzi do różnych negatywnych procesów. Jednym z nich jest wielokrotne zapalenie stawów.

Przyczyny zapalenia wielostawowego nadgarstka są bardzo zróżnicowane. Główną przyczyną rozwoju zapalenia wielostawowego jest reumatoidalne zapalenie stawów. Ta dolegliwość objawia się jako zapalenie wielostawowe nadgarstka. Z reguły opiera się na reakcji autoimmunologicznej - niepowodzeniach w działaniu odporności, które postrzegają jej komórki jako czynniki obce i zaczynają być tłumione. Reumatoidalne zapalenie stawów często mylone jest z inną podobną dolegliwością - reumatyzmem. Jednak charakterystyczne dla porażki dużych stawów i stawów palców są zaangażowane w proces patologiczny jest znacznie rzadsze.

Inną przyczyną szczotek wielostawowych jest naruszenie wątroby i nerek. W tym przypadku w organizmie gromadzą się toksyczne odpady, które mogą gromadzić się w stawach ręki, co prowadzi do zapalenia wielostawowego.Podobny mechanizm rozwoju w zapaleniu wielostawowym z dna, tutaj rola toksycznych produktów jest wykonywana przez kwas moczowy.

Rodzaje zapalenia wielostawowego nadgarstka

Obecnie istnieje kilka rodzajów zapalenia wielostawowego, z których każdy ma swoją własną etiologię. Skuteczne leczenie zapalenia wielostawowego palców jest niemożliwe bez wyjaśnienia prawdziwej przyczyny jego pojawienia się.

Zapalenie wielostawowe na rękach jest następujące:

 1. Zakaźne zapalenie wielostawowe. Rozwija się w wyniku działania czynników zakaźnych, które wraz z przepływem krwi rozprzestrzeniają się w organizmie, osadzając się w jamie stawowej. Konieczne jest przeprowadzenie zabiegu na czas, aby schorzenie nie stało się przewlekłe.
 2. Krystaliczny (wymiana). Powstaje z powodu naruszenia reakcji metabolicznych w organizmie, w wyniku czego produkty odpadowe (sole) gromadzą się w stawach i podrażniają sąsiadujące tkanki. Może prowadzić do deformacji palców.
 3. Reumatoidalne zapalenie wielostawowe. W tym przypadku źródłem zapalenia wielostawowego jest zaangażowanie tkanki łącznej. Ten typ zapalenia stawów dotyczy nie tylko dużych stawów, ale także ich narządów wewnętrznych (serca, naczyń krwionośnych, nerek i wątroby).
 4. Pourazowe zapalenie wielostawowe.Rozwija się po urazach i urazach: złamaniach, pęknięciach i zwichnięciach.

Objawy zapalenia wielostawowego dłoni

Pierwsze objawy zapalenia stawów rąk nie są silne bolesne doznania, które są manifestowane „Pogoda”, niewielki obrzęk, zaczerwienienie, podwyższona temperatura na lokalną stawu, w niektórych przypadkach gorączka i zmęczenie. Przebieg choroby może być różny: jeden lub więcej dotkniętych stawów może wystąpić Szambo (forma ropny), który towarzyszy trzewnej. Ponadto, w pobliżu bóle stawów, zanik mięśni, deformacji stawów, które tracą swoją funkcjonalność i wydajność. Palce zmieniają pozycję i stopniowo odchylają się na bok.

Ból jest pofalowany, osiąga punkt kulminacyjny rano i wieczorem, a w ciągu dnia i wieczorem ustępuje. W ostrym okresie objawy są wyraźne, a choroba postępuje gwałtownie. Kiedy chroniczny - objawy są usuwane, a niektóre z nich mogą być nieobecne. Przyczyny zakłócenia funkcji stawu mogą być również różne: w niektórych przypadkach ograniczenie ruchomości jest spowodowane bólem stawów.Najczęściej jednak problemem jest deformacja stawu, która może szybko postępować bez odpowiedniego leczenia.

Objawy zapalenia wielostawowego są dość zróżnicowane, jednak można wyróżnić te, które najbardziej niezawodnie wskazują na obecność tej choroby.

Tak więc, specyficznymi objawami zapalenia wielostawowego rąk są:

 • ból w stawach rąk (czasami w niektórych stawach, na przykład nadgarstkach i palcach, a czasami wszystkie naraz);
 • powstawanie małych guzków w stawach rąk;
 • drętwienie palców;
 • sztywność stawów rąk po nocnym śnie;
 • ograniczenie ruchów w stawach (zwykle z reumatoidalnym zapaleniem wielostawowym);
 • opuchlizna palców (z łuszczycowym zapaleniem stawów);
 • słabość w dłoniach, człowiek nie może trzymać przedmiotów;
 • Skóra w okolicy stawu jest cieplejsza niż na innych obszarach;
 • późne stadia choroby - deformacja stawów.

Etapy zapalenia wielostawowego palców

Każda postać zapalenia wielostawowego rąk składa się z kilku etapów:

 1. Pierwszy etap. Najpierw rano po przebudzeniu jest niewielka sztywność stawów. Zwykle po półgodzinie bóle mijają same.
 2. Wraz z rozwojem choroby wzrasta intensywność odczuć bólowych, ich częstotliwość i czas trwania. Poranna sztywność trwa dłużej i ból nie mija bez analgetyka.
 3. W punktach mocowania ścięgna znajdują się małe uszczelki około 1 cm. Wraz z postępem choroby pieczęcie te powiększają swój rozmiar i pojawiają się nie tylko na palcach, ale także na sąsiednich stawach.
 4. Postępujące zapalenie stawów prowadzi do atrofii mięśni okołostawowych, ponieważ mobilność jest ograniczona ręce, mięśnie pracują mniej i całkowicie ustępują z czasem.
 5. Zapalenie może rozprzestrzenić się na ścięgna, powodując deformację stawów. Jeśli dochodzi do równoczesnego uszkodzenia włókien nerwowych, mrowienia w dłoniach, można zaobserwować uczucie przerażenia.
 6. Najbardziej groźne manifestacją wielostawowe silna deformacja szczotek, w których palce poruszają się i tracą zdolność do pozostawania w jednej pozycji.

Rozpoznanie zapalenia wielostawowego palca

Aby postawić właściwą diagnozę, konieczne jest rozróżnienie różnych typów zapalenia wielostawowego, zwłaszcza reumatoidalnego. W tym celu przeprowadza się kliniczny test krwi (analiza biochemiczna i ogólna),w którym, wraz z rozwojem reumatoidalnego i zakaźnego zapalenia wielostawowego, następuje przyspieszenie ESR, leukocytoza, wzrost leukocytów, wzrost białka C - reaktywnego.

W celu rozpoznania reumatoidalnego zapalenia stawów analizuje się czynnik reumatoidalny. Radiografia i MRI wykonywane są w celu oceny stopnia uszkodzenia stawów, mięśni i kości.

Leczenie zapalenia wielostawowego palców

Zapalenie wielostawowe jest wystarczająco trudne do leczenia, a samo leczenie trwa długo. Nie można jednak całkowicie wyleczyć tej dolegliwości. Można jedynie znacznie zmniejszyć objawy zapalenia wielostawowego i zapobiec poważnemu zniszczeniu struktur kostnych. Wybór strategii terapeutycznej zależy od stopnia uszkodzenia stawów, płci i wieku osoby, obecności chorób przewlekłych.

Do leczenia zapalenia wielostawowego palców używa się następujących grup leków:

NLPZ

Jest to grupa niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Skutecznie łagodzą stany zapalne i likwidują ból stawów. Są to bardzo skuteczne leki, które szybko usuwają objawy zapalenia stawów. Następujące leki mają zastosowanie do NLPZ:

 • diklofenak;
 • movalis;
 • indometacyna;
 • Butadione.

Antybiotyki

Z antybiotyków często stosuje się makrolidy (preparaty specjalne), których celem jest niszczenie drobnoustrojów i bakterii. W tym przypadku mówimy o zakaźnym zapaleniu wielostawowym.

Kortykosteroidy

Leki te są oparte na hormonach. Bardzo skuteczne iniekcje kortykosteroidami do jamy stawowej. Wnikają bezpośrednio w strefę zapalenia i ją eliminują.

Leki przeciwreumatyczne

Leki w tej grupie eliminują objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Hondoprotector

Preparaty z tej grupy są stosowane w celu przywrócenia chrząstki szklistej.

Oprócz leków, w leczeniu zapalenia wielostawowego rąk stosuje się procedury fizjoterapeutyczne:

 • terapia ultradźwiękowa;
 • magnetoterapia;
 • fonon i elektroforeza;
 • terapia parafinowa;
 • krioterapia;
 • ozonoterapia.

Jak leczyć zapalenie wielostawowe palców środkami folk

Stosowanie środków ludowych może poprawić stan pacjenta. Jednak nietradycyjne metody terapii stosuje się tylko w spoczynku, po leczeniu zachowawczym. Innymi słowy, receptury tradycyjnej medycyny są bardzo skuteczne w leczeniu miejscowym.Rośliny lecznicze i substancje naturalne są stosowane jako środki lecznicze, które mogą zmniejszyć stan zapalny i wyeliminować ból. Z roślin leczniczych sporządzać kompresy, balsamy, napary, wywary i kąpiele.

Kilka receptur medycyny ludowej do użytku zewnętrznego:

 1. Wziąć 10 ml soku z glistnika i wymieszać ze słojem z wazeliną (lub 40 g). Dobrze wymieszaj, aż uzyskasz gładkość. Powstałą maść wciera się w uszkodzone stawy i dookoła nich.
 2. Liście szałwi (100 g) zalać wrzącą wodą i nalegać na 1 godzinę. Wlej infuzję do małej miski i zanurz w niej dłonie. Przytrzymaj przez 20 minut, a następnie wytrzyj je do sucha.
 3. Palce ręki są owinięte łopianem, babką lub paprotką. Napraw je bandażem i pozostaw w tej pozycji na 1 godzinę.
 4. Liście brzozy, róŜowe biodra i trawę zarodnikową są pobierane w równych ilościach. Następnie wlej mieszaninę 700 mg wrzącej wody. Podgrzać na łaźni wodnej i nalegać na pół godziny. Dodać do naparu 3 łyżeczki soli, zwilżyć opatrunek i przymocować do stawów na 1 godzinę, mocując go bandażem mocującym, a następnie plastikową folią.

Zapobieganie zapaleniu wielostawowym palców

Aby zapobiec rozwojowi choroby, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad i ograniczeń:

 • unikaj hipotermii rąk;
 • terminowe leczenie chorób zakaźnych;
 • prowadzić zdrowy tryb życia;
 • postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego;
 • korygować chorobę autoimmunologiczną;
 • całkowicie pozbyć się złych nawyków;
 • unikać obrażeń i uszkodzeń stawów rąk;
 • ćwiczyć gimnastykę leczniczą.

Obejrzyj wideo: Choroby reumatyczne - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie (Luty 2020).

Loading...