Czy przepuklina ciężkości

Przepuklina dysku jako choroba występuje w wyniku "dodatku" sąsiednich kręgów względem siebie, co prowadzi do spłaszczenia i wybrzuszenia ciała krążka międzykręgowego poza "zasięg", w którym powinno być.

Powszechnie uważa się, że przepuklina międzykręgowa powoduje regularne podnoszenie ciężarów, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Sam dysk galaretki nie był w stanie utrzymać kształtu nawet pod bardzo niewielkim naciskiem.

Dlatego otaczający go włóknisty pierścień, gęsta i elastyczna chrząstka, która jest stabilna w różnych "perypetiach" w życiu naszego organizmu, pomaga mu w tej normie.

Ryzyko rozwoju przepuklin międzykręgowych wzrasta wraz ze zwyrodnieniem (utratą elastyczności) tego włóknistego pierścienia, a nie z obciążeniami kręgosłupa.

Właśnie z tego powodu przepuklina jest typowa dla siedzącego trybu życia bardziej niż dla sportowców.

Czy występują problemy z podnoszeniem ciężkich przedmiotów

Ogólnie rzecz biorąc, tak, oczywiste jest, że przepuklina od podnoszenia ciężarów - sprawa nie jest niezwykła. Problem polega na tym, że tył każdej osoby jest "konstruowany" i rozwijany na różne sposoby.

Dlatego pomysł, co ciężki lub lekki, każdy z nas ma.W takim przypadku sytuacje życiowe wymagają od nas, by testować ciało pod kątem siły częściej niż byśmy tego chcieli.

W związku z tym istnieje wiele urazów, które są tak łatwe do uzyskania w życiu codziennym, począwszy od siniaków i kończąc na skomplikowanych złamaniach.

Przepuklina kręgosłupa i podnoszenie ciężarów są ze sobą powiązane bezpośrednio tylko przez zawodowych ciężarowców, ponieważ przedstawiciele tych sportów są zwykle fizycznie rozwinięci, aby mogli podnieść ciężar przekraczający wytrzymałość całkowicie zdrowego (!) Pierścienia włóknistego. Jeszcze inni przedstawiciele ludzkości po prostu nie "ciągną".

Dlatego jeśli mamy pewność, że w tym momencie powstała przepuklina, możemy mieć rację, ale tylko częściowo.

W tym przypadku chrzęstny pierścień dysku już wykazywał oczywiste oznaki degeneracji i nagle ciężar, który nagle mieliśmy w naszych rękach, po prostu "pomógł" mu pęknąć kilka miesięcy wcześniej.

Podobny do takiej "przepukliny od grawitacji" i sytuacji z niewłaściwą techniką podnoszenia ciężarów, nawet jeśli w ogóle nie są zapisywane. Nasz kręgosłup jest doskonale przystosowany przez Matkę Naturę do takiej pracy.

Co więcej, on sam wymaga, abyśmy rozwijali go i mięśnie pleców, które mu służą.Podczas gdy robimy to poprawnie (w tym przypadku poprawnie, z punktu widzenia układu naszych pleców), wszystko jest w porządku.

Częste lub nawet stałe błędy w rozkładzie obciążenia na poszczególnych segmentach starzeją się szybciej niż inne, "pomagając" w formowaniu przyszłych wypukłości i przepuklin.

Co zrobić po diagnozie

"Nowo upieczeni" pacjenci często zastanawiają się, czy możliwe jest podnoszenie ciężarów z przepukliną międzykręgową?

Faktem jest, że zarówno leczenie zachowawcze, jak i chirurgiczne, a nawet zapobieganie dalszemu zwyrodnieniu kręgosłupa, oznacza wzmocnienie wszystkich części pleców, które nie mogą polegać jedynie na bieganiu i przechylaniu - wymaga to pracy z ciężarami.

A sytuacja, w której jesteśmy jedynymi "kandydatami" do zastąpienia opróżnionego koła przez wiele kilometrów (jeśli zjechała na wiejską drogę), nie dostanie się nigdzie od nas.

Oczywiście, podnoszenie ciężarów z przepukliną kręgosłupa jest bolesną i niepożądaną procedurą, chociaż fizycznie możliwe. Jest mało prawdopodobne, że taki pojedynczy epizod znacznie pogorszy jej stan.

Ale stała "kontynuacja uczty" w tym samym duchu, w którym ją zasłużyliśmy, oczywiście,znacznie zmniejszy nasze szanse na wyleczenie. Warto więc wziąć kilka wskazówek, jak prawidłowo podnosić ciężary w przepuklinę międzykręgową:

  • Waga nie powinna być podnoszona przez szarpnięcie - ruch w celu wyprostowania pleców powinien być płynny, wysiłek powinien być zwiększany powoli;
  • Nie możesz się schylić i sięgnąć po niego. Musimy się do niego zbliżyć, postawić lekko nogi (mniej niż szerokość ramion) i przysiąść, zginając je w kolanach, aż będziemy mogli podnieść obiekt z wysokości, na której stoi;
  • Zaokrąglanie środka pleców, obniżanie głowy, podczas przechodzenia do jego wejścia jest surowo zabronione. Aby tego uniknąć, lepiej nie patrzeć na ciężar rąk, ale bezpośrednio przed sobą.

Najbardziej fizjologiczna technika podnoszenia ciężarów jest taka sama, jak w przypadku podnośnika ciężkiego podczas wykonywania martwego ciągu. W tym przypadku stałe lub częste noszenie ciężarków i przepuklina kręgosłupa jest ogólnie słabo kompatybilna i lepiej jest poczekać, aż jej wymiary zmniejszą się co najmniej dwukrotnie.

Odzyskiwanie po operacji

Kolejne dobre pytanie brzmi, jak bardzo nie można podnieść wagi po usunięciu przepukliny. Operacja przynosi szybką ulgę, ale rehabilitacja po tym jest długa i żmudna.W takim przypadku zapomnij o przeniesieniu ciężarów powyżej 5 kg, przynajmniej przez 20 dni.

To nie zależy od lokalizacji przepukliny, choć zależy to od wieku pacjenta i ogólnego stanu jego pleców. Niż jesteśmy młodsi i bardziej rozwinięci fizycznie, tym krótszy będzie czas trwania zakazu. Jednocześnie należy pamiętać, że właściwości przepuklin są nadal bardzo różne w różnych działach.

Zatem patologia piersiowego tarcze - najbardziej „cichy”, chociaż najbardziej niebezpiecznych całkowitego paraliżu. Po ich wycięciu okres powrotu do zdrowia może być ograniczony do nawet tygodnia.

Ale przepuklina dysku między ostatnim kręgiem lędźwiowym i pierwszym kręgiem krzyżowym, który w medycynie dalej l5s1, rani i idzie dłużej. W tym momencie kręgosłup jest zakrzywiony najprościej na mocy praw anatomii.

W tym przypadku nie ma takiej ramki z żeber, jak w rejonie klatki piersiowej. Dlatego obciążenie tego segmentu jest najwyższe.

Ze skutkami usunięcia przepukliny może być dręczony i więcej niż miesiąc - całkowity zakaz rośnie nawet torby z zakupami i noszenie gorsetu dla całego okresu czuwania.

Nie wywołuj stanów, gdy ciało wydaje bolesne sygnały, w tym czasie skonsultuj się z lekarzem, aby rozpocząć leczenie na czas, nie pozwalając na interwencję chirurgiczną. Bądź zdrowy!

Obejrzyj wideo: ROZSTĘP MIĘŚNIA PROSTEGO BRZUCHA - EKSPRESOWY PROGRAM NAPRAWCZY - POZIOM I (Listopad 2019).

Loading...