Osteochondroza regionu szyjnego - przyczyny, objawy, leczenie

Osteochondroza odnosi się do stopniowego niszczenia tkanki chrzęstnej, z której składają się dyski międzykręgowe.

Najbardziej mobilne części kręgosłupa są podatne na choroby: dolną część pleców i szyję.

Osteochondroza regionu szyjnego powoduje wiele objawów, które w ciężkich postaciach mogą zagrozić życiu pacjenta.

Dlatego pierwszych znaków patologii nie można zignorować. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym bardziej prawdopodobne jest, że pacjent odniesie sukces.

Przyczyny

Życie współczesnych przechodzi w warunkach, o których ostatnie pokolenia mogły jedynie marzyć.

Ale jest minusem w sposobie życia, w którym ludzie mogą siedzieć godzinami oglądając telewizję, grając w gry komputerowe, dużo jeść, iść do siłowni do pracy przy biurku w biurze.

W przypadku kręgosłupa takie rozrywki są gorsze niż wyczerpywanie pracy fizycznej. Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów w segmentach obszar C4 - C7 obserwowano nawet u dzieci w wieku szkolnym, którzy spędzają pół dnia przy swoich biurkach.

U zdrowej osoby, umiejętności jest wykresem codziennych zajęciach równomiernie naprzemiennie okresy aktywności fizycznej z pracy umysłowej, w którym pozycja ciała jest statyczne.

Warto przełamać tę równowagę, a kręgowy osteochondroza może ujawnić się w ciągu kilku miesięcy. Głównymi przyczynami choroby są:

 • naruszenie postawy;
 • procesy starzenia się organizmu (u osób starszych osteochondroza zdiagnozowana jest częściej niż u osób młodych);
 • potężne szokowe ćwiczenia fizyczne;
 • skłonność do otyłości;
 • współistniejące choroby układu mięśniowo-szkieletowego (na przykład, skolioza, osteoporoza, płaskie stopy);
 • brak aktywności fizycznej.

Niebezpieczeństwo osteochondrozy szyi polega na tym, że kiedy tętnice kręgowe są ściśnięte, dopływ krwi do mózgu jest upośledzony, co może zagrozić udarem.

Objawy

Objawy choroby można wyrazić w odruchu i zespole korzenia.

W pierwszym przypadku występują oznaki ogólnego złego samopoczucia i upośledzenia czynności mózgu, w drugim - lokalizacja nieprzyjemnych wrażeń zależy od tego, który z kręgów korzeni nerwowych został splątany (każdy segment jest związany z określoną częścią ciała).

Zespół Reflex

Pacjenci skarżą się na następujące objawy:

 • zgrzyt w kręgosłupie z ruchami szyi;
 • bóle głowy zlokalizowane w potylicy, strefie ciemieniowej;
 • zawroty głowy, warunki przed zamknięciem, zaburzenia orientacji;
 • wrażenie ściskania "hełmu" na głowie.

Ostry atak charakteryzuje się silnym palącym bólem i niezdolnością poruszania szyją. Po 1-3 dniach choroba przechodzi w postać przewlekłą. W przypadku hipotermii lub przymusowej niewygodnej pozycji ciała choroba może się nawracać.

Zespół korzeniowy

Osteochondrozy szyjki macicy przejawiają się za pomocą znaków:

 • c1 - ból w okolicy potylicznej głowy;
 • c2 - bolesne odczucia w strefie korony i potylicy;
 • c3 - ból pojawia się w lewej lub prawej połowie szyi - od strony zagłębienia korzenia nerwu, ewentualnie drętwienia policzka lub naruszenia wrażliwości języka;
 • na odcinku c4-c6 zespół bólowy rozciąga się na obszar kości ramiennej, zewnętrzną strefę barku, przedramię, kciuk;
 • c7 - bolesne odczucia pojawiają się pod łopatkami, między nimi, na tylnej powierzchni barku, przedramienia, w 2-4 palcach;

Po pokonaniu kilku kręgów zespół bólowy może pokryć obszar szyjki i barków, rozprzestrzeniając się na rękę. Z niewygodną pozycją ciała podczas odpoczynku, dłonie stają się odrętwiałe i przywracają czułość podczas ruchu.

Terapia

Podczas ostrego ataku aktywność ruchowa jest przeciwwskazana.Pacjentowi pokazano leżakowanie przez kilka dni, aż jego stan się ustabilizuje. Z bólu, leki przeciwbólowe i NLPZ są przepisywane, a novocain blokad.

Po zatrzymaniu stanu zapalnego leczenie obejmuje wstrzyknięcia witaminy B, zastosowanie chondroprotektorów (przywrócenie tkanki chrzęstnej dysków), środki zwiotczające mięśnie (rozluźnienie skurczów mięśni).

Ponadto zalecany jest kurs fizjoterapii, terapii ruchowej, terapii manualnej i masażu (procedury te nie są dostępne dla wszystkich i są stosowane wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego).

Wielu pacjentów interesuje się pytaniem, czy możliwe jest zastosowanie maści rozgrzewających do osteochondrozy. Podczas zaostrzenia choroby leki te nie mogą być stosowane, ale po ataku dopuszczalne jest pocieranie kremów i żeli.

Dają one łatwy efekt przeciwbólowy, dlatego lepiej je stosować w połączeniu z innymi lekami.

Przed przyjęciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem.