Przepuklina międzykręgowa i ciśnienie tętnicze

Z nie do końca zrozumiałych powodów, ortopedia i kardiologia reprezentują różne kierunki medycyny, choć logicznie, po prostu muszą się krzyżować, a lekarze reprezentujący te obszary - współpracują w leczeniu prawie wszystkich swoich pacjentów.

Chodzi o to, że problemy układu mięśniowo-szkieletowego i układu krążenia wydają się zupełnie inne, w żaden sposób nie zależne od siebie nawzajem.

Nie jest tajemnicą, że układ krążenia krwi jest jednym dla całego ciała.

A naczynia krwionośne prowadzą od serca do miękkich tkanek omijając kość, i odwrotnie, przez nich.

Warto zauważyć, że punkty, że tak powiem, o naczyniowym wyjściu z kości nie znajdują się na całej długości, ale tylko na końcach - w okolicy stawu.

Tak więc, jeśli ten staw jest chory, patologia może dotykać lub nie dotykać otaczających tkanek (występuje naturalna niedrożność w postaci worka maziowego). Ale to, że absolutnie nie dotyka przejścia w sercu paleniska, wygląda absolutnie niewiarygodnie.

Związek między krążeniem krwi a chorobami kręgosłupa

Pod tym względem kręgosłup jest szczególnie godny uwagi, ponieważ przez to (na tym lub tym miejscu, oczywiście) przechodzi przez dobrą połowę głównych tętnic karmiących duże obszary mięśni i całych narządów.

A najbardziej bezpośrednio, jego zdrowie wpływa na dopływ krwi do kończyn górnych i mózgu.

Jeśli chodzi o dłonie, żyły i tętnice, które zasilają ich krew, przechodzą przez 7 kręgów - najbardziej wystające na poziomie ramion, kiedy przechylamy głowę na klatkę piersiową.

A mózg zasilany jest tylko trzema dużymi tętnicami, z których 2 są nam znane jako śpiące, ponieważ jeśli zostaną ściśnięte, dana osoba może zemdleć.

Trzecia arteria nazywana jest kręgosłupem. Prowadzi wzdłuż kanału kręgowego i wchodzi do czaszki od strony móżdżku, na skrzyżowaniu kręgosłupa z czaszką.

Z powodu tej anatomii wszelkie choroby kręgosłupa nieuchronnie wpływają na stan i działanie tętnic. Dotyczy to w szczególności procesów zapalnych i znacznych przemieszczeń jakichkolwiek elementów tworzących kręgosłup, niezależnie od tego, z jakiego powodu się pojawiły.

Jak rozumiemy, liczba takich elementów obejmuje krążek międzykręgowy - formację wypełnioną koloidem, ale posiadającą wystarczająco twardą powłokę do ściskania naczynia o dowolnej grubości, w tym tętnic wieńcowych, w przypadku przemieszczenia.

Przepuklina międzykręgowa jest procesem spłaszczania lekko wypukłym, przypominającym formę "pączka", krążek pod naciskiem sąsiednich kręgów. Starzenie się krążków na przestrzeni lat, z powodu zwyrodnienia otaczającej chrząstki lub z powodu urazu nazywane jest wysunięciem.

A kiedy dysk spłaszczony do krążka "naleśnikowego" wystaje z jego jedną krawędzią w dowolnym kierunku poza zajmowaną przez nią przestrzeń, powstaje przepuklina międzykręgowa.

Zwykle wystaje ona tylko w kierunku kanału kręgowego - po prostu dlatego, że wolna przestrzeń jest tylko tam, a czasami z boku, pomiędzy kręgami.

A obok tętnic rdzenia kręgowego "węża", które prowadzą do innych narządów i tkanek. Tak więc wybrzuszenie krawędzi dysku naturalnie przenosi je, zakłócając dopływ krwi do wszystkiego, co znajduje się dalej w trakcie tej "gałęzi".

Dlaczego występuje nadciśnienie

W rzeczywistości chodzi o to, czy przepuklina międzykręgowa może wpływać na ciśnienie, nie jest to kwestia, ponieważ przepuklina międzykręgowa i ciśnienie są ze sobą połączone przez miejsce jego, by tak rzec, lokalizacji - w kanale kręgowym lub obok niego.

Ciśnienie w przepuklinie zawsze rośnie, więc nie musimy liczyć na jego spadek, prawda. Przyczyny tego mogą być różne:

  • ból spowodowany przez przepuklina krążka przy każdym ruchu, a nawet w spoczynku;
  • usiłowania ciała na zrekompensowanie niedostatecznego dopływu krwi do tkanek i narządów, które służyły naczyniu, ściskane przez niego, poprzez przyspieszenie pracy alternatywnych "gałęzi";
  • zmniejszyć przepuszczalność naczynia, które uległo kompresji, co powoduje jego przelew krwi w obszarze powyżej tego "przesmyku".

Wpływ przepuklin międzykręgowych na ciśnienie krwi jest szczególnie zauważalny w przypadkach, gdy znajduje się w okolicy szyjki macicy - ponieważ bezpośrednio wpływa na dopływ krwi do mózgu.

Ponadto, w kończynach, sieć naczyń krwionośnych rozgałęzia się mocniej, a zaciśnięcie nawet dużego odgałęzienia wpływa na krążenie krwi w nich nie tak bardzo. Czy ciśnienie może wzrosnąć z przepukliny kręgosłupa? Niewątpliwie, ponieważ mózg próbuje zrekompensować niedobór dopływu krwi z powodu tętnic szyjnych.

To nieuchronnie prowadzi do ich przelewania się krwią, a pacjent rozwija nadciśnienie.Usuń go z lekami w tym scenariuszu, okazuje się, ale nie na długo.

Zwiększone ciśnienie krwi z przepukliną kręgosłupa jest zawsze tym samym czasem, co sama przepuklina. Aby go zmniejszyć w pewnym stopniu pomagają jedynie w ogrzaniu okolicy szyjki macicy.

Usuwają towarzyszące zapalenie przepuklin - w szczególności mięśnie czworoboczne ramienia i mięśnie potyliczne, których zakończenia nerwowe, z reguły, są również naruszane przez "niewyraźny" dysk.

Ale ten środek tylko łagodzi objawy, ponieważ nie eliminuje defektu dysku, aw konsekwencji jego ciśnienia na tętnicy kręgowej.

Obejrzyj wideo: mata Lyapko