Jak szybko pozbyć się ostróg pięty?

Zapalenie pięty lub podeszewkowe zapalenie powięzi jest dolegliwością trudną do wyleczenia. Kluczowym przejawem tej patologii jest ból w okolicy kości piętowej, który staje się bardziej intensywny z powodu obciążeń. Zespół bólowy jest spowodowany przez procesy zapalne i zwyrodnieniowe-dystroficzne rozwijające się w powięzi podeszwowej. Również ból pięty jest spowodowany uszkodzeniem tkanek miękkich, nagromadzeniem, które powstaje w wyniku zapalenia powięzi podeszwowej. Z tego powodu powszechna nazwa "ostroga w pięcie" nie jest całkowicie poprawna, ponieważ wzrost jest konsekwencją (objawem) podbrzuszu powięzi, a nie niezależną chorobą.

Przyczyny ostrogi na pięcie

Przyczyny tej choroby są całkiem spore. Ale kluczową rolę w powstawaniu zapalenia powięzi odgrywają płaskie stopy. Inne powody to:

 • zmiany inwolucyjne w tkance kostnej;
 • zaburzenie metaboliczne;
 • anatomiczne cechy szkieletu (skrzywienie kręgosłupa, pochylenie, upośledzona postawa, kręgosłup i duże stawy);
 • choroby tkanki łącznej (reumatoidalne zapalenie stawów, reumatyzm);
 • nadwaga i otyłość;
 • uraz stopy i pięty;
 • zmiany neurodystroficzne i naczyniowe;
 • regularne podrażnienia okostnej (niewygodne i obcisłe buty, wysoki but);
 • ogólnoustrojowe choroby kręgosłupa i stawów;
 • niezdrowy tryb życia, który wyraża się w niezdrowej i niezrównoważonej diecie, siedzącym trybie życia, spożywaniu alkoholu i nikotyny;
 • dolegliwości wywołujące unerwienie i krążenie kończyn dolnych (zapalenie kaletki, dna moczanowa, cukrzyca, zakrzepowe zapalenie żył).
 • Zawody wymagające długiej pozycji (nauczyciele, sprzedawcy, fryzjerzy itp.).

Objawy i diagnoza

Głównym objawem patologii jest ból w okolicy pięty. Może rozciągać się na całą podeszwę, a także na stopę. Najsilniejsze odczucia bólowe pojawiają się rano, gdy dana osoba próbuje wstać po długim odpoczynku. Szczyt bolesnych uczuć, jakie odczuwa osoba próbująca wstać na nogi. Zmniejsza się, gdy zaczyna się poruszać. Choroba może być ostra lub przewlekła. Nie wyleczyć do końca ostrej postaci zamienia się w chroniczną i przejawia się przez zmianę remisji i nawrotów. W ostrej postaci osoba całkowicie traci zdolność wstania na nogi, w postaci przewlekłej - charakteryzuje się uporczywymi zespołami bólowymi, ale nie tak wyraźna.

Rozpoznanie ostrogi kości piętowej nie jest wcale skomplikowane. Aby potwierdzić diagnozę, przepisuje się prześwietlenie, na którym wyraźnie widać wzrost kości. W niektórych przypadkach radiografia jest uzupełniana badaniem ultrasonograficznym w celu określenia stanu tkanek miękkich i naczyń krwionośnych.

Jak pozbyć się ostrogi pięty na zawsze?

Leczenie brzeżnej ostrogi prowadzi się w kilku kierunkach:

 • leczenie narkotyków;
 • leczenie chirurgiczne;
 • metody fizjoterapii;
 • masaż;
 • terapia ruchowa;
 • sanitary - i - leczenie uzdrowiskowe.

Leki

Najszybszym sposobem na pozbycie się zapalenia powięzi podeszwy jest podawanie leków. Z reguły dolegliwość leczy się preparatami miejscowymi. Obejmuje to maści, plastry, kremy i żele na bazie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niesteroidowych leków ma zalecaną maść Indometacyna, która ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Gel Dolobene ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stosuje się trzy do czterech razy dziennie na pięty, delikatnie pocierając ruchem okrężnym, aż do całkowitego wchłonięcia.Dobrym lekiem przeciwzapalnym jest dimeksyd. Aplikacje z Dimexide mają niezwykły efekt, również mogą wycierać obszar pięty w nocy. Przebieg leczenia Dimexide wynosi 2-3 tygodnie.

Do użytku wewnętrznego wyznaczyć tabletki Indometacyna i Ibuprofen. Wraz z niesteroidowymi maściami przeciwzapalnymi, pomagają szybko zatrzymać proces zapalny.

W złożonych i zaniedbanych przypadkach przepisywane są zastrzyki leków hormonalnych (steroidów), które są wstrzykiwane bezpośrednio do pięty. Zastrzyki są bardzo bolesne, ale mogą natychmiast znieczulić i szybko wyeliminować proces zapalny. Jednakże, w związku z licznymi efektami ubocznymi, takie leki są stosowane w skrajnych przypadkach. Należą do nich: Diprospan, Hydrokortyzon, Kenalog.

Dobre recenzje mają maść steroidową opartą na hydrokortyzonie. Nazywa się maść hydrokortyzonową. Jako lekarstwo przepisuje się żółć medyczną, którą można kupić w aptece w wolnym dostępie. Medyczną galaretkę można wytrzeć obcasami lub nałożyć na noc na kompresy.

Dobry efekt zapewniają specjalne opatrunki medyczne, które nakładają się na chore miejsce.Plaster jest zaimpregnowany lekami o przedłużonym działaniu przeciwzapalnym. Należą do nich arcydzięgiel, krokosz, borneol itp. Łatka działa na aktywne biologicznie punkty, które są aktywowane, poprawiają krążenie krwi i prowadzą do szybkiego wyleczenia.

Leczenie chirurgiczne

Leczenie operacyjne można szybko usunąć z objawowego zapalenia powięzi, ale w większości przypadków jest to metoda inwazyjna. Inną wadą tego leczenia - ostrogi mogą ponownie utworzyć.

Istnieją następujące sposoby interwencji chirurgicznej:

 • minimalnie inwazyjny;
 • działanie endoskopowe;
 • otwarta interwencja.

Aby otworzyć ośrodek interwencyjny bardzo rzadko. Taka metoda chirurgiczna charakteryzuje się ciężkim urazem i długim okresem regeneracji.

Endoskopowa metoda ekspozycji jest najbardziej skuteczna i wymagająca. Wykonaj to w następujący sposób: na ciele pacjenta wykonaj dwa punktowe otwory o długości 5 mm, przez otwór w aparacie, poprzez drugi endoskop z aparatem. Cały obraz akcji jest wyświetlany przez chirurga na monitorze.

Minimalnie inwazyjne leczenie przeprowadza się za pomocą promieni rentgenowskich. Promienie X pomagają zidentyfikować bodziec. W takim przypadku należy wykonać jedną mikrosekundę, przez którą wkłada się skalpel, aby przeprowadzić sekcję powięzi w miejscu połączenia z ostrogą. Jest on usuwany, a po operacji pacjent będzie musiał nosić wkładki ortopedyczne.

Leczenie fizjoterapeutyczne

Dzięki fizjoterapii poprawiają krążenie krwi, neutralizują proces zapalny i łagodzą syndrom bólu. Poniższe procedury są najbardziej skuteczne:

 • metoda fali uderzeniowej;
 • terapia laserowa;
 • magnetoterapia;
 • UHF.

Terapia falami uderzeniowymi jest zdecydowanie najbardziej skuteczną i wymagającą procedurą. Poprawia dopływ krwi do dotkniętego obszaru, wzbogaca tkanki tlenem, trwale usuwa oznaki stanu zapalnego. Jak przebiega procedura? Na skórze stóp nakładany jest specjalny żel, powstaje specjalny czujnik, który generuje impulsy elektryczne. Ta procedura powoduje głębokie mikromasażowanie stopy. Pacjent kładzie się lub siedzi w pozycji, tak jak jest to wygodne dla niego podczas zabiegu. Niestety, takie procedury nie są dostępne dla szerokiej rzeszy ludności, ponieważ urządzenia do UVT (terapia falami uderzeniowymi) znajdują się tylko w dużych miastach, a także w płatnych ośrodkach medycznych.

W ostatnich latach leczenie laserowe jest bardzo poszukiwane. Podczas zabiegu bolesne punkty są podgrzewane na podeszwie, ale nie za bardzo. Ta metoda ma działanie rozdzielające i spazmolityczne, szybko odbudowuje tkankę mięśniową i kostną, poprawia krążenie krwi w dotkniętym obszarze.

Metoda ma wiele zalet:

 • krótki czas trwania procedury (cała sesja trwa około 15 minut);
 • bezbolesność, procedury laserowe stały się całkowicie bezpiecznymi procedurami;
 • ma potrójny efekt (mechaniczny, fizykochemiczny, termiczny);

Nawet z najbardziej uniwersalną metodą leczenia istnieją przeciwwskazania. Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dla nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych i zakaźnych. Przeciwwskazane leczenie laserem z zakrzepowym zapaleniem żył i zaburzeniami psycho-emocjonalnymi.

Terapeutyczny trening fizyczny

Ćwiczenia z fizjoterapii powinny towarzyszyć leczeniu i rehabilitacji na wszystkich etapach. Ponadto lekarze zalecają noszenie specjalnych ortez. Celem ćwiczeń fizycznych jest rozciągnięcie więzadeł łuku stopy.Takie ćwiczenia zaleca się regularnie wykonywać. Oto kilka ćwiczeń rozciągających.

 1. Stań twarzą do ściany. Połóż dłonie na ścianie. Nogi będą układać się jedna po drugiej w jednej linii. Noga z ostrogą powinna znajdować się za zdrową stopą. Ostrożnie i powoli usiądź, zginając kolana. Z uczuciem napięcia w mięśniach trzeba się zatrzymać na kilka sekund, a następnie kontynuować ćwiczenie. Powtórz dla 10 podejść.
 2. Ćwiczenia wykonywane są na schodach. Należy oprzeć się na poręczy i stanąć na schodku, tak aby obcasy zwisały, to znaczy przekraczać krawędź stopnia. Stwórz zbocza do przodu, podczas nachylenia, kostka jest rozciągnięta. Przy napięciu w kostkach należy pozostawać na kilka minut, a następnie powrócić do pozycji wyjściowej. Powtórz pięć podejść.
 3. Pod chorą stopą umieść dowolny okrągły przedmiot (na przykład piłkę tenisową, butelkę zimnej wody, wałek do ciasta). Kiedy piłka jest walcowana na podłodze, masowana jest cała stopa, a mianowicie jej podłużny łuk. Ćwiczenie wykonuje się przez siedem minut.

Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych ćwiczenia muszą pamiętać, że nie powinny powodować bólu ani dyskomfortu.

Masaż

Masaż stóp jest doskonałym uzupełnieniem kompleksowego leczenia odnogi kości piętowej. Można to zrobić na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to:

 1. Jeden kilogram dużej soli spłonął i posypał się na płaskiej powierzchni. Boso powinno chodzić wokół niego przez około 15 minut. Procedury są prowadzone przez kurs - 10-15 sesji.
 2. Usiądź na krześle i połóż falistą deskę pod nogami. Stopy powinny być poprowadzone wzdłuż deski, co skutkuje ich masażem. Procedura trwa 10 minut. Masaż stóp można wykonywać dwa razy dziennie przez miesiąc.
 3. Gotować małe ziemniaki w słonej wodzie, a także ziemniaki mogą być solone przed zabiegiem. Wlać do miski i mieszać stopami, aż ziemniaki ostygną. Po masażu wytrzyj stopy sucho, narysuj siatkę jodową, załóż ciepłe skarpetki i idź do łóżka. Leczenie odbywa się przez tydzień.

Leczenie metodami ludowymi

Metody ludowe sugerują stosowanie różnych wywarów, nalewek, maści z roślin leczniczych. Istnieje wiele takich przepisów, ale wybraliśmy najlepsze z nich.

Najbardziej skuteczne są paczki ziołowe.

 1. Świeże rośliny, matka i macocha, łopian i babka powinny być nakładane w nocy na bolącą stopę i przymocowane bandażem.
 2. Zetrzyj czosnek na bolące miejsce, przykryj je folią spożywczą i ciepłym szalikiem.Skróć urlop przez trzy godziny. Uwaga, proszę! Czosnek może spowodować poparzenie, dlatego nie należy go przekraczać określonego czasu.
 3. Zmieszaj proporcje kredy 1: 1 i zmielonego czosnku. Gotuj na parze nogi w wannie, a następnie nałóż powstały kleik, przykryj celofanem i ciepłą szmatką. Zachowaj kompres nie dłużej niż trzy godziny.
 4. Smaruj liść kapusty miodem, przymocuj go do bolącego miejsca, przymocuj bandażem i zostaw na noc. Wystarczy trzy procedury.
 5. Sól morska i miód zmieszane w równych proporcjach. Nakładaj na piętę przez całą noc, a rano spłucz ciepłą wodą.
 6. Zmieszaj w równych proporcjach mąkę i miód, ułóż ciasto, przytwierdź do stopy na całą noc. Przykryj celofanem i załóż ciepłą skarpetę. Przebieg leczenia - 10 procedur.
 7. Ziemniaki ugotować w mundurze (1 sztuka) zmieszanym z 5 g nafty. Rozłóż powstałą masę na filmie spożywczym i przyłóż się do chorej pięty. Zabezpieczyć bandażem i założyć skarpetę. Przebieg leczenia - 12 procedur.
 8. Zetrzyj surowe ziemniaki obrane na tarce, równomiernie rozprowadź na filmie spożywczym, przytwierdź do obolałego miejsca, przymocuj bandażem i zakładaj skarpetę. Zostaw to na noc. Rano usuń kompres i umyj nogę.Przebieg leczenia - 8 procedur.
 9. Sześć tabletek aspiryny należy wypełnić ampułką z jodem. Dobrze wymieszaj, a następnie poddaj chore miejsca w nocy i załóż ciepłe skarpetki. Zrób dwa kompresy z przerwą jednego tygodnia.
 10. Zamiast surowych ziemniaków możesz zetrzeć czarną rzodkiew ze skórą. Powstały kleik należy nakładać na chory piętę, utrwalić za pomocą filmu spożywczego, opatrunku bandażowego i założyć ciepłą skarpetę. Pozostaw kompres na noc, usuń rano i umyj stopę.

Obejrzyj wideo: Biomag® - OSTROGA PIĘTOWA (Luty 2020).

Loading...