Ultradźwięki z przepukliną kręgosłupa - cechy leczenia

W przeważającej większości przypadków przepuklina międzykręgowa jest zjawiskiem zależnym od wieku - rezultatem wieloletniej degeneracji otaczającego galaretowatego jądra chrząstki z jej późniejszym pęknięciem. Starzenie się kręgosłupa, które się zaczęło nazywa się osteochondroza, a tym bardziej staje się jego konsekwencją i komplikacją.

Podobny kształt do pączka i dysku utworzonego przez białko zatrzymujące wodę, nie jest w stanie poradzić sobie z naciskiem kręgów, które dzieli. Zwykle jest bardzo pomocna w tej chrząstce (pierścieniu włóknistym), która przejmuje "lwią" część dynamicznych obciążeń, a jednocześnie pozwala na zachowanie kształtu dysku.

Im bardziej zauważalne jest starzenie się chrząstki, tym gorsza jest przywrócona, przestaje się sprężynować i wyprostować po całodziennej pracy, kiedy śpimy w nocy. Kręgi zbliżają się do siebie, wzmocniona jest kompresja galaretowatego "wypełnienia" w rdzeniu.

Jeśli proces degeneracji pierścienia włóknistego nie zostanie zatrzymany, jądro zaczyna spłaszczać się, odrywając włókna chrząstki od wewnątrz. Małe pęknięcie tego rodzaju nazywa się występem.

Ale prędzej czy później jego pierścień jest podarty, a brzeg wyciśniętej tarczy wystaje poza jej granice.Zjawisko to nazywa się przepukliną.

Metody terapii

W tym przypadku zadaniem leku jest przywrócenie integralności chrząstki, ponieważ jeśli chrząstka będzie się dalej pogarszać, nie można oczekiwać, że dysk będzie w stanie zachować swój normalny kształt.

Praktyka pokazuje, że operacja z tymi celami prawie nie ma zastosowania, ponieważ przymusowa zmiana położenia dysku i "cerowanie" włóknistej błony powoduje szybkie zniknięcie objawów, tak. Jednak osiągnięte wyniki rzadko trwają dłużej niż 1 rok.

A potem wszystko wraca, a ponadto często z "makeweight" - przepuklina powtarza się, występ jest wyrażany znacznie silniej niż za pierwszym razem, a chrząstkowy pierścień wykazuje oczywiste oznaki bliznowacenia.

Dlatego absolutnym "ulubieńcem" lekarzy jest fizjoterapia - oczywiście w połączeniu z całym "zestawem" farmaceutyków, fizykoterapii i noszenia struktur ortopedycznych: pasy, gorsety i tak dalej.

Uzdrawianie z dźwiękiem o wysokiej częstotliwości

Przede wszystkim wyjaśnimy, że ta metoda jest stosunkowo nowa - w każdym przypadku w zastosowaniu do przepukliny międzykręgowej. Dlatego jest dezorientacja: pacjenci często stosują ultrasonografię przepuklinową raczej do zabiegu, stymulując regenerację chrząstki (rodzaj fizjoterapii),niż zmniejszenie wielkości przepukliny (forma operacji).

W rzeczywistości leczenie ultrasonografem przepukliną międzykręgową jest wymuszonym zmniejszeniem objętości koloidu, który stanowi jądro dysku. Nie chodzi tu wyłącznie o "suszenie" - raczej kruszenie w taki sam sposób, w jaki ultradźwięki tną kamienie nerkowe.

Wąska wiązka fal dźwiękowych kierowana jest na obszar worka przepuklinowego i niszczą jej struktury. Woda, która dostarcza dysk z jego teksturą, odchodzi, a cząsteczki białka, które go zatrzymuje, rozpadają się.

W rezultacie przepuklina zmniejsza się, a ponadto dość szybko. Pozwala to na obniżenie ciśnienia rdzenia "galaretowatego" na pierścieniu chrzęstnym, w wyniku czego należy go z czasem przywrócić.

Jak widać, ultradźwięki w leczeniu przepukliny kręgosłupa są wykorzystywane do jego zniszczenia bez nacięć i innej nieuchronności operacji. To narzędzie nie ma żadnych właściwości wzmacniających ani stymulujących.

Stosuje się ultradźwięki z hydrokortyzonem w przepuklinach kręgosłupa, aby złagodzić reakcję zapalną w otaczających tkankach, co koniecznie towarzyszy takim występom.Środek ten prowadzi do worka przepuklinowego „miękkie” - wrażliwy na niszczycielskich fal ultradźwiękowych.

Szczególnie istotne jest uważany za leczenie USG przepuklina L5 dysk S1 - to znaczy, że na dysku znajduje się między ostatnim kręgiem lędźwiowym i pierwszym kręgiem krzyżowym.

Tutaj krzywa lędźwiowego z najbardziej zauważalny z powodu przepukliny w tym segmencie przedłużony więcej niż każdy inny, i traktować je najtrudniejsze (zauważalny występ, ogromne kręgi, duża głębia).

Operacja jest kategorycznie nie pokazane (i, w tym samym czasie, często jest to konieczne), tak aby obciążenie na dysku - największy. Odzyskiwanie po interwencji jest zawsze długie, a powikłania pooperacyjne wydają się nieuniknione. A ultradźwięki mogą skutecznie "wysuszyć" tę przepuklinę na kilka zabiegów.

Jednocześnie, obiektywne dane dotyczące nasilenia szkód, które powodują szczególne białko, które sprawia, że ​​rdzeń (a nie tylko jego część wystaje mu), albo do pierścienia włóknistego, jeszcze nie wystarcza.

Statystyki pełnej naprawy chrząstki po zabiegu i niskim odsetkiem nawrotów przepukliny w ciągu najbliższych 5 lat wydaje się wyglądać bardzo obiecująco.Ale, jak rozumiemy, 5 lat to nie cały okres, w którym, by tak rzec, używamy własnego kręgosłupa, a zatem chcemy go widzieć zdrowo.

A jednak, ze względu na rozpowszechnienie, nauka ultrasonograficzna już wie, że niech dźwięk wysokiej częstotliwości i nie niszczy istniejących komórek / tkanek ciała, może znacznie spowolnić tempo ich odnowy i wzrostu - zwłaszcza przy częstym stosowaniu.

W związku z tym jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest wykonanie USG z przepukliną kręgosłupa, jeszcze nie istnieje. W krótkim okresie jego wyniki wyglądają znacznie lepiej niż wyniki operacji.

A do analizy długoterminowych materiałów to po prostu za mało, ponieważ technika jest stosowana na kręgosłupie przez nieco ponad 5 lat. Z tych powodów, tak długo jak pacjenci, którzy mają szansę na leczenie zachowawcze, ten sposób wydaje się optymalny w ten sposób.

Loading...