Przepuklina międzykręgowa, piłka nożna i inne sporty

Leczenie takich patologii zwyrodnieniowych i dystroficznych, takich jak osteochondroza, wypukłości, przepuklina międzykręgowa lub przepuklina, wymaga zintegrowanego podejścia.

Zgodnie z tą zasadą terapia zalecana przez każdego lekarza obejmuje szereg środków terapeutycznych, jednym z najważniejszych jest terapeutyczna kultura fizyczna.

Ci, którzy nigdy nie związali swojego życia aktywnością fizyczną i patologią zarobkową z powodu siedzącego trybu życia, będą musieli przez jakiś czas nauczyć się nowych nawyków.

Ci, którzy przed nieprzyjemną diagnozą uprawiali różne dyscypliny sportu, zastanawiają się, czy można wziąć udział w piłce nożnej lub innych podobnych czynnościach z przepukliną rdzeniową? Aby odpowiedzieć na to pytanie, pomoże nam konkretna analiza problemu.

Podstawowe zasady szkolenia

Łatwa aktywność fizyczna, stopniowe i stopniowe wchodzenie w życie pacjenta, jest doskonałym dodatkiem do leczenia farmakologicznego lub pooperacyjnego.

Biorąc pod uwagę prawidłowe wykonanie tych ćwiczeń, które zalecił lekarz, można nie tylko szybko pozbyć się nieprzyjemnych wrażeń, ale także zapobiegać rozwojowi zaostrzeń przez długi czas.

Istnieje szereg zasad, na których budowane jest szkolenie pacjentów z rozpoznaniem przepukliny międzykręgowej:

 1. Celem każdej aktywności fizycznej jest wzmocnienie gorsetu mięśniowego i rozwinięcie wytrzymałości wszystkich grup mięśni, tak aby znaczna część obciążenia została usunięta z zaatakowanego kręgosłupa, a ciśnienie wewnątrz krążków zmniejsza się. W priorytecie - statyka.
 2. Niezbędnym wymaganiem jest ścisłe dozowanie ładunku. W przeciwnym razie, kwas mlekowy gromadzi się w mięśniach, co prowadzi do ich obrzęku, aw rezultacie do skurczu ze szczypiącymi nerwami rdzenia kręgowego.
 3. Podczas zaostrzenia każdy ładunek jest zabroniony.
 4. Trening powinien być regularny, najlepiej - codziennie. Mogą zająć tylko dziesięć do piętnastu minut, ale nawet takie krótkotrwałe obciążenie doprowadzi do stabilnej remisji.
 5. Zwiększenie amplitudy ruchów powinno następować stopniowo i tylko za zgodą specjalisty leczącego.
 6. Optymalny czas na zajęcia to poranek, kiedy jeszcze nie przyjęto przepisanego leku przeciwbólowego lub niesteroidowego leku przeciwzapalnego. Leki tej grupy osłabiają ból, z powodu tego, czego nie można trzeźwo ocenić zdolności swojego ciała.
 7. Nawet po usunięciu objawów przepuklin międzykręgowych musisz kontynuować ćwiczenia.
 8. Pojawienie się bólu jest sygnałem do zatrzymania ćwiczenia.
 9. Ostre ruchy są wykluczone, ponieważ wywołują skoki ciśnienia w kręgosłupie i pogorszenie wypukłości.

Jest bardzo ważne, aby uzyskać szczegółową konsultację ze specjalistą prowadzącego, jako jeden pacjent będzie grać w piłkę nożną z przepukliną i inne zakazy, nawet chodzić na ulicy przez długi czas ze względu na fakt, że z silnym występu płyty, nawet niewielki wzrost ciśnienia w tej dziedzinie doprowadzi do pogorszenia problemu .

Dozwolone sporty

Wybierając sport na problemy z kręgosłupem, zaleca się zwrócić uwagę na następujące czynności.

Pilates

Ten skuteczny system ćwiczeń jest bezpieczny dla pacjentów z przepuklinami. Ona ćwiczy mięśnie pleców, więc z pomocą tych zajęć wzmocnić gorset mięśniowy, eliminując nadmierną ruchliwość kręgosłupa, i jest obsługiwany przez kręgosłupa.

Trenerzy dzielą Pilates na kilka grup:

 • zajęcia na podłodze (siedzenie i leżenie);
 • praktyki ze specjalnym wyposażeniem;
 • ćwiczenia z wykorzystaniem symulatorów bez sztywnego mocowania, pozwalające rozwijać równowagę i wpływać na mięśnie pleców, wzmacniając je.

Z uwagi na fakt, że dana osoba otrzymuje dość oszczędne ładunki, skurcz zostaje wyeliminowany, poprawia się tkanka troficzna w tkankach w pobliżu kręgosłupa i nasila się regeneracja.

Zajęcia na siłowni

Po otrzymaniu zgody lekarza możliwe jest wpisanie nazwiska w hali sportowej. Musisz jednak przestrzegać pewnych zasad:

 • Ćwiczenia dla prasy. Możesz podnosić nogi z pozycji na brzuchu, z nogami zgiętymi do góry i skręcanymi z rozciąganiem. Stopy są naprawione. Zadaniem jest rozciąganie mięśni grzbietu, stopniowo zwiększając amplitudę.
 • Nadmierne rozciągnięcie mięśni pleców w okolicy lędźwiowej, wykonywane na symulatorze lub "kozie". Zadanie polega na działaniu na prostowniki z tyłu, odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa.
 • Nacisk na głowę za pomocą bloku górnego lub poziomego. Zadaniem jest rozluźnienie mięśni obręczy barkowej i samego kręgosłupa, aby zapewnić efekt wydłużenia.
 • Rowery treningowe. Idealnie, użyj tych opcji, których konfiguracja pozwala ci na przyjęcie pozycji pochylonej, aby mięśnie nóg i miednicy aktywnie przyłączyły się.

Na ćwiczeniach dla rąk ograniczeń prawie się nie nakłada. Jedynym wyjątkiem jest prasa prętowa, podczas której wykonywane jest osiowe obciążenie odciągowe. Możesz robić mahi z hantlami.

Joga i inne rodzaje gimnastyki orientalnej

Są to najbardziej harmonijne praktyki, które można całkowicie zaadaptować dla każdej osoby o dowolnym poziomie wykształcenia i istniejącej patologii.

Jedyny niuans polega na tym, aby wybrać wykwalifikowanego instruktora lub skorzystać z okazji uczęszczania na poszczególne zajęcia, aby nie skrzywdzić siebie z powodu niemożności i nieuwagi dla siebie.

Czy możliwe jest ćwiczenie piłki nożnej z przepukliną międzykręgową? Ten sport, a także hokej, wiąże się z dużą szybkością i manewrowością, a zatem z ryzykiem obrażeń i silnych uderzeń.

Kulturystyka, skoki wzwyż i podnoszenie ciężarów wiążą się ze zwiększonym obciążeniem pleców. Narciarstwo, tenis duży i mały wymagają również zwrotności i ostrych porywistych ruchów.

W końcu bieg powoduje, że kręgi drastycznie się rozchodzą i zbiegają się gwałtownie, pochłaniając zbyt intensywnie. W związku z tym wszystkie wyżej wymienione sporty są w tym czasie wyłączone z ich życia. Za jaki dokładnie czas - dokładnie powie lekarz.