Osteopath - kim on jest i co on traktuje?

Obecnie w Internecie i popularnych czasopismach edukacyjnych można spotkać modne słowo - osteopatę. Jednak nie wszyscy reprezentują to, co to oznacza. Dla nieświadomych umysłów, osteopata jest czymś pomiędzy kinetoterapeutą, terapeutą manualnym i masażystą. Osteopaci sami określają swoje metody leczenia jako rozległe kompleksowe środki, które leczą choroby zarówno pochodzenia fizjologicznego, jak i duchowego. Zgadzam się, że w tej definicji nie ma zbyt wielu szczegółów, a samo słowo pozostaje tajemnicze i tajemnicze. Aby zrozumieć, co traktuje osteopata i jaki jest zakres jego działalności, dowiedzmy się, czym jest osteopatia.

Czym jest osteopatia?

Założycielem osteopatii jest amerykański chirurg (z jednego źródła) i projektant mostów (dla innych), który opracował innowacyjne zasady leczenia, które łączą praktykę lekarską, koncepcję filozoficzną i anatomiczny początek osoby. Ten człowiek nazywał się Andrew Taylor Still. Postawa wobec tej osoby jest dwojaka, niektórzy nazywają go utalentowaną osobą i ojcem osteopatii, podczas gdy inni są umiejętnym manipulatorem.Cokolwiek to było, ale Andrew Still, rozwijając swój system leczenia, otworzył szkołę dla osteopatów, zaczął organizować przyjęcia i leczyć ludzi. Nowa metoda leczenia dotarła do Europy na początku ubiegłego wieku, a do Rosji przybył stosunkowo niedawno w 2003 roku, dzieląc jedną niszę z terapią manualną. W Rosji osteopatia jest uznawana za rodzaj terapii manualnej.

Czym jest osteopatia? Jest to nieinwazyjna i niefarmakologiczna metoda leczenia oparta na alternatywnych technikach terapii manualnej. Istotą osteopatii jest korekcja zaburzeń w interakcji między narządami wewnętrznymi a częściami ciała.

Osteopaci mówią o następujących korzyściach płynących z ich terapii:

 1. Leczy nie tylko dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, ale także choroby wewnętrzne narządów i układów.
 2. Wykonuje ręczną diagnostykę osteopatyczną (przemieszczanie kręgów, napięcie mięśniowe, ścięgna i błony powięziowe) jest lepsza niż instrumentalne urządzenia diagnostyczne. Diagnostyka manualna ujawnia nawet nieznaczne odchylenia funkcjonalne, które są niedostępne dla wielu nowoczesnych urządzeń.Poprawność diagnozy potwierdza tomografia komputerowa (CT) i rezonans magnetyczny (MRI).
 3. Identyfikuje prawdziwe przyczyny, które doprowadziły do ​​wystąpienia choroby, które często są ukrywane przez różne reakcje organizmu i zespoły neurologiczne.
 4. Opiera się na nowoczesnych osiągnięciach naukowych i odkryciach w dziedzinie fizjologii, anatomii i biochemii.
 5. Stosuje delikatne, bezpieczne i delikatne metody manipulacji podczas sesji terapeutycznych.
 6. Wykorzystuje szeroki zakres metod terapeutycznych, które pozwalają wybrać indywidualne metody leczenia dla każdego pacjenta.
 7. Pozytywne wyniki obserwuje się natychmiast po pierwszej sesji i zapewniają długotrwały efekt. Czas trwania leczenia - 8 sesji.
 8. Ma nie tylko działanie lecznicze, ale także harmonizuje cały organizm, zmuszając go do działania, spójnego i klarownego, jako jeden mechanizm.

Kto jest lekarzem - osteopatą?

Instrumentem oddziaływania lekarza - osteopata są ręce. Wszystkie manipulacje, które mają na celu leczenie dysfunkcji somatycznych, przeprowadza się ręcznie. Przyczynia się to do poprawy funkcji fizjologicznych i utrzymania homeostazy (stałość wewnętrznego środowiska organizmu).Uważa się, że homeopatyczny lekarz umieszcza kość w miejscu, łagodzi skurcze mięśni, co prowadzi do lepszego ogólnego stanu zdrowia i samoleczenia. Potrafi jedynie określić rękami, gdzie ciało zawiodło, które organy i części układu mięśniowo-szkieletowego są przemieszczone i ograniczone w ruchu. Ponieważ przyczyną zespołu bólowego często jest przemieszczenie struktury kostnej w odniesieniu do prawidłowej lokalizacji.

Osteopata z dokładnym wyczuwaniem, jest w stanie wykryć nawet niewielkie zmiany w stanie mięśni, stawów, kości, ścięgien. A także, aby określić ich wpływ na inne narządy organizmu i przeprowadzić skuteczne leczenie tylko za pomocą rąk. Séance d'ostéopathie Osteopaci przechodzą specjalne szkolenie w szkole osteopatii i stale doskonalą swoje umiejętności praktyczne. Zna dobrze anatomię i fizjologię, czasem lepiej niż jakikolwiek chirurg, ponieważ ich wiedza oparta jest na doświadczeniu i praktyce. Nie są wąskimi profilami specjalistów, którzy rozumieją tylko jeden system ciała. Osteopaci dobrze rozumieją wszystkie procesy zachodzące w ciele, ich wzajemne relacje i interakcje.Dlatego nie traktują jednego konkretnego organu, ale jednocześnie całego systemu i całego organizmu. I można je nazwać specjalistami multidyscyplinarnymi.

Zakres oddziaływania leczenia osteopatycznego

Sercem osteopatii jest idea relacji umysłu, ducha i ciała. Adepci tej tendencji uwierzyć, że ta jedność jest obarczona mocy do samoleczenia i samokontroli różnych chorób różnych szkieletowych - zaburzenia mięśniowe, jak również w celu wzmocnienia procesów samoleczenia. Sam Andrew Still wierzył, że wszystkie stany patologiczne są naruszeniem interakcji między narządami i częściami ciała.

Istnieją następujące kierunki osteopatii:

 • patologie stawowe (wpływ na stawy);
 • techniki powięziowe (praca z powięziami i błonami tkanki łącznej);
 • trzewne techniki (wpływ na narządy wewnętrzne);
 • techniki czaszki (wpływ na kości czaszki).

Osteopaci wprowadzili koncepcję pięciu modeli ciała ludzkiego, które zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO):

 • model biomechaniczny;
 • oddechowy model krążenia;
 • neurologiczny;
 • metaboliczny - energia.

Jakie choroby leczy osteopata?

Jak mówią osteopaci, są w stanie pomóc osobie z wieloma problemami i dolegliwościami:

 • ból w plecach i szyi;
 • rwa kulszowa (nerwoból nerwu kulszowego);
 • przewlekłe choroby układu oddechowego;
 • zespół jelita drażliwego;
 • różne dolegliwości pediatryczne u małych dzieci;
 • ENT - choroby (zapalenie zatok, zapalenie ucha, zapalenie migdałków);
 • różne nerwobóle, ciśnienie wewnątrzczaszkowe, bóle głowy, migreny;
 • choroby ginekologiczne (zespół napięcia przedmiesiączkowego, niepłodność, upośledzenie cyklu);
 • choroby przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa, choroby wątroby, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby);
 • hemoroidy;
 • choroby męskie (gruczolak prostaty, zapalenie gruczołu krokowego, impotencja);
 • urazy i operacje;
 • przygotowanie do porodu i wyzdrowienie po nim.

Jak widać, spektrum wpływu osteopatii jest dość szerokie. Uważa się, że 92% pacjentów reagują pozytywnie na sesje osteopatii, a 70% pacjentów mówi o przedłużonym działaniu, zauważyli remisji przez kilka tygodni po leczeniu.

Jak diagnoza i leczenie?

Osteopata jest przede wszystkim powiernikiem dla pacjenta. Między nimi muszą być przyjazne stosunki.Przy pierwszej wizycie następuje rozmowa z pacjentem w celu zebrania wywiadu. Osteopata uczy się o stylu życia pacjenta, jego problemach i zdrowiu w czasie poszukiwania opieki osteopatycznej. Po szczegółowej rozmowie lekarz bada pacjenta i przeprowadza niektóre testy diagnostyczne:

 • wywiera kilka nacisków na różne części ciała;
 • ocenić ruchomość stawów;
 • określa puls;
 • bada stan kości rąk i stóp, a także kości czaszki;
 • mierzy symetrię części ciała.

Po badaniu lekarz przystępuje do leczenia. Zazwyczaj leczenie polega na jednej procedurze na tydzień przez pół godziny lub godzinę. Łącznie przebieg leczenia składa się z 5-8 sesji. Leczenie odbywa się wyłącznie manualnie, a ruchy mogą być głębokie lub powierzchowne, intensywne lub delikatne. Poprzez takie manipulacje osteopata osiąga normalizację napięcia mięśni, kości i ścięgien.

Następnie lekarz wyznacza pacjentowi zalecenia, a jego ciało będzie kontynuowało samoobsługę w ciągu najbliższych 6 dni.

Mucha w maści w maści

Powyżej opisaliśmy osteopatię z punktu widzenia jej interpretacji przez samych osteopatów. Na przykład zachodni eksperci twierdzą, że osteopatia w Stanach Zjednoczonych różni się radykalnie od osteopatii w Europie.Wyjaśniają to faktem, że w Ameryce wszyscy praktykujący osteopaci mają wyższe wykształcenie medyczne. Oznacza to, że są prawdziwymi lekarzami. W Europie, podobnie jak w Rosji, osteopaci nie są lekarzami, to jest absolwentami. Mają za sobą tylko szkołę osteopatii, która w żadnym wypadku nie jest uważana za instytucję medyczną. Dlatego na świecie istnieje taka klasyfikacja:

 • lekarze - osteopaci z wyższym wykształceniem medycznym;
 • osteopaci bez wyższej (i nawet bez wtórnej) edukacji medycznej.

Dlaczego taka sytuacja może prowadzić? Każdy może zostać nazwany osteopatą. W końcu, jeśli dana osoba nie ma głębokiej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii, jest to czysta szarlataneria bez widocznej pomocy medycznej. Ponieważ sytuacja pokazuje, ze wszystkich uzdrowicieli i tradycyjnych uzdrowicieli, wielkiej liczby naiwnych i nieświadomych ludzi zaangażowanych w ich sieci, którzy wierzą w cuda. Ta ogromna armia „pseudo-ekspertów” join a osteopaci którzy mądrze opowiada o związku umysłu i ciała, podczas gdy oni sami nie mają pojęcia o ludzkiej fizjologii i reakcji biochemicznych zachodzących w ciele.

W kontekście skuteczności tego modnego trendu pojawia się dość rozsądne pytanie: o co chodzi w osteopatii? Skuteczna metoda leczenia i diagnozy lub wulgaryzmów, która prowadzi do łatwowiernych ludzi?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. W końcu baza dowodowa i wiarygodne statystyki nie mają udanego leczenia. Oznacza to, że nie jest monitorowany i badania z randomizacją i nic nie wiadomo na temat naukowych - prace badawcze, które spełniają surowe wymogi współczesnej medycyny. Oczywiście w Internecie można znaleźć wiele pozytywnych recenzji, ale, jak się okazało, wszystkie są wymyślone. Oddzielne przypadki bezpiecznego leczenia, jak rozumiesz, nie mogą służyć jako dowód skuteczności osteopatii.

Mity osteopatii

Osteopaci sami osiągają punkt absurdalny, chcąc przekazać inwalidę pożądanemu. Spójrzmy na niektóre z mitów, które aktywnie replikują.

Mit 1: Osteopatia jest metodą oficjalnej medycyny.

Powiedzmy - nie wszędzie. Osteopatia została oficjalnie nabyta w USA, gdzie praktykują ją profesjonalni lekarze.W Europie i Rosji znajduje się ona na etapie przejściowym z alternatywnej metody medycyny do medycyny profesjonalnej.

Mit 2: Osteopatia traktuje całe ciało jako całość

W ramach terapii manualnej, osteopatia wykazuje dobre działanie w leczeniu urazów i uszkodzeń wsparcie - układu silnikowego, a także mięśni i ścięgien. Jednak nie istnieją jeszcze wiarygodne statystyki udanego leczenia, które wykazałyby wpływ osteopatii na całe ciało.

Mit 3. Osteopatia jest działaniem osteopatycznym.

Jest to ulubiony, poza najwygodniejszymi wytłumaczeniami, zwolennikami medycyny alternatywnej, którzy próbują wyjaśnić efekt swojego leczenia, a nie obserwowany kryształ górski. Motywują to tym, że wprowadzono niezbędne korekty, a ponadto organizm samodzielnie reguluje i koryguje stany patologiczne. Zgadzam się, jest to bardzo wygodne sformułowanie.

Wyciągaj wnioski

Dlatego najważniejszym jest fakt, jakie kwalifikacje ma specjalista zajmujący się osteopatią. Gdy dojdziesz do osteopaty, zapytaj o jego wykształcenie medyczne, najlepiej o wyższe wykształcenie.Jeśli pielęgniarka zdecydowała się zostać osteopatą, która miała dość pracy za grosze w szpitalu, powinna uciekać przed takim "specjalistą", nie oglądając się za siebie.

Ważne jest również zrozumienie, że osteopatia może być skuteczna, gdy nie występują poważne problemy zdrowotne, a dana osoba potrzebuje relaksu i odpoczynku. Jest całkiem możliwe, aby osteopata: przywrócić ciało po przepracowaniu i aktywować siły życiowe.

Obejrzyj wideo: Die 5 Biologischen Naturgesetze - Die Dokumentation (Luty 2020).

Loading...