Dlaczego stawy wymagają kwasu hialuronowego?

Najważniejszym składnikiem wchodzącym do tkanki łącznej macierzy międzykomórkowej jest kwas hialuronowy. Powszechnie wiadomo, że nasza skóra musi zachować młodość i piękno. Jednak jego rola w ciele nie ogranicza się tylko do zdolności wiązania wody lub wpływania na stan skóry. Obecność kwasu hialuronowego w mazi stawowej zapewnia połączenie z nawilżeniem, odżywianiem i zapobiega tarciu kości.

Niestety, z czasem ilość hialuronianu sodu w organizmie staje się coraz mniejsza, a jego synteza i jakość pogarsza się. Przyswajanie tego biologicznego płynu w organizmie przyczynia się do wapnia. Zatem jego niedobór wpływa na stężenie hialuronianu.

Hialuronian - jaka jest jego wyłączność?

Kwas hialuronowy do stawów jest nie tylko ważny, ale niezwykle potrzebny. W końcu jest to główny składnik płynu maziowego, który jest wytwarzany przez same stawy. W związku z mazi stawowej w stawach mogą poruszać się cicho i delikatnie posmarowaną powierzchni stawowej, aby zapobiec siły tarcia jest zaopatrzony chrząstki hialinowej.

Poprzez zmniejszenie hialuronian w mazi stawowej, potęgowany przez tarcie kości i stawy zużywają się i stają się cieńsze, co prowadzi do stanów zapalnych i zwyrodnieniowych - zmiany dystroficzne.

Ponieważ wiek hialuronianu jest coraz mniejszy, jego niedobór w organizmie wzrasta coraz bardziej. Ten brak wpływu na stan nośnej - układ silnika jako całości, a w szczególności od stanu mięśni i stawów, tkanki. W końcu nie otrzymuje niezbędnych składników odżywczych, traci elastyczność i sprężystość, jest rozcieńczony i zniszczony.

Dlatego, dodatkowe podawanie wypełnia niedobór kwasu galuronovaya płynu maziowego zapobiega degradacji chrząstki, poprawę przepływu krwi, spowalniając odkształcenia i degeneracji chrząstki, kości i poprawy funkcji stawów, zmniejszenie bólu i stanów zapalnych.

Naturalne źródła hialuronianu

W jaki sposób organizm nadrabia brak tego płynu biologicznego? W końcu produkty zawierające kwas hialuronowy nie są zbyt liczne. Zasadniczo jej głównymi dostawcami są produkty sojowe i sojowe, wino z winogron i sok,ziemniaki, rośliny strączkowe, bogate buliony z kością (na kościach i skórze zwierząt i ptaków), a także galaretki i słone potrawy. Zwykle taka dieta jest zalecana dla osób predysponowanych do różnych patologii stawu.

Oczywiście główny procent kwasu hialuronowego jest wytwarzany w naszym ciele przez specjalne komórki z fibroblastów. Ta ilość hialuronianu całkowicie dostarcza organizmowi. Jednak tak jest tylko w przypadku młodzieży. Z biegiem czasu, jej synteza jest zmniejszona, co prowadzi do wielu problemów w organizmie. Spożywanie produktów zawierających kwas hialuronowy nie zawsze może nadrobić brak stawów.

Należy jednak wiedzieć, że wchłanianie kwasu hialuronowego jest wspomagane przez wapń. Jeśli produkty spożywcze zawierają jednocześnie wapń i hialuronian, następuje ich wzajemna asymilacja. Dlatego w przypadku patologii stawowej konieczne jest uwzględnienie w diecie żywności zawierającej te korzystne substancje.

Funkcje kwasu hialuronowego w stawach

Możesz przywrócić tkankę chrzęstną w ciele na kilka sposobów:

 • stosować produkty zawierające hialuronian sodu;
 • brać specjalne leki (chondroprotektory), zapobiegając zniszczeniu tkanki chrzęstnej;
 • użyć substancji, która powiela płyn maziowy w ciele.

Przy pewnej trwałości wszystkie te metody mogą być użyteczne, ale nadal nieskuteczne. Jest o wiele łatwiej i skuteczniej - zastrzyki hialuronianu. Dlaczego tak jest? Okazuje się, że po spożyciu żywność i tabletki są bardzo szybko rozkładane w przewodzie żołądkowo-jelitowym, a do stawu dostaje się nędzna, bardzo nieistotna dawka kwasu. W związku z tym staw praktycznie nie żywi się i wszystkie wysiłki są bezużyteczne. Jedzenie i pigułki nie mogą nadrobić niedoboru tej substancji. Dlatego zastrzyki kwasu hialuronowego w takich przypadkach są po prostu niezastąpione.

Kwas hialuronowy jako substytut mazi stawowej był stosowany przez długi czas. Przy niewystarczającej produkcji tego płynu są przepisane egzogenne preparaty hialuronianu. Jest to tzw. "Podwójny" płyn maziowy, ponieważ zapewnia wysoką skuteczność w kompleksowym leczeniu chorób stawów.Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem płynu maziowego, jest odpowiedzialna za jego lepkości i elastyczności, część komórek chrzęstnych (hondroitsitov), ​​odpowiedzialne za odporność na uderzenia zewnętrzne. Normalne poziomy hialuronowego w płynie maziowym zapobiega degradacji białek (proteoglikanów) zapobiega przedostawaniu się do jamy stawu mediatorów zapalnych, stymuluje wytwarzanie nowych komórek i zapobiega odwodnieniu chrząstki.

Preparaty kwasu hialuronowego do stawów

Wielu pacjentów z patologii stawowych oferują dostawowe podawanie kwasu hialuronowego. Jednak dobrze znany fakt, że kwas hialuronowy może być kilka rodzajów, a nie każdy może być kopia zapasowa mazi stawowej. Skuteczność kwasu zależy od jego masy cząsteczkowej. Z tego powodu istnieją następujące rodzaje hialuronianu w leczeniu stawów:

 • środki o niskiej masie cząsteczkowej;
 • oznacza o średniej masie cząsteczkowej;
 • oznacza o wysokiej masie cząsteczkowej.

Preparaty o niskiej masie cząsteczkowej

Charakteryzuje się szybkim rozpuszczaniem kwasu w stawie i tym samym szybkim działaniem. Środków przeznaczonych do leczenia zapalenie pochewki ścięgna, zapalenie kaletki, zapalenie ścięgien. Kurs - leczenie 3 4 zastrzyków.Do tej grupy należą Suplazin i Fermatron.

Preparaty o średniej masie cząsteczkowej

Jest to najbardziej obszerna kategoria leków wytwarzanych przez bakterie, a mianowicie paciorkowce. Jest również najbardziej skuteczny, ponieważ leki te łatwo przenikają do jamy stawowej. Dobrze tolerowane przez pacjentów i stosowane kursy od 3 do 5 sesji. Bardzo często leki z tej grupy są stosowane po badaniu artroskopowym w celu poprawy procesów metabolicznych w stawie. Do tej grupy należą Rusvisk, Viskosil, Ortolur.

Preparaty o wysokiej masie cząsteczkowej

Zapewniają długotrwały efekt leczniczy, ponieważ długi czas są wydalane z organizmu. Takie leki skutecznie łagodzą stany zapalne stawów, co powoduje, że pacjent przez długi czas zapomina o bólu stawów. Synvisc jest dobrze znany z tej grupy. Pomimo powyższego, hialuronian o dużej masie cząsteczkowej, nie zapewnia najlepszy efekt terapeutyczny i przenikania niż, na przykład, preparaty o średniej lub niskiej masie cząsteczkowej.

A zatem, dostawowe iniekcje kwasu hialuronowego zapewniają dobrą ochronę chrząstki i zapewniają główne właściwości mazi stawowej.Najskuteczniejsze są środki o średniej masie cząsteczkowej, która jest odpowiednikiem płynu maziowego obserwowanego u osób ze zdrowymi stawami.

Wskazania do wstrzykiwań

Leczenie hialuronianem jest zalecane dla następujących chorób:

 • artroza i stawów stawów;
 • rehabilitacja po artroskopii;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów (kolano, łokieć, ramię);
 • alternatywa dla leczenia chirurgicznego;
 • z blokadą w przypadku zespołu bólowego;
 • jako chondroprotektory;
 • w celu zapobiegania patologiom chrząstki szklistej.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego mają przedłużony i opóźniony efekt. Najczęściej takie leki są przepisywane na artrozę, najczęściej staw kolanowy o dowolnej etiologii. Warto jednak pamiętać, że leki z tej grupy dają dobry efekt dopiero w początkowej fazie rozwoju artrozy. Przy skomplikowanej artrozie lub artrozach obciążonych artretyzmem leki te są praktycznie bezużyteczne.

Leki oparte na kwasie mają następujący wpływ na staw:

 • poprawić odżywianie tkanki chrzęstnej;
 • zwiększyć odzyskiwanie chrząstki stawowej;
 • wyeliminować ból i zmniejszyć stan zapalny stawów.

Leczenie kwasem jest bardzo skuteczne i wkrótce obserwuje się całkowite zniknięcie objawów. Jednak jedyną przeszkodą w leczeniu jest wysoka cena leków na bazie hialuronianu. Jednak nawet w tym przypadku takie leczenie jest lepsze niż interwencja chirurgiczna.

Przeciwwskazania do leczenia

Preparaty na bazie hialuronianu mają następujące przeciwwskazania:

 • indywidualna nietolerancja i alergia;
 • ograniczenia wieku (osobom w wieku do 18 lat i po 65 latach wstrzyknięcia są przeciwwskazane);
 • Choroby skóry obserwowane w obszarze dotkniętego stawu;
 • obecność ropnych lub krwawych ran na skórze;
 • obecność ostrego zapalenia stawu;
 • ciąża i laktacja;
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych;
 • choroby zakaźne;
 • gorączkowe warunki;
 • obecność przewlekłych chorób o charakterze autoimmunologicznym.

Forma uwolnienia leku

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego dostępne są w różnych postaciach:

 • tabletki;
 • zastrzyki (przeznaczone do wstrzyknięcia śródstawowego);
 • Wypełniacze (stosowane w kosmetologii);
 • kapsułki;
 • żele i maści do użytku zewnętrznego.

W chorobach stawów stosuje się zastrzyki do podawania dostawowego, a także zewnętrzne maści i żele do wcierania w chore stawy.

Tabletki i kapsułki są mniej skuteczne, ponieważ osiągają małe stężenie w miejscu docelowym (przed tkanką stawową) z powodu szybkiego rozszczepienia w ciele.

Maści i żele są dodatkowym narzędziem, które uzupełnia działanie zastrzyków. Wchłaniane przez skórę mają niewielki efekt terapeutyczny. Dlatego jako niezależne środki nie są wyznaczone. W takim przypadku ich użycie uznaje się za nieuzasadnione i nieskuteczne.

Jak leczyć za pomocą iniekcji kwasem hialuronowym

Leczenie hialuronianem przeprowadza się w placówce medycznej przez reumatologa. Kwas do leczenia stawów jest uwalniany w postaci cieczy, która jest już w jednorazowej strzykawce. Bezpośrednio przed wstrzyknięciem strzykawkę z kwasem ogrzewa się do temperatury pokojowej, ponieważ wcześniej jest ona przechowywana w lodówce. Miejsce wstrzyknięcia traktuje się aseptycznym środkiem i wstrzykuje. Zawartość strzykawki wstrzykuje się bezpośrednio do torebki stawowej, czasami wstrzyknięcia są wstrzykiwane bezpośrednio do kilku jam stawowych.

Aby upewnić się, że wstrzyknięcie zostało wykonane prawidłowo i dotarło we właściwe miejsce, należy poczekać na uwolnienie mazi stawowej. Podawanie śródstawowe jest dość skomplikowaną procedurą, dlatego surowo zabrania się samodzielnego wykonywania tego z powodu wysokiego ryzyka powikłań.

Gdy kwas dostanie się do jamy stawu, otacza jego elementy, pokrywając je specjalną folią ochronną. Jednocześnie odczucia bólu natychmiast znikają, ponieważ folia ochronna ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto lek zapobiega niszczeniu chrząstki i tarciu stawów względem siebie. Chrzęstna tkanka jest zwilżona, staje się elastyczna i elastyczna.

Jeśli w torebce znajduje się płyn maziowy, nie zaleca się wstrzyknięć. Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie procesu zapalnego. Dopiero po usunięciu zapalenia stawu i usunięciu płynu z torebki zalecany jest kwaśny kurs. Jeśli wstrzyknięcie wykonuje się prawidłowo, praktycznie nie ma żadnych działań niepożądanych.

Z reguły używam zastrzyków do leczenia dużych stawów:

 • staw biodrowy;
 • staw kolanowy;
 • kostka;
 • ramienny.

Schemat leczenia składa się z jednego wstrzyknięcia na tydzień. Ale tylko przy średniej ciężkości schorzenia. Ogólnie rzecz biorąc, przebieg leczenia składa się z 3-5 wstrzyknięć. W ciężkich przypadkach zaleca się 5-7 zastrzyków kwasu. Odstęp pomiędzy kolejnymi cyklami leczenia jest inny, zależy to od tego, jakie leczenie zostało podane. Ponieważ w niektórych przypadkach może to być sześć miesięcy lub rok.

Niektóre komplikacje to leczenie stawu biodrowego, ponieważ jest "ukryty" głęboko pod mięśniem, włóknem i skórą. W tym przypadku wstrzyknięcia są wstrzykiwane za pomocą dodatkowych metod instrumentalnych, na przykład kontroli rentgenowskiej.

Korzyści z iniekcji dostawowych

Dostarczanie leku do stawów w przypadku chorób stawów ma kilka zalet:

 • szybka ulga w bólu;
 • przywrócenie ruchomości stawów;
 • poprawa procesów metabolicznych w stawie;
 • stymulacja wzrostu tkanki chrzęstnej;
 • przywrócenie nawodnienia chrząstki;
 • zapobieganie zniszczeniu chrząstki;
 • poprawa odporności lokalnej;
 • stymulacja syntezy autologicznego hialuronianu;
 • wzbogacenie mazi stawowej kwasem hialuronowym;
 • funkcja płynu maziowego;
 • eliminacja zapalenia stawów i bólu;
 • poprawa ogólnego stanu osoby;
 • poprawa kondycji skóry, odmłodzenie organizmu.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia na stawy kolanowe (Luty 2020).

Loading...