Leczenie przepuklin międzykręgowych w ośrodkach wypoczynkowych i sanatoriach

Przepuklina międzykręgowa jest upadkiem części miękkiego (szarego) rdzenia dysku poza otaczającą chrząstkowatą (włóknistą) membranę pod naciskiem kręgów, którą dzieli ten dysk.

Proces ten zawsze wiąże się z degradacją włóknistej błony, ale przyczyny jego starzenia się mogą być różne - od przewlekłego lub ostrego uszkodzenia ciała po zmiany związane z wiekiem w samym ciele.

Różni nasilenie patologii krążków. Są one następnie etapów od występu (rdzeń są rozerwanie wewnątrz części osłonowej włókien, a przeżycie pierścień zewnętrzny, jednocześnie utrzymując ją w granicach anatomicznych) do sekwestracji przepuklinę (rdzeń całkowicie przepływa ponad pierścieniami chrząstki, kruszone na kilka fragmentów).

Kiedy odwiedzić

Leczenie sanatoryjne z przepukliną kręgosłupa jest przede wszystkim wskazane jako środek wzmacniający, który umożliwia stabilizację i poprawę wyników głównego przebiegu terapeutycznego.

Medycyna jako całość nie akceptuje radykalnych metod leczenia przepuklin, takich jak operacje, ponieważ są one całkiem zdolne do rozwiązania bez pomocy skalpela.Głównym celem każdej terapii jest stymulacja tego procesu.

Leczenie uzdrowiskowe przepukliny rdzeniowej nie wymaga interwencji chirurgicznej - tylko konserwatywne zabiegi, które nie zawsze dają pożądany efekt niezależnie od innych środków (np. Przyjmowanie leków).

Innymi słowy, leczenie uzdrowiskowe przepukliny kręgowej jest oczywiście dobre. Ale jeśli postanowimy się do nich ograniczyć, będziemy mieli dwa problemy:

 • Ostra przepuklina stwarza poważną przeszkodę dla każdej podróży, a jeszcze bardziej z ciężkim bagażem. A jeśli weźmiesz pod uwagę, że trzęsienie i przenoszenie ciężkich ładunków w tym przypadku może faktycznie doprowadzić do gwałtownego pogorszenia się stanu pacjenta, nauki prawa, kiedy kwestionuje ich stosowność.
 • Lwia część procedur medycznych dostępnych dla takich sanatoriów nie jest bynajmniej wyjątkowa. Mogą one być wykonywane w specjalistycznych ośrodkach ortopedii i neurochirurgii, zwykle obejmujących ten, w którym obserwuje się danego pacjenta.

Z tych powodów rozpoczęcie leczenia nowo odkrytej przepukliny po podróży do ośrodka ma sens tylko wtedy, gdy defekt dysku nie daje nam wyraźnego dyskomfortu, a lekarz prowadzący również nie widzi powodu do powikłań.

Jak pomoc może pomóc podróż?

Leczenie sanatoryjne po usunięciu przepukliny kręgosłupa jest użyteczne, ponieważ wraz ze zmianą godzin / stref klimatycznych organizm reaguje na zmiany zewnętrzne poprzez mobilizację własnych zasobów, w tym tempa regeneracji tkanek i odporności.

Jest to jego naturalny "program" i zawsze działa, niezależnie od miejsca i celu naszej podróży - do morza lub gór, do ośrodka w Rosji lub Grecji.

Mobilizacja ukrytych zasobów w leczniczym leczeniu przepukliny jest cenna, ponieważ:

 • przyspiesza gojenie szwów pooperacyjnych;
 • zmniejsza prawdopodobieństwo wtórnych procesów zapalnych i usuwa istniejące;
 • znacznie poprawia ogólny samopoczucie i nastrój pacjenta;
 • pozwala szybko przezwyciężyć skutki uboczne terapii lekowej;
 • zapobiega pojawieniu się nowych przepuklin;
 • pomaga poprawić stan pozostałych segmentów kręgosłupa.

Metody

Jak już wspomniano, większość z nich jest całkowicie identyczna z metodami stosowanymi w specjalistycznych klinikach.

Wśród nich terapia ruchowa, trakcja kręgosłupa (przeciwwskazane po operacji przepukliny!), Pływanie, masaż, a także mniej lub bardziej szeroki zakres zabiegów fizjoterapeutycznych:

 • Terapia UHF;
 • elektroforeza;
 • obróbka ultradźwiękowa;
 • akupunktura;
 • magnetoterapia itp.

Jednocześnie niektóre sanatoria oferują usługi, których nie ma w większości placówek medycznych - kąpiele siarkowe i borowinowe, leczenie ozocerytem i tak dalej.

Są one obecne tam, gdzie dla ich realizacji występują równie wyjątkowe warunki naturalne - jaskinie, gejzery itp. Odtworzenie ich gdzie indziej jest zwykle niemożliwe, stąd ich wyłączność.

Na przykład leczenie przepukliny kręgosłupa w Anapa zakłada obfitość procedur fizjoterapeutycznych (w tym algoterapia - leczenie wodorostami, solą i błotem), ze wzmocnieniem ich wpływu na wybrzeże Morza Czarnego.

Jednak zakres usług balneologicznych oferowanych w sanatoriach tego samego Dalekiego Wschodu lub Europy Zachodniej będzie znacznie szerszy.

Jak wybrać

Przede wszystkim należy skupić się na wyłączności i przydatności proponowanych przez instytucję procedur.

To znaczy, czy wśród nich są niedostępne w klinikach miejskich, a co najważniejsze, ile naszych pleców potrzebuje ich specjalnych właściwości (w rzeczywistości kurort z wodą mineralną jest bezużyteczny dla kręgosłupa, chociaż dobrze jest leczyć nerki).

Drugim parametrem jest profesjonalizm personelu, który przeprowadza fizyczne manipulacje z plecami pacjenta w instytucji i przypisuje mu programy rehabilitacji.

Oczywiście osoby te powinny mieć wyższe wykształcenie medyczne i doświadczenie zawodowe - to znaczy kwalifikacje nie są niższe niż te dostępne dla specjalistów wyspecjalizowanych klinik. Jest to szczególnie prawdziwe po operacji, gdy powtarzające się urazy mogą prowadzić do katastrofalnych konsekwencji.