Jak ustalić obecność patologii w kręgosłupie za pomocą radiografii

Niezależnie od tego, czy prześwietlenie wykazuje przepuklinę kręgosłupa - przy takich pytaniach pacjenci często zwracają się do lekarza prowadzącego. W tym celu konieczne jest zrozumienie procesu badania rentgenowskiego, a także znajomość podstaw dla pojawiania się i rozwoju takich dolegliwości jak przepuklina i inne patologie kręgosłupa.

Na czym opiera się ta metoda?

Wypaczone deformacje polegają na zniszczeniu chrząstki międzykręgowej, która pod naciskiem zaczyna wybrzuszać się poza kręgosłup.

Niezależnie od tego, czy badanie ujawnia patologię międzykręgową - zagadnienie to wymaga kompleksowego wyjaśnienia.

Metoda ta opiera się na fakcie, że promieniowanie rentgenowskie może przenikać przez tkanki miękkie, utrzymując się na gęstszych formacjach.

Co pokazuje prześwietlenie w formacjach przepuklin:

 • odległość pomiędzy oddzielnie stojącym kręgiem;
 • ich kontury. W przypadku choroby Schmorla obraz badania pozwala nam uwzględnić nawet małe zagłębienia, które mogą mieć ogromne znaczenie. Pojawienie się osteochondrozy zostanie potwierdzone obecnością dodatkowych procesów kostnych;
 • struktura kości i ich gęstość.

Co daje lekarzowi prowadzenie takiego badania

Czy prześwietlenie okaże się przepukliną międzykręgową? Ta technika nie pomaga we wszystkich przypadkach, ponieważ promienie mogą przechodzić przez stawy chrząstki i przez tkankę chrzęstną. Nadal jednak konieczne jest wykonanie takiego zdjęcia rentgenowskiego z następujących powodów:

 • określić, czy występują odchylenia lub przemieszczenia w lokalizacji kręgu;
 • Aby wykryć odkształcenia w strukturze kręgosłupa;
 • aby odsłonić odległość między poszczególnymi kręgami.

Widząc, w jakim stanie jest chrząstka lub dyski, lekarz może zdiagnozować obecność patologicznych zmian w tkankach chrzęstnych. Dokładność badań będzie determinować dalsze podawanie leku pacjentowi.

Kręgosłup pod rentgenem wymaga pewnego przygotowania do badania. Aby zniekształcić prawdziwy obraz choroby, można uzyskać gazy lub produkty fermentacji. Dlatego produkty, które powodują takie procesy, powinny być wyłączone z diety.

Aby zlikwidować gazowanie, pacjentowi można przypisać aktywny węgiel drzewny. Nawet przed procedurą badania grzbietu wskazane jest wykonanie lewatywy.

Aby zobaczyć nieprawidłowości patologiczne na zdjęciu rentgenowskim w taki sam sposób, jak złamania kości, nie zadziała.Promienie nie mogą pozostawać na krążkach międzykręgowych, przez co przechodzą przez nie.

W związku z tym niezawodność procedury jest znacznie ograniczona. Niemniej jednak, nawet jeśli lekarz na zdjęciu rentgenowskim nie wykryje wyraźnie przepukliny, dla niego taki obraz będzie jednoznacznie pouczający.

Wynika to z faktu, że przepuklina zmienia stan kości i tkanki kostnej znajdujących się w pobliskim miejscu. Jest to zatem pośrednie potwierdzenie, dzięki któremu patologia krążków międzykręgowych na zdjęciu rentgenowskim może być co najmniej podejrzewana i wymagać dalszego badania.

Inne stosowane techniki i techniki

Z praktyki wiadomo, że lwią część przepuklinowych formacji spada właśnie na kręgosłup lędźwiowy. Dlatego oprócz samej radiografii można zastosować dodatkowe metody i techniki:

 • Rentgen może wskazywać na wypadnięcie krążka międzykręgowego;
 • terapia rezonansu magnetycznego;
 • tomografia komputerowa;
 • obecność neurologicznych zmian może być zarejestrowana przez neurologa;
 • Inne typy badań, które mają na celu ustalenie przyczyn lokalnych zaburzeń czynności motorycznych, szczególnie w kończynach dolnych.

Czy dzięki takiej ankiecie można zidentyfikować przepuklinę? Bardziej pouczające są techniki MRI i CT. Często są przepisywane po radiografii jako dodatkowe metody potwierdzające.

Wydaje się, że dlaczego nie wyznaczyć ich zamiast promieni rentgenowskich w patologii odcinka lędźwiowego i innych oddziałów? Jednak takie egzaminy są przeprowadzane w kilku klinikach. Nie każde centrum medyczne ma odpowiedni sprzęt.

Ponieważ zarówno MRI, jak i CT są droższe dla pacjenta, to główną metodą badania może być prześwietlenie rentgenowskie. Biorąc pod uwagę ogólne objawy kliniczne, zewnętrzne badanie stanu pacjenta, a także szereg pośrednich objawów, doświadczony specjalista może ustalić obecność przepukliny, której nie udowodniono bezpośrednio na zdjęciu rentgenowskim.

Co daje uzyskana migawka

Jednak we wczesnych stadiach wszelkie patologiczne i zwyrodnieniowe nieprawidłowości skuteczniej ustanawiają tomografię komputerową i obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Ponadto pacjenci mogą nie przychodzić na wizytę w celu prześwietlenia rentgenowskiego, jeśli choroba się nie objawia i nie odczuwają skarg na ich zdrowie.

Zazwyczaj szukają pomocy lekarskiej na późniejszych etapach, którym towarzyszą bolesne zespoły i ograniczenie aktywności ruchowej. W takich sytuacjach rentgen jest już w stanie wykazać deformacje międzykręgowe.

Za pomocą obrazu specjalista widzi odchylenia w kształcie, strukturze i układzie kręgów. Następujące objawy po prześwietleniu wskazują, że mamy do czynienia z przepukliną międzykręgową:

 • stwierdza się integralność struktury kości i jej stopień jednorodności;
 • Mierzy odległość między kręgami i analizuje, czy są jakieś odchylenia w tej funkcji;
 • wizualnie można zaobserwować, czy występują przyrosty w tkance kostnej;
 • jak stabilne są wzajemnie względem siebie kręgi.

Krzywiznę kręgosłupa po badaniu przenosi się do opisu, który umieszcza się w dokumentacji medycznej pacjenta. W zależności od lokalizacji przepukliny są one różne. Jednak to prześwietlenie w przepuklinach międzykręgowych może być czynnikiem decydującym, od którego rozpocznie się powrót do zdrowia pacjenta.

Obejrzyj wideo: Die 5 Biologischen Naturgesetze - Die Dokumentation (Listopad 2019).

Loading...