Gimnastyka Qigong z przepukliną - nietradycyjny zabieg

Przepuklina międzykręgowa objawia się przez wystawanie, a nawet utratę rdzenia (miękkiego) dysku poza jego gęstą chrząstkowatą błonę. Zwykle dzieje się tak w wyniku przewlekłej osteochondrozy, ze starzeniem lub urazem kręgosłupa (w tym przewlekłym, spowodowanym ciągle nieprawidłową postawą).

Bez konsekwencji dla dotkniętego segmentu przepuklina nie ustępuje, ponieważ jego leczenie zachowawcze lub chirurgiczne powoduje całkowite ustąpienie białka i płynu, które stanowiły jądro miazgi.

Odpowiednio, aby oddzielić kręgi w tym segmencie w każdym przypadku (ponadto, nawet jeśli przepuklina się rozpuści, bez leczenia w ogóle), pozostaje tylko chrząstka błona.

Różnica między gimnastyką chińską i leczniczą

Lekarze uważają, że aktywność fizyczna, wysoka ruchliwość i witalność są dobre tylko jako sposób na zapobieganie przepuklinom. A po jego ofensywie nadmiernie aktywnej lub nieprzyzwyczajonej, skomplikowane ruchy mogą zaszkodzić, powodując natychmiastowe zaostrzenie.

Dlatego w procesie terapii używają jedynie dokładnie wyskalowanych ćwiczeń dla każdego odcinka kręgosłupa, których kompleks nazywa się leczniczą fizykoterapią (LFK).

Jeśli LFK uwzględnia wiedzę medyczną w anatomii kręgosłupa i zasady rozwoju przepuklin międzykręgowych, nietradycyjne metody opierają się na praktyce zamiast na teorii, a zatem w nich ruchy dobierane są zgodnie z innymi zasadami.

W szczególności, qigong zasadniczo nie jest metodą leczenia konkretnej choroby, czy to przepukliną, hemoroidami czy zapaleniem oskrzeli.

Jest to typowa taoistyczna idea qi - energii, która przenika każdy obiekt w otaczającym nas świecie i nasze ciała. Gdzie qi płynie równomiernie, wszystko jest w porządku - zarówno w naturze, jak iw ciele ludzkim.

Choroba, erupcja wulkaniczna i, ogólnie rzecz biorąc, niezgody występują, gdy zakłócona jest jednorodność prądu qi.

Zalety i wady metody

Jak widać, jest to bardzo odmienny stosunek do zdrowia lub choroby. I jak skuteczna jest gimnastyka qigong z przepukliną kręgosłupa, trudno obiektywnie oceniać. W każdym razie musimy zrozumieć, co następuje:

  • Medycyna nie zaleca niepotrzebnych, nagłych, niezwykłych ruchów przepuklinowych z jakiegoś powodu, ale dlatego, że są one sprzeczne z istotą choroby i mechaniką jej rozwoju.
  • Qigong nie bierze pod uwagę tej mechaniki i nie bierze jej pod uwagę. Prawdopodobnie dlatego zdecydowana większość ćwiczeń w nim zawartych, kategorycznie nie nadaje się do "wykonania" na już chorego kręgosłupa.
  • I nawet jeśli bierzemy tylko ćwiczenia na inne części układu mięśniowo-szkieletowego (na przykład nogi i dłonie), niezwykłe dla nas, przedstawicieli zupełnie innej kultury, wciąż jest w nim dużo ruchu.
  • To prawda, że ​​wszystkie muszą być wykonywane płynnie i bez wysiłku, co doktor z pewnością by zatwierdził.
  • A akompaniament ruchów pełnych koncentracji na nich, specjalny rytm oddychania, teoretycznie, powinien zapobiegać rozwojowi powikłań, takich jak utrata równowagi, skurcze napiętych mięśni i tak dalej.

Wychodząc z tych rozważań, oficjalna medycyna oczywiście nie polecałaby nam ćwiczeń qigong w przepuklinach kręgosłupa - tylko przed nim, jako jeden z rodzajów jego zapobiegania. Ale ostateczne rozwiązanie wciąż jest nasze.

Jednocześnie musimy zrozumieć, że kompleksy ćwiczeń fizycznych w żadnym wypadku nie są jedyną, a nawet najważniejszą częścią qigong. Ponadto istnieją również techniki oddechowe, medytacyjne, w izolacji, z których zamieniają się w zestaw bezsensownych i niebezpiecznych zaostrzeń działania.

Czy warto go używać

Tak więc leczenie przez lekarza jest kompleksem wysiłków zmierzających do pozbycia się jednej przepukliny. A w przypadku qigong musimy, by tak rzec, dążyć do pozbycia się wszystkich naszych problemów zdrowotnych naraz poprzez wyrównanie prądu qi zarówno w uszkodzonym segmencie, jak i reszcie ciała.

Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy zadać sobie jeszcze jedno pytanie: czy nie jest nam łatwiej wyleczyć tę szczególną przepuklinę od lekarza, a potem spróbujemy przeszkodzić innym przy pomocy tej samej pomocy qigong? ...

Jest jeszcze inny ważny aspekt. Polega ona na tym, że obecność trudności z jej pełnym rozwojem (a więc i zastosowaniem), z pewnością nie tylko zostaną potwierdzone przez lekarzy, ale także przez kulturologów.

Taoizm, w przeciwieństwie do wszystkich europejskich religii, w tym chrześcijaństwa, opiera się na zupełnie innym obrazie świata. Oczywiście, wszystkie te nowe horyzonty, umiejętności i wiedza pomogą nam nie "utknąć" w chorobie, co jest dobre z punktu widzenia psychologii. Ale z pewnością liczymy na wielką korzyść z qigong z przepukliną międzykręgową.

A tymczasem medycyna chińska (dla niej Qigong jest jedną z podstawowych i dość tradycyjnych praktyk) sama uważa to za środek zapobiegawczy.To jest, jako odpowiednik naszego zdrowego stylu życia - metoda utrzymania zdrowia ciała i ducha aż do starości.

Jeśli chodzi o przepukliny i inne, już wyraźnie ukształtowane patologie kręgosłupa, są one leczone w domu Qigong, tak jak my - z blokadami Novocain, leżeniem w łóżku, kortykosteroidami, NLPZ i tak dalej.

Jak widać, stosowanie czikung przeciwko przepuklinom jest złożonym tematem. Niemniej jednak można z całą pewnością stwierdzić, że Qigong nie jest przeznaczony do leczenia przepuklin międzykręgowych. I mamy to reklamowane z naciskiem na właściwości terapeutyczne do czysto komercyjnych celów.

Wszystko to w sumie potwierdza medyczny punkt widzenia. I mówi, że przepuklinę należy najpierw wyleczyć za pomocą naukowo uzasadnionych metod, a następnie, aby zapobiec komplikacjom, nawrotom i nowym przepuklinom za pomocą dowolnej techniki, która wydaje się najdogodniejsza, przyjemna i skuteczna, w tym czikung.

Loading...