Elektroforeza w leczeniu przepuklin międzykręgowych

Elektroforeza odnosi się do procedury "dostarczania" cząsteczek wszelkich leków stosowanych na skórę w miejscu uszkodzenia do tkanek za pomocą pola elektrycznego.

W odniesieniu do elektroforezy w przepuklinach międzykręgowych oznacza to, że lek może być dostarczony do wnętrza uszkodzonego krążka w trzeci sposób - nie przez wstrzyknięcie, absorpcję skóry lub wymianę limfy.

Pozytywne aspekty i świadectwa

Leczenie przepukliny kręgosłupa za pomocą elektroforezy i ma rzeczywiście swoje zalety, ponieważ krążenie w krążkach międzykręgowych jest nieobecne. A to oznacza, że ​​doustne podawanie leków w ich przypadku nie jest całkowicie bezużyteczne, ale jego skuteczność znacznie się zmniejsza.

Jeśli chodzi o zwykłe stosowanie na skórę, kręgosłup jest oczywiście bardzo blisko niego. Ale krążki międzykręgowe są oddzielone od siebie szeregiem kolczastych procesów, które ponownie dają wysoce pośredni kontakt ze sobą.

Dlatego, jeśli chcemy dostarczyć pełną objętość substancji czynnej bliżej dysku, jesteśmy przystosowani tylko do wstrzyknięcia - traumatycznej i niebezpiecznej procedury w przypadku kręgosłupa.Elektroforeza wskazana jest dla:

 • szeroko rozpowszechnione i nie powszechne osteochondrozy w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym;
 • występy dysków międzykręgowych dowolnej części kręgosłupa, w szczególności - trudno dostępny odcinek lędźwiowy;
 • Przepukliny wszystkich typów, w tym przepuklina Schmorla i przepuklina z sekcjami;
 • powikłania osteochondrozy lub przepukliny w postaci zapalenia korzonków nerwowych, skurczów, stanów zapalnych, bólów wzdłuż zranionego włókna mięśniowego / pnia nerwu i tak dalej.

Właśnie dlatego elektroforeza jest przydatna w przepuklinach kręgosłupa. Należy pamiętać, że stromo zakrzywiony i mocny obszar lędźwiowy jest najbardziej odpowiedni do leczenia w ten sposób, ale z szyjką macicy, a wręcz przeciwnie, należy zachować ostrożność.

Podczas jego obróbki możliwy jest negatywny wpływ ogrzewania (jest nieunikniony podczas elektroforezy) na ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Negatywne aspekty i przeciwwskazania

Najbardziej nieprzewidywalną częścią leczenia przepukliny międzykręgowej za pomocą elektroforezy jest szybkie i wyraźne działanie leku podawanego z nią. To nie zawsze jest tak dobre, jak się wydaje, ponieważ wszystkie leki mają skutki uboczne, a w tym przypadku objawią się one zauważalnie i wkrótce.

Ponadto osoby, które są uprzedzone wobec "cudów farmacji" i ogólnie terapii medycznej, nie otrzymają żadnych moralnych korzyści z tą metodą.

Zasadniczo, ponieważ jest to po prostu niezwykły sposób dostarczania na miejsce uszkodzenia zwykłych innych leków. Leczenie przepukliny kręgosłupa za pomocą elektroforezy jest przeciwwskazane w następujących przypadkach.

 1. Przystąpienie infekcji do stanu zapalnego, początkowo spowodowanego przez przepukliny.
 2. Choroby sercowo-naczyniowe, które całkowicie wykluczają elektroforezę obszarów szyjnych i klatki piersiowej i ograniczają jej stosowanie w okolicy lędźwiowej.
 3. Wysoka temperatura i gorączkowy stan niejasnej etiologii.
 4. Obecność złośliwych i niezłośliwych nowotworów, wysypka, rany, świeże blizny na skórze w obszarze zabiegu.
 5. Proces złośliwy, który doprowadził do zniszczenia krążka międzykręgowego według rodzaju przepukliny.
 6. Obecność w ciele pacjenta rozrusznika, szpilek chirurgicznych, płytek i innych protez metalowych.

Zalecenia dotyczące procedury

Oprócz wszystkich powyższych przeciwwskazań, nie powinniśmy zapominać o prawach fizyki - w szczególności o polu elektrycznym, które łatwo ulega zniekształceniu pod wpływem określonych czynników.

Ze względu na zwykle słabej znajomości z nich odpowiedź na pytanie, czy jest możliwe, aby zrobić elektroforezy gdy przepuklina dysku, brzmi: Tak, można, ale jest wysoce pożądane, aby to zrobić w sali fizjoterapii, na receptę i pod nadzorem lekarza.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym podejściem jest stosowanie dawek i kombinacji leków. Jeśli ich nie znamy, sprawy mogą się skończyć źle.

Dlatego wszelkie leki powinny być podawane za pomocą elektroforezy tylko zgodnie z zaleceniami lekarza! Zmień zalecenia, nawet w przypadku samodzielnego leczenia, w każdym razie niemożliwe!

W szczególności ta uwaga dotyczy elektroforezy z lidazą w przepuklinie kręgosłupa. Lidaza rozdzielacz działa kwas hialuronowy w tkankach, co sprawia, że ​​są mniej elastyczne i bardziej przepuszczalne. W tym przypadku stosuje się jako dodatkowy środek który ułatwia penetrację leku do tkanki docelowej.

Do stosowania jako przewód 300 IU lidazy należy rozcieńczyć 60 ml wody destylowanej, dodanie 2-3 kropli słabego (0,1%) roztworem kwasu solnego, a punkt z anody.

Jednak musimy pamiętać, że w osteochondroza i przepuklina deponowania środków do otaczającej tkanki nie jestto zbyt trudne. Ponadto kwas hialuronowy "utrzymuje razem" cząsteczki koloidalnego białka, które tworzy rdzeń dysku.

Dlatego, aby osiągnąć z jego pomocą resorpcję blizn (np. Keloid) - to jedno. A po nałożeniu na kręgosłup w nadmiernych dawkach, może przyspieszyć niszczenie sąsiednich dysków i powłoki chrząstki, która pozostanie po resorpcji przepukliny segmentu docelowego.

Terapia za pomocą pola elektrycznego w domu stała się możliwa wraz z pojawieniem się urządzeń do elektroforezy w leczeniu przepuklin międzykręgowych. Na ich rynku sprawdziły się następujące urządzenia:

 • "Elfor", wśród których jest bardzo prosty, ale naprawdę mobilny model z intuicyjnymi trybami sterowania;
 • nieco więcej (ale z umiarem) złożonego "PoTok" z płynną regulacją prądu i ochroną przed spadkami napięcia.

Jedna sesja trwa 10-30 minut, ale nie więcej. Przebieg leczenia to 10-25 sesji dziennie lub po 1 dniu.

Loading...