Przebieg i leczenie przepukliny Schmorla w odcinku piersiowym grzbietu

Przepukliny Schmorla są zlokalizowane, głównie w odcinku lędźwiowym lub piersiowym, ponieważ w przeciwieństwie do innych, nigdy nie pojawiają się w wyniku urazu lub zmian związanych z wiekiem. Międzykręgowe przepukliny tego typu mogą być duże lub małe, pojedyncze lub wielokrotne.

Charakter i charakter choroby

Część pacjentów otrzymywała przerażona diagnozą tajemniczego lekarza, zastanawiając się, co to jest - SHmorlja przepuklina ... W rzeczywistości, tzw wada wrodzona jest zwykle powierzchnia jednego lub więcej kręgów, które ostatecznie wypełniona międzykręgowy struktur płyt ?.

Z pewnością wiesz, że kręgosłup składa się z kręgów oddzielonych tarcze - gęstej chrząstki z semi-core. Wszystkie kości naszego ciała mają porowatą strukturę - aby ułatwić ich wagę.

Więc obecność porów jest całkiem normalna, ale nie są one dostarczane na kręgosłupach, które dotykają dysku.

Jeśli z jakiegoś powodu są tam, jest oczywiste, że chrząstka dysku je wypełni. Jest mało prawdopodobne, że doprowadzi to do jej zerwania. Ale jego idealny owalny kształt ulegnie zmianie, co pogorszy jego właściwości amortyzacyjne.

przyczyny

W przeważającej większości przypadków mówimy o wadzie, która pojawiła się w dzieciństwie, a znacznie rzadziej - wraz z rozwojem osteopenii związanej z wiekiem. Podczas szybkiego wzrostu ciała chrząstkowa błona krążka międzykręgowego jest łatwiejsza do utrzymania przy wszystkich tych procesach niż masa kostna, która rozwija się znacznie wolniej.

Stąd możliwe pojawienie się pustek, w których nie powinny być - na powierzchni kręgów. Zwiększenie szansy na przepuklinę Schmorla u dzieci może:

 • niedobór wapnia;
 • krzywica;
 • wysokie obciążenia kompresyjne kręgosłupa (bieganie, skakanie itp.);
 • genetycznie zaprogramowane cechy rozwoju szkieletu i kręgosłupa.

Co powoduje wahania starszych grup wiekowych, czasami przepuklina Schmorla pojawia się w wyniku osteopenii - stopniowego zmniejszania gęstości tkanki kostnej wraz z wiekiem. Osteopenia jest obserwowana w różnym stopniu u wszystkich ludzi, ale w wielu przypadkach kończy się osteoporozą - zwiększając kruchość kości do krytycznych markerów.

Objawy

Teoretycznie im większa taka torebka przepuklinowa i im większe jest obciążenie wypełniającego ją dysku, tym większe prawdopodobieństwo, że w pewnych ruchach pacjent odczuje niestabilność lub ból w tym segmencie.

Ale w przeważającej większości przypadków przepuklina Schmorla nie daje żadnych objawów.I są odkrywane przypadkowo, z prześwietleniem rentgenowskim lub rezonansem magnetycznym kręgosłupa z innego powodu.

W odcinku szyjnym są one mniej powszechne niż w okolicy lędźwiowej. A w klatce piersiowej część przepukliny kregosłupa jest bardziej prawdopodobna niż na przykład 2 lub 4.

Terapia

Typowe dla nich brak jakiejkolwiek specyficznej symptomatologii nie pozwala na uwzględnienie takich wad w strukturze kręgów jako choroby, ale tylko na razie. Wraz z pojawieniem się obiektywnego starzenia się kręgosłupa (około 35 lat), mogą już komplikować przebieg jego zwyrodnienia z powodu:

 • zapalenie worka przepuklinowego z zagęszczeniem tej części chrząstki, która ją okrywa, i kości wzdłuż całego jej konturu;
 • przyspieszanie procesów degeneracji w dysku odkształconym przez "popchnięcie" wewnątrz tego defektu.

Niewielkie przepukliny Schmorl, które nadal znajdują się w stosunkowo stabilnej okolicy klatki piersiowej, rzadziej uczestniczą w starzeniu się kręgosłupa. Dlatego sama potrzeba leczenia przepukliny piersi Shmorla jest wątpliwa, jeśli:

 • została odkryta przez przypadek, a nie z powodu konkretnych skarg pacjentów;
 • badanie nie ujawniło żadnych powikłań, które zostały przez nią wywołane - stanów zapalnych i gęstości w worku przepuklinowym, zaburzeń w pracy lub struktur dysku wypełniającego ubytek kostny.

Ale duża przepuklina, zlokalizowana w dowolnym segmencie, lepiej jest próbować dopasować. Z pewnością zostanie wciśnięty w znaczną część dysku. Dlatego, gdy gęstość kości zmniejsza się wraz z wiekiem, "wpadnie" głębiej w jamę.

To samo zaleca się wszystkim przedstawicielom sportów wyczynowych, ponieważ ich plecy są narażone na znaczne obciążenia.

 1. LFK z przepukliną klatki piersiowej Shmorlja kręgosłupa wygląda najlepiej, ponieważ normalne tworzenie masy kostnej i dysków w tym segmencie jest najczęściej utrudnione przez jego niską mobilność. I gimnastyka terapeutyczna jest początkowo zaprojektowana, aby stymulować kręgosłup do wzmocnienia i przywrócenia dzięki równomiernie rozłożonej aktywności.
 2. Masaż z przepukliną kręgosłupa Shmorlja pozwala przyspieszyć i poprawić krążenie krwi w tym segmencie, co nie jest łatwe do osiągnięcia kosztem jedynie ruchu (jest to ograniczone przez statyczne mocowanie żeber).
 3. Podobny efekt występuje również w ogrzewaniu, aplikacjach błota, apiterapii i innych procedurach fizjoterapii. Są przydatne nie tylko w przypadku przepukliny w tym segmencie, ale także w przypadku skoliozy, lordozy i innych deformacji postawy, które są tutaj powszechne.Z biegiem czasu mogą wywoływać osteochondrozę i przepuklinę poziomą w okolicy klatki piersiowej, chociaż bez nich takie komplikacje są dla niego nietypowe.

Jeśli chodzi o trakcję, noszenie gorsetu i, im więcej chirurgicznych zabiegów, możliwe jest leczenie przepukliny za pomocą przepukliny Schmorla tylko w skrajnych przypadkach. Na przykład, gdy jest bardzo duży i / lub już doprowadził do rozwoju stabilnych powikłań, które zagrażają złamaniu kręgosłupa nawet w najbardziej błahych warunkach.

W innych przypadkach są bardzo zniechęceni, ponieważ ich konsekwencje dla pleców mogą być gorsze i poważniejsze niż zachowanie wykrytej wady kostnej aż do starości.

Loading...