Odmiany przepuklin paramedialnych i objawy choroby

Czy zdiagnozowano paramedialną (paramedyczną) przepuklinę dysku, i jesteś zainteresowany, co to takiego, a nie jest niebezpieczne? To pytanie brzmi dość często, ponieważ deformacja paramedyczna jest wykryta u około 70% pacjentów.

Tajemniczy termin to tylko to, że wypadnięcie chrząstki międzykręgowej nastąpiło z prawej lub lewej strony linii pośrodkowej kręgu. Boczne umiejscowienie wybrzuszenia dysku jest niebezpieczne, ponieważ jego bliskość korzeni nerwowych wyłaniających się z otworów kręgowych wywołuje uszczypnięcie nerwu i powoduje zespół bólowy.

Rodzaje deformacji chrząstki

Przepukliny krążka międzykręgowego różnią się umiejscowieniem w stosunku do trzonu kręgu, orientacją i położeniem na grzbiecie.

Lokalizacja jest podzielona na następujące:

 • Medial-paramedyk. Ta forma różni się od środkowej przepuklinowej wypukłości tym, że wybrzuszenie jest nieco przesunięte w prawo lub w lewo od środka. Przepuklina środkowo-paramedyczna dysku często przebiega bezobjawowo, ma korzystne rokowanie i rzadko prowokuje naruszenie procesów nerwowych.
 • Grzbietowy lub boczny. Rozwija się na lewo lub prawo od trzonu kręgu.Niebezpieczeństwo tej patologii polega na tym, że znajduje się ona obok nerwów wyrastających z kręgosłupa i może wywołać zespół korzeniowy.
 • Przeciwstronny. Znajduje się nieco poza środkową częścią kręgosłupa i prawie zawsze przebiega bezobjawowo. Jest wykryty przez przypadek podczas badania.

W kierunku:

 • Outdoor. Występ jest skierowany na zewnątrz od kręgosłupa.
 • Wewnętrzne lub sekwestrowane. Wypadanie deformacji chrząstki występuje w świetle kanału kręgowego. Wewnętrzny występ jest uważany za bardziej niekorzystny i często, przy dużych odkształceniach chrząstki, ściska nie tylko procesy kręgosłupa, ale także sam rdzeń kręgowy.

W zależności od położenia na grzbiecie są:

 • szyjny;
 • klatki piersiowej;
 • lędźwiowy;
 • przepuklina krzyżowa.

Najczęstsza patologia znajduje się w szyi, kości krzyżowej i talii, w okolicy klatki piersiowej jest rzadko wykrywane.

Diagnoza składa się z wszystkich powyższych cech. Na przykład pytanie: "Co to jest przepuklina środkowo-paramedyczna dysku C6-C7 po prawej?" można odpowiedzieć, że pod względem terminów medycznych oznacza to, że wypuklina znajduje się w dolnej części szyi (oznaczenie

C odpowiada obszarowi szyjki macicy) nieznacznie na prawo od środkowej linii i skierowane na zewnątrz. Jeśli diagnoza jest dodawana do wymienionej słowo zamaskowany, oznacza kierunek do wewnątrz występ chrzęstnej kanału kręgowego.

Bez względu na kierunek i lokalizację zmian patologicznych w chrząstce, aby zapobiec komplikacjom, należy rozpocząć leczenie.

Objawy choroby

W przypadku tego typu zmiany kręgosłupa głównym objawem jest jednostronny (prawy lub lewy). Dwustronna patologia struktury dysku jest rzadko diagnozowana. Objawy są zwykle podzielone na 2 grupy:

 • wspólny;
 • specyficzne.

Informacje ogólne

Do tej grupy znaków można przypisać:

 • zmniejszona czułość;
 • osłabienie siły mięśni;
 • drętwienie kończyny;
 • zespół bólu.

Te oznaki uszczypnięcia nerwu i są typowe dla wszystkich rodzajów przepuklin pachwinowych.

Specyficzne

Ich manifestacja zależy od działu kręgosłupa:

 • Dla typowego drętwienie karku lub ból w barku i ręki, zaburzenia mózgu (zawroty głowy, ból głowy, zaburzenia słuchu i wzroku), a gdy sequestered wybrzuszenia duże rozmiary (6 mm lub więcej) może paraliż ciała na jednej stronie.Najczęstszym grzbietowych lub przyśrodkowego grzbietowego-paramedian dyskopatii C5-C6 i C6-C7, bardziej rzadko wpływa międzykręgowy chrząstki znajduje się powyżej szyjki.
 • W obszarze piersiowym z chorobą zewnątrz wybrzuszenia jest prawie bez objawów, i przy utracie chrząstki i kompresję rdzenia kręgowego powoduje zakłócenia w klatce piersiowej (serca, żołądka i płuc).
 • W dolnej części pleców główne objawy są bolesnymi objawami, naruszeniem wrażliwości i osłabienia nóg. W ciężkich przypadkach, zwłaszcza gdy jej gromadzeniem wybrzuszenia, jest schorzeniem narządów miednicy, a u mężczyzn zwiększa ryzyko impotencji. Ale symptomatologia zależy od położenia boku i kierunku. Na przykład, paramedian przepuklina płyta przyśrodkowej-posterior L5-S1, zewnętrznie objawia się jedynie sporadyczne objawy bólu i prawie nigdy nie martwiłem się człowieka.
 • Sacrum. Charakterystyczny dla sakralnych objawów podobnych do lędźwiowego, ale to jest bardziej typowe zakłócenia bólu miednicy i nóg.

Ci, którzy są już zdiagnozowany „paramedian przepuklinowego deformacji”, warto wiedzieć, co należy rozumieć przez tajemniczych terminów medycznych i deszyfrowania cechy choroby.

A jeśli taka diagnoza nie zostanie postawiona, należy pamiętać, że u większości pacjentów narzekają na ból pleców i zaniedbują wizytę u lekarza.

Terminowe badanie i leczenie patologii pozwoli uniknąć takich problemów, jak paraliż kończyn i zaburzenia narządów wewnętrznych.

Loading...