Przyczyny i konsekwencje przepukliny tarczy przedsionkowej

Naruszenie struktury krążków międzykręgowych prowadzi do powstania wypukłości i przepuklin. Wśród wszystkich typów patologii najbardziej bolesne są formacje skierowane na rdzeń kręgowy.

Czym jest przepuklina pachwinowa krążka międzykręgowego? Jakie są przyczyny, objawy i konsekwencje powstawania guzków? Co to jest i jak są traktowane?

Co to jest FH?

Przepuklina przepuklina pachwinowa (FG) jest wysunięciem włóknistej treści chrząstki poza jej naturalne granice, do przestrzeni otworowej.

Faktem jest, że pomiędzy ciałem kręgu i jego procesami znajduje się niewielka przestrzeń (do 1,5 cm), która jest określona przez naturę, aby uwolnić korzenie nerwów z rdzenia kręgowego (jamy foraminalnej). Często tutaj (około 10% przypadków) występują patologie włóknistego pierścienia krążka międzykręgowego.

Ponieważ FG wchodzi w kontakt z korzeniami nerwowymi lub rdzeniem kręgowym, ten rodzaj patologii jest najbardziej bolesny, jest bardzo niebezpieczny.

W zależności od kierunku wypukłości występuje kilka rodzajów:

 • Dorsalna przepuklina pachwinowa dysku jest kierowana bezpośrednio do rdzenia kręgowego.
 • Boczne wypukłości są skierowane do wejścia do lub z otworu.Są one dalej dzielone na praworęcznych i leworęcznych.
 • Przy kierunkowości w otworze przedsionkowym wybrzuszenie jest klasyfikowane jako intraforaminal.
 • Przy orientacji występu między dziurami diagnozowana jest przepuklina pachwinowa.

W zależności od umiejscowienia struktury w stosunku do kręgosłupa rozróżnij:

 • szyjny;
 • klatki piersiowej;
 • lędźwiowy.

Przyczyny patologii

Wśród przyczyn choroby - zaburzenia odżywiania kręgosłupa w ogóle i chrząstki w szczególności. Prowadzi to do osłabienia włóknistego pierścienia, jego pękania. Te dane edukacyjne powstają z wielu powodów:

 • choroba kręgosłupa (osteochondroza, zapalenie stawów kręgosłupa, osteoporoza i inne);
 • infekcja kości, narządów wewnętrznych;
 • anatomiczne cechy struktury;
 • negatywny wpływ na sposób życia, środowisko;
 • obrażenia.

Edukacja konkretnie FG ma kilka szczególnych powodów:

 • uraz kręgosłupa;
 • nieprawidłowe obciążenie kręgosłupa przy podnoszeniu ciężarów - szczególnie częste w okolicy lędźwiowej (L4-L5);
 • siedzący tryb życia (cierpią na chrząstkę szyjki macicy (C6-C7) i kręgosłup lędźwiowy).

Objawy

Foraminal przepuklina płyta zawiera szereg specyficznych objawów, a tylko doświadczonego specjalisty na dolegliwości pacjenta może postawić diagnozę.

Ale, aby potwierdzić, że jest zobowiązany do przeprowadzenia CT lub MRI, które będą nie tylko potwierdzić diagnozę, ale także do różnicowania lokalizację, określ rozmiar.

Główne cechy są następujące.

Ciężki ból w patologii

Kiedy ból FG jest ciężka, to nie jest zadokowany konwencjonalne leki przeciwbólowe, często wymaga użycia środków odurzających. Jest typowe, że ból powoduje, że pacjent przyjmuje określoną pozycję, a jego zmiana powoduje wzrost bólu.

Jest to nagle (co jest także znakiem GF), a po ulgą, nieleczone, wymagane jest powtarzane po pewnym okresie czasu.

Zaburzenia neurologiczne

Gdy paramedian-foraminal dyskopatii L5-S1 (lędźwiowo) wynika niezdolność wzniesienia przy stopie i palcach, upośledzoną zginaczy-prostownik odruchów dotykowe skóry znacznie zmniejszona.

W przypadku problemów w odcinku piersiowym dochodzi do naruszeń odruchów giętno-prostoliniowych dłoni.W przypadku patologii w odcinku szyjnym C5-C6, C6-C7, występują nieprawidłowości w działaniu ramienia i barku, drętwienie palców, dłoni i barku; ruchliwość szyi, reakcja mięśnia dwugłowego jest zaburzona.

Zadne-foraminous przepuklina krążka międzykręgowego wywołuje niedowład, aż do całkowitego porażenia kończyn dolnych. Wraz z kierunkiem wysunięcia w kierunku przedniej tętnicy korzeniowej (C5-C6) obserwuje się niedokrwienie rdzenia kręgowego, możliwy zawał.

Metody eliminowania FH i możliwych konsekwencji

Leczenie ma charakter zarówno zachowawczy, jak i chirurgiczny, jednak w każdym przypadku zawsze w pierwszym etapie stosuje się leczenie zachowawcze bez interwencji chirurgicznej.

Choroba jest degeneracyjno-destrukcyjna, co sugeruje, że niemożliwe jest całkowite wyleczenie patologii.

Wszystkie działania mają na celu zmniejszenie bólu, jeśli to możliwe - ich całkowite dokowanie, a także wzmocnienie gorsetu mięśniowego w przyszłości. Umożliwi to wyładowanie uszkodzonego dysku.

Kolejnym elementem leczenia są środki mające na celu poprawę odżywienia wszystkich struktur kręgowych, co również pozytywnie wpłynie na stan pacjenta.

Leczenie chirurgiczne jest stosowane tylko w przypadku niepowodzenia działań terapeutycznych. Wraz z powstaniem wysięgu o wartości powyżej 8-10 mm, lekarze zalecają również interwencję chirurgiczną.

Czasami, po utworzeniu guzka w odcinku szyjnym kręgosłupa (C5-C6, C6-C7), natychmiast zalecana operacja, ponieważ jeśli struktura jest kierowana do kanału kręgowego, może wpływać na tętnicę mózgową nawet przy niewielkich rozmiarach.

Loading...