Jak leczyć jod ostrogą pięty?

Objaw fasciitis lub, jak ludzie nazywają chorobę, ostroga piętowa jest bardzo bolesną i nieprzyjemną chorobą. Statystyki medyczne twierdzą, że co druga osoba na świecie cierpi na tę dolegliwość. Choroba charakteryzuje się silnym bólem w obszarze pięty podczas podparcia lub chodzenia, to znaczy, gdy zwiększa się obciążenie. Przyczyną rozwoju zapalenia powięzi podeszwy są procesy degeneracyjno-zapalne w podeszwowej części stopy. Choroba może również pojawić się z powodu uszkodzenia tkanek miękkich ze zwyrodnieniowymi przyrostami tkanki kostnej. Termin ostroga kości piętowej nie jest całkowicie poprawny, ponieważ wzrost kości (spęczenie kości piętowej) jest tylko objawem choroby, a nie jej przyczyną.

Objawy i przyczyny choroby

Podczas chodzenia i biegania główne obciążenie spada na podeszwową powięź podeszwy. Ponadto wraz z wiekiem ścięgna i więzadła zużywają się ze stałego obciążenia mechanicznego. Kiedy osoba znajduje się w pozycji pionowej, cała masa ciała wywiera duży nacisk na powięź podeszwową. W tym samym czasie cały ładunek i napięcie leżą na tkankach i więzadłach w miejscu przywiązania.Ze względu na stałe obciążenia powstają mikropęknięcia, które postępują bez odpowiedniego leczenia, co prowadzi do chorób przewlekłych.

Istnieje kilka czynników, które powodują rozwój procesów degeneracyjno-zapalnych w podeszwowej części stopy. Należą do nich:

 • nadwaga (otyłość);
 • niewygodne buty (na pięcie, wąskie, które ściska tkanki i stawy);
 • poprzednie obrażenia;
 • sporty profesjonalne (najczęściej choroba jest obserwowana u sportowców);
 • obecność płaskich stóp;
 • działalność zawodowa osoby (nauczyciele, kucharze, fryzjerzy, pracownicy przenośników na produkcji, którzy długo stoją na nogach);
 • starość.

Pięta porusza się u osób starszych - zjawisko nie jest rzadkie. W końcu krążenie krwi w tym obszarze pogarsza się z biegiem lat, struktura tkanki kostnej ulega zmianom, deformacjom, a stawy ulegają zużyciu.

Dwa objawy wskazują na rozwój zapalenia powięzi podeszwy:

 • silny ból w okolicy pięty, który jest wzmocniony przez chodzenie i inne obciążenia;
 • zaburzenie chodu, kulawizna.

Cięcie bólu w pięcie pojawia się po długim okresie odpoczynku, na przykład po nocnym śnie, osoba doświadcza silnego bólu, gdy próbuje stanąć na nogach. Musi rozprostować stopy, zanim zacznie chodzić.W ciągu dnia ból słabnie, ale po nocy wszystko znów się powtarza. Ponadto, przy zwiększonym obciążeniu stopy (z bieganiem lub szybkim chodzeniem), pojawia się silny ból, który ogranicza ruchomość i funkcje motoryczne. Później dolegliwość będzie postępować (w przypadku braku odpowiedniego leczenia) i osoba nie może się poruszać bez pomocy laski lub kul.

Terapia jodem - jako lekarstwo na ostrogi piętowe

Jod, jako środek leczniczy, stosuje się w połączeniu z innymi składnikami iw czystej postaci. Jest stosowany nie tylko jako środek dezynfekujący, ale także jako środek przeciwzapalny. Szczególnie popularna i jednocześnie dostępna jest siatka jodowa, którą można stosować samodzielnie do chorej części ciała. Na czym opiera się jego działanie? Faktem jest, że cząsteczki jodu są zjonizowane, więc łatwo przenikają przez skórę. Jod zapobiega stagnacji krwi, pobudza i poprawia krążenie krwi, wzbogaca tkanki tlenem.

Jod siatki podrażnia receptory skóry, które powodują cyrkulację krwi mocno, co prowadzi do lepszej przemiany, otrzymując tkanki do produktów krwiopochodnych z metabolizmem, co prowadzi do szybkiego usuwania stanów zapalnych i obrzęków.

Siatka jodu stymuluje receptury skóry i ma działanie drażniące.Zastosowanie siatek jodu w medycynie jest bardzo rozległe. Stosuje się go w chorobach płuc, nerwobólach, neurastenii, bólach stawów i leczeniu ostrogi piętowej.

Jak narysować siatkę jodową? Aby to zrobić, weź 5% nalewki jodu i użyj wacika, aby narysować wzór w postaci siatki na pięcie. Następnie ciepły nosek kładzie się na nodze i pozostawia na całą noc. Leczenie kontynuuje się przez 4-7 dni, następnie robi tygodniową przerwę. Efekt terapeutyczny sieci jest określany przez właściwości przeciwzapalne, drażniące i rozgrzewające. Ta metoda jest skuteczna na samym początku choroby.

Aby poprawić efekt, możesz umieścić plamę na pięcie bawełnianym wacikiem nasączonym jodem. Zrób to codziennie przez tydzień. Następnie zrobić tygodniową przerwę i ponownie umieścić punkty na pięcie, ale tylko w miejscu, w którym znajduje się ostroga. Tak więc wacikiem jest delikatny masaż, który poprawia przepływ krwi, co usuwa stan zapalny i ból.

Możesz również uzupełnić masaż specjalnymi ćwiczeniami dla stóp. Nie można jednak skakać ani biegać, spowoduje to jedynie dodatkowe obciążenie stopy, a to jest zbyteczne.Wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane płynnie i dokładnie. Leżą na podłodze, bez dokonywania jakiegokolwiek wysiłku, aby obrócić stopy do góry, do dołu, w bok, w kręgach, i ograniczniki mogą być obracane po przeciwnej stronie, a tym samym otwieranie i zamykanie palce.

Ponadto aplikacja jodu na skórę jest całkowicie bezpieczny i nie ma żadnych negatywnych skutków. Nie należy jednak zbyt nadużywane jodu, ponieważ jod jest wykonany na alkohol i może powodować oparzenia skóry.

Jak leczyć ostrogą pięty jodem

Bańka z jodem jest tak powszechnym środkiem dezynfekującym, który znajduje się w każdej apteczce domowej. Leczenie pięty ostrogi jod odbywa się w domu, jednak należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Istnieje wiele przydatnych i skutecznych przepisów, które mogą być przygotowywane na bazie jodu.

Maść z jodu

W celu wytworzenia maści jodu niezbędnego wziąć 4 tabletki algin i 4 tabletek aspiryny (8 tabletek) i 100 ml 5% roztworu jodu. Tabletki zmielono do stanu sproszkowanego i zmieszano z jodem. Otrzymaną mieszaninę należy umieścić w ciemnym chłodnym miejscu i podać przez 1 dzień.Maść jest przechowywana w lodówce, nakładana na czystą skórę piętą i używana raz w tygodniu przez miesiąc. Przebieg leczenia wynosi 5 tygodni.

Siatka jodowa i masaż kamforą

Olejek kamforowy służy do masażu. Przed masażem należy parować stopą, wytrzeć ją do sucha, wykonać masaż i na siatkę nanieść siatkę jodową. Po zabiegu nosić ciepłe skarpetki i iść spać, procedura jest wykonywana przed snem.

Nalewka pieprzowa z jodem

Aby nalewka była potrzebna, weź jedną butelkę potrójnej wody kolońskiej, 2 pęcherzyki nalewki waleriany, 2 pęcherzyki jodu, 4 strąki palonego pieprzu. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki, dodaj do nich ostry pieprz. Nałóż lekarstwo w ciemnym miejscu w szklanej zamkniętej butelce na dwa dni. Gotowy do użycia oznacza smarować obcasy w nocy, owinięte w folię i zakładać skarpetki. Podczas kompresu pojawi się lekkie uczucie pieczenia, jeśli stanie się mocne i nie do zniesienia, wówczas kompres należy usunąć. Nalewka jest nakładana tylko na szorstką skórę pięty, nie powinna dostać się na skórę stopy lub palców.

Kąpiel z jodem i sodą

W małej misce nalej trzy litry wody, rozcieńczyć jedną łyżkę stołową napoju gazowanego i dwie łyżki stołowe jodu. Opuść nogi do basenu i przytrzymaj przez około 15 minut.Następnie stopy należy dokładnie przetrzeć i założyć ciepłe wełniane skarpety. Procedurę można wykonać każdej nocy przed pójściem spać w ciągu jednego miesiąca.

Tę samą kąpiel można zrobić zastępując sody oczyszczoną solą. Aby to zrobić, należy wziąć kilka soli (co będzie pasował w grupie) i jedną ampułkę 5% jodu.

W gorącej wodzie rozpuścić sól i dodać ampułkę jodu. Umieść stopy w wodzie i trzymaj, aż woda się ochłodzi. Przetrzyj stopy sucho, nałóż na piętę maść jest wokalnie i załóż skarpetki. Zabieg należy wykonywać codziennie przed pójściem spać przez siedem dni z rzędu.

Amoniak i jod

Wymieszaj 5% nalewki jodu z 30 ml wody, dodaj 30 ml amoniaku i ponownie dobrze wymieszaj. Weź kawałek gazy, złóż go na cztery warstwy i zwilż w powstałym płynie. Przymocuj gazy na piętach, przykryj woskowanym papierem i załóż ciepłą skarpetę. Przechowywać kompres całą noc. Czas trwania leczenia wynosi siedem procedur, a następnie zrobić tygodniową przerwę i powtórzyć leczenie.

Liść kapusty z miodem i roztworem jodu

Weź liść kapusty wielkości pięty, ale tak, aby można było zawinąć go w kapustę ze wszystkich stron. Zastosuj roztwór jodu z miodem na liściu i przymocuj go do pięty.Przykryj liść kapusty folią spożywczą, włóż skarpetki i połóż się do łóżka. Rano zdejmij kompres i opłucz stopę ciepłą wodą.

Przeciwwskazania

Leczenie jodem może być przeciwwskazane z wielu powodów. Jod to dość silny alergen, dlatego może wywołać reakcję alergiczną. Dlatego osoby wrażliwe i alergicy z doświadczeniem terapii jodowej są przeciwwskazane. Jeżeli dana osoba nie podejrzewa się alergię na jod, lepiej jest grać bezpiecznie i przytrzymaj następujące badania: w wewnętrzne zagięcie łokcia umieścić kilka kropel jodyny lub jodu paski. Poczekaj 20 minut, jeśli występują czerwone duże plamki, oznacza to, że osoba jest wrażliwa na jod i ma alergię. Jeśli nie ma żadnych kropek, możesz rozpocząć terapię.

Konieczne jest również kontrolowanie czasu stosowania kompresów. Wszakże zbyt częste i długotrwałe ich używanie może doprowadzić do poparzenia skóry, nawet tak szorstkiej, jak na pięcie. Nie kompresuj jodem dzieciom, ponieważ mają delikatną i wrażliwą skórę. Jeśli jednak przesadzisz, a na miejscu kompresu pojawiło się uczucie pieczenia, obrzęk, silne zaczerwienienie skóry i swędzenie, wtedy bandaż należy szybko usunąć, a miejsce dokładnie spłukać ciepłą wodą z mydłem.Ponadto, jeśli dana osoba ma trudności w oddychaniu, suchy kaszel, kołatanie serca i duszność, pilnie wezwać pogotowie ratunkowe.

Leczenie jodami jest przeciwwskazane:

 • osoby cierpiące na nadczynność tarczycy;
 • z chorobami układu nerek;
 • podczas ciąży i laktacji.

Zapobieganie ostróżom piętowym

W celu zapobiegania zapaleniu powięzi podeszwy, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • nosić wygodne buty (unikać wysokich obcasów i niewygodnych butów);
 • jeśli musisz stać na nogach przez długi czas, na przykład, wykonując określoną pracę, musisz zrobić sobie przerwę, po wykonaniu kilku ćwiczeń na stopie lub leżeniu, podnosząc nogi;
 • wykonywać regularny masaż strefy kości piętowej, można go wykonać samodzielnie za pomocą długopisu;
 • unikać obrażeń i uszkodzeń stóp;
 • terminowe leczenie chorób układu mięśniowo-szkieletowego;
 • zachowaj ostrożność i ostrożność podczas chodzenia;
 • unikać nadmiernego nacisku na nogi;
 • Unikaj dużych obciążeń, nie noś ciężkich worków;
 • pozbyć się złych nawyków (nikotyny i alkoholu);
 • angażować się w terapię ćwiczeń;
 • zadbaj o swoje zdrowie i regularnie odwiedzaj lekarza.

Tak więc, iodoterapiya działa jako drugorzędna metoda leczenia ostróg piętowych. Jednak sama metoda nie jest ani panaceum, ani niezależnym środkiem terapii. Jest skuteczny tylko w połączeniu z głównymi metodami leczenia. W zaniedbanych przypadkach stosuj metody fizjoterapii: falę uderzeniową i laseroterapię oraz leki. Niektórzy ludzie nie ufają ludziom metod leczenia i tylko konserwatywne leczenie tradycyjnej medycyny jest przeprowadzane. W jeszcze bardziej zaniedbanych przypadkach należy zastosować leczenie chirurgiczne, w wyniku którego zostanie usunięty wzrost kości i chore tkanki. W każdym razie nie należy samoleczenia, ale odwiedzić lekarza, który wybierze dla każdego pacjenta najlepsze metody leczenia, w zależności od wieku, stopnia rozwoju choroby i obecnego stanu zdrowia.

Obejrzyj wideo: Ostroga piętowa - Przyczyny, Objawy, Leczenie - Wykład (Luty 2020).

Loading...