Przepuklina paramedyczna krążka międzykręgowego - cechy choroby

Pierścień włóknisty można upuścić w różnych kierunkach, ściskając kręgi. W szczególności usuwanie krążka międzykręgowego jest możliwe w kierunku boczno-bocznym, bliżej środka, na prawo lub na lewo od środka worka opony twardej.

Naciskanie pierścienia włóknistego w kierunku tylno-bocznym bliżej linii środkowej z kompresją rdzenia kręgowego jest klasyfikowane we współczesnej medycynie jako przepuklina paramedyczna krążka międzykręgowego.

Takie zmiany kręgosłupa występują u około połowy wszystkich pacjentów z bólem w dolnej części pleców.

Najczęstszym miejscem występowania przepuklin paramedycznych kręgosłupa jest obszar dolnego odcinka kręgosłupa i szyi, ponieważ to właśnie te części pleców znajdują się pod najsilniejszą presją.

Przyczyny pojawienia się choroby i odmiany

Wielu pacjentów w klinikach zastanawia się: mediana przepukliny krążka międzykręgowego, co to jest i jaka jest jej różnica w stosunku do innych nowotworów?

Osoby cierpiące na osteochondrozę, skoliozę lub dysplazję powinny monitorować postęp choroby, aby uniknąć wypukłości lub pęknięcia włóknistego pierścienia.

Choroby te mogą powodować stratyfikację całego aparatu więzadłowego tylnej części podłużnej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Tylne więzadło w talii jest znacznie grubsze w środku niż z boku lub z tyłu.

Dlatego przełom lub wytłaczanie pierścienia włóknistego zachodzi dokładnie w tym kierunku. Ten rodzaj przepukliny występuje w 70% przypadków i jest najbardziej niebezpieczny dla zdolności pacjenta do działania, ponieważ może prowadzić do niepełnosprawności.

Przyczyną zmian zwyrodnieniowych mogą być również patologie związane z wiekiem, słabe dziedziczenie lub zwiększony wpływ mechaniczny na kręgosłup, w tym uraz.

Przepuklinę paramedyczną krążka międzykręgowego można sklasyfikować w następujących kierunkach względem linii pośrodkowej:

 • Lewostronny z kompresją zakończeń nerwowych, które rozciągają się w lewą część rdzenia kręgowego;
 • Prawostronny z pierścieniem lub jądrem wpadającym do kręgosłupa z wywieraniem nacisku na prawą stronę korzeni nerwu (po prawej stronie przepuklina dysku);
 • Mediana (mediana);
 • Mediana przepukliny paramedycznej krążka międzykręgowego (bezpośrednio w środku lub nieco bocznie);
 • Dorsal z dostępem do kanału międzykręgowego do odbytu kręgosłupa;
 • Dwustronne z wybrzuszeniem w centrum i naruszeniem bocznym i bilateralnym;
 • Sekwestrowane z wypadnięciem jądra miazgi w kanale rdzenia kręgowego;
 • Foraminal z wyjściem do korzenia kręgosłupa.

Przebiegi tylne, brzuszne i okrągłe są niezwykle rzadkie.

Objawy

Najbardziej nieprzyjemne dla pacjentów, u których zdiagnozowano tę diagnozę w klinice jest to, że na etapie rozwoju patologii ogólna symptomatologia jest słabo rozwinięta.

Jeśli nie będziesz zwracał uwagi na zmianę stanu przez długi czas, wtedy ból stanie się intensywny. Główne skargi pacjentów można zidentyfikować w następujący sposób:

 • Bolący ból okolicy lędźwiowej lub szyi, który można mylić ze zmęczeniem lub nadmiernym wysiłkiem;
 • Naruszenie ruchliwości dłoni lub stóp, drętwienie kończyn, obrzęk do częściowego porażenia;
 • Mężczyźni mogą mieć problemy z potencją.

Zespół wielonarządowy występuje przy ściskaniu kilku korzeni ze względu na duży rozmiar formacji. W tym przypadku obrzęk rozwija się w uszkodzonej części, co prowadzi do rozwoju procesu zapalnego.

Pacjenci skarżą się na lumbago, podając nogę i osłabiając reakcje odruchowe. Ból wzrasta podczas skosów, kichania lub kaszlu.

Kompresja zakończeń nerwowych może każdy z kręgów, ale najczęściej diagnozowanym zużycie i pojawienie się zmian zwyrodnieniowych krążków l4- L5, L3-L4 i L2-L3, a także poziom L5-S1 w okolicy krzyżowej.

 • Paramedian dysk przepuklina L2 L3 występuje rzadziej i towarzyszy osłabienie i drżenie kończyn.
 • Paramedian przepuklina płyta oznacza l3 dysk międzykręgowy szczeliny L4 pomiędzy kręgami 3 i 4.
 • Paramedian przepuklina dysku L4 L5 występuje w rejonie 4 i 5 kręgów lędźwiowych i może spowodować utratę wrażliwości.

Ten rodzaj choroby jest niebezpieczna przede wszystkim z faktu, że dysk jest zniszczony kopertę ze stratą do boku kanału rdzenia kręgowego. Nowotwór rozszerza się i przenosi zakończenia nerwowe oraz sam mózg, co prowadzi do paraliżu.

Ustal, co przepuklina paramedian płyta, można przystąpić do zbadania możliwych opcji leczenia choroby.

Terapia

Po zbadaniu i rozpoznaniu lekarz przepisze cały zestaw procedur, bezpośrednio w zależności od stadium choroby i umiejscowienia lokalizacji wypukłości.

W ostrym okresie lekarz zaleci takie metody pozbycia się choroby:

 • Reszta łóżka przez co najmniej 3 dni. Można to zrobić zarówno w klinice, jak iw domu. Najważniejsze jest to, że łóżko ma twardą powierzchnię i pacjent może zająć wygodną pozycję;
 • W celu usunięcia zespołu bólowego przepisuje się leki przeciwzapalne (diklofenak, ketony, ibuprofen i inne);
 • W przypadku obrzęku, należy przepisać leki moczopędne (furosemid, hipototyd);
 • Aby przywrócić uszkodzoną tkankę chrzęstną i ogólne wzmocnienie organizmu, należy użyć chondroprotektorów, leków zwiotczających mięśnie i witamin;
 • Rozszerzenie kręgosłupa w celu uwolnienia usztywnionych korzeni, w przypadku lokalizacji w szyi, noszenie specjalnego kołnierza.

Uwaga, proszę! Preparaty są podawane wyłącznie w celu powszechnej znajomości, mogą być przepisywane tylko przez lekarza, nie angażują się w samoleczenie.

Na ostrym etapie stosowanie fizjoterapii jest surowo zabronione. W rzadkich przypadkach specjalista może przepisać elektroforezę, ale tylko w klinice i pod osobistym nadzorem.

W etapie podostrym ćwiczenia, masaż, zabiegi fizjoterapeutyczne są dodawane do podstawowego leczenia i, jeśli to konieczne, możesz skorzystać z usług kręgarz.

Wszystkie środki mają na celu uwolnienie zranionych korzeni, przywracając funkcje ruchowe grzbietu lub szyi. Pamiętaj, że w czasie leczenia musisz unikać w jak największym stopniu stresów na kręgosłupie.

W okresie remisji wszystkie procedury są przepisywane w celu rozluźnienia i wzmocnienia mięśni, a także w celu zapobiegania ewentualnym nawrotom. Aby to zrobić, pacjent musi wykonywać ćwiczenia gimnastyki leczniczej i jest zalecany do leczenia sanatoryjno-uzdrowiskowego.

W przypadku porażenia, nawet po interwencji operacyjnej, funkcja ruchowa nie zostaje przywrócona, dlatego warto regularnie odwiedzać klinikę w celu wczesnego rozpoznania tej choroby.

Loading...