Skuteczna gimnastyka dla bólu w kręgosłupie

Jeśli pacjent jest prześladowany przez regularny ból szyi, drętwienie rąk, wylany przez dotkliwość kończyny, wtedy najprawdopodobniej doświadczył jednej z najczęstszych dolegliwości naszych czasów - osteochondrozy.

Dlaczego gimnastyka jest ważna?

Sama medycyna jako główny winowajca takiej choroby uważa siedzący tryb życia, w szczególności siedzący tryb życia. Choroba nadal "rośnie młodo", a coraz więcej młodych ludzi jest zaintrygowanych pytaniem o to, jakie szkolenie może być dla osteochondrozy i jak są one użyteczne.

Osteochondroza szyjna jest jedną z najczęstszych patologii kręgosłupa. Charakteryzuje się on nie tylko bólem, ale także ryzykiem istotnych komplikacji.

Nie trzeba polegać tylko na medycznej formie leczenia - we wczesnych stadiach znaczący efekt i ulga dla pacjenta może przynieść trening karku. Przede wszystkim takie ćwiczenia przyczyniają się do wzmocnienia mięśni okolicy szyjnej, a to jest niezbędny czynnik do utrzymania stawów.

Podczas gimnastyki ważne jest przestrzeganie zasady regularności. Nie tylko przywraca prawidłowe krążenie krwi, ale także zmniejsza zespoły bólowe, poprawia samopoczucie.

Jak tylko zapomni się o treningu mięśni szyi z osteochondrozą, pacjent nie może wątpić, że dyskomfort dla niego powróci w najbliższej przyszłości.

Kompleks do leczenia szyjki macicy

Kompleks obejmuje następujące ćwiczenia:

 1. Dostajemy się prosto, ręce są zrelaksowane. Ramiona muszą być podniesione wyżej, na ile to możliwe. Przytrzymaj w tej pozycji przez 10-12 sekund. Potem bierze się głęboki oddech i można opuścić ramiona w dół. Wygeneruj od 5 do 10 powtórzeń.
 2. Usiądź na krześle, twoje plecy są rozluźnione. Ręce swobodnie zwisają. Produkuj główkę przez 10 zwojów, następnie w jedną stronę, a następnie drugą.
 3. Kolejne ćwiczenie z osteochondrozą szyjki macicy odbywa się z tej samej pozycji. Wciągamy w podbródek, zamierzając jak najdalej pochylić głowę. 10 takich powtórzeń będzie szczególnie przydatne dla osób, które muszą siedzieć długo w pracy.
 4. Na czole kładziemy dłoń. Głowa, staramy się wywierać nacisk na dłoń, a my opierając się temu ruchowi dłonią. Jesteśmy opóźnieni o 10 sekund w tej pozycji. Po krótkiej przerwie robimy kilka takich powtórzeń. Ćwiczenia pomagają wzmocnić przód szyi.
 5. Położyliśmy się na podłodze z tyłu. Podejdź do góry, zatrzymaj się na 10 sekund i odłóż na podłogę. Po 5-sekundowej przerwie robimy kolejne 7-8 takich powtórzeń.
 6. Następne ćwiczenie będzie wymagało asystenta - mogą stać się kimś z domu. Będzie mógł masować tył oddziału szyjki macicy. W takim przypadku pacjent może najpierw poczuć nasilenie zespołu bólowego, które zostanie zastąpione przez ulgę.
 7. Połóż się na podłodze i ponownie narysuj asystenta. Tym razem będzie musiał wykonywać ruchy masujące w miejscu mocowania mięśnia szyi głównej - na wierzchołku łopatki. W miejsce bolesnych doznań pojawi się przyjemne ciepło.

Choroby innych działów

Osteochondroza może jednak wpływać nie tylko na szyję, ale także na inne części kręgosłupa - na przykład często cierpi region lędźwiowy. Z drugiej strony choroba może dotyczyć zarówno osób prowadzących siedzący tryb życia, jak i zawodowych lub nałogowych sportowców.

Dla tych, którzy już dotknęli tego problemu, powinieneś wybrać bardziej łagodny reżim treningowy dla osteochondrozy obszarów lędźwiowych lub klatki piersiowej.

Co to oznacza w praktyce dla fanów uczestniczenia w siłowni? Najlepiej jest zapomnieć, przynajmniej tymczasowo, o przysiadzie ze sztangą, wykonując martwy ciąg i trakcję na zboczu kadłuba.Opcjonalnie wagi powinny zostać znacznie zmniejszone.

Obciążenia wynikające z tych ćwiczeń wzmacniają mięśnie, ale jednocześnie prowadzą do przyspieszonego zużycia aparatu stawowo-więzadłowego. Wszystko to prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w tkankach chrzęstnych.

Wskazówki dotyczące szkolenia

Inne zalecenia obejmują:

 • jeśli całkowicie przestaniesz trenować na siłowni nie jest możliwe, to przynajmniej musisz spróbować połączyć je z procedurami pływackimi. Podczas pływania w wodzie dyski międzykręgowe rozluźniają się, co umożliwia naturalne rozciąganie kręgosłupa;
 • całkiem udane jest trenowanie nóg osteochondroza, szczególnie przy pomocy prasy do stóp. Masę ciała można zrekrutować z tej grupy mięśni zamiast grzbietu;
 • wskazane jest wprowadzenie codziennego ćwiczenia porannych ćwiczeń w nawyk. Dobrze przygotowuje mięśnie na pracowity dzień. Powinno obejmować ćwiczenia świetlne mające na celu poprawę postawy;
 • zaleca się częściej stosować postawę jogi, zwaną "pozą dziecka". Aby to zrobić, musisz usiąść na kolanach i położyć miednicę na piętach.Okrągły tył i rozciągamy czoło w dół do podłogi. Ręce są najpierw wyciągnięte jak najdalej do przodu, a następnie rozciągnięte wzdłuż ciała. W tej pozycji zajmuje to około 30 sekund.

Ponieważ ciało każdej osoby jest indywidualne, nie należy uważać, że podane tu zalecenia będą jednakowo skuteczne dla wszystkich, bez wyjątku. Wszelkie konsekwencje nieprawidłowego treningu natychmiast wpłyną na zdrowie pleców.

Ćwiczenia nad osteochondrozą różnych części kręgosłupa pozwalają pacjentom pozbyć się zespołów bólowych i odzyskać utraconą elastyczność. Jednak samo leczenie może być szkodliwe, dlatego najpierw musisz uzyskać zgodę i wsparcie od swojego lekarza.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego