Jak odpowiedzieć na pytanie, czy osteoporoza i osteochondroza różnią się

Różnice między osteochondrozą a osteoporozą są pryncypialne i nie są widoczne tylko dla tych, którzy nie mają wiedzy medycznej. Dla osoby niewtajemniczonej jest całkiem łatwo pomylić te pojęcia, zwłaszcza, że ​​w obu przypadkach etymologia terminu jest związana ze słowem "osteo" (kość).

Ale chociaż obie patologie są związane z wiekiem lub zmianami zwyrodnieniowymi w kościach, są to różne choroby.

Osteochondroza i osteoporoza, różnice między nimi występują w wielu ważnych punktach, nie tylko muszą różnicować terminologię, ale także sugerować inne podejście do taktyki leczenia.

Kardynalne różnice i ważne punkty

Pierwszą odpowiedzią na pytanie, jak te patologie różnią się, jest miejsce dyslokacji choroby. W ludzkim ciele wiele kości połączonych ze sobą stawami, a pierwszą chorobą jest dystroficzna patologia stawów. Powstaje z powodu zmian związanych z wiekiem i niedoborem przydatnych elementów potrzebnych do stawów kostnych.

Zwyrodnienie chrząstki stawowej, wynikające z jego dystrofii, czyli brak odbioru pewnych składników i wyczerpanie segmentów, prowadzi do pojawienia się bólu i sztywności uszkodzonych stawów.

Niedobór składników odżywczych prowadzi do tego, że kości stają się kruche, zaczynają się rozkładać, przydatne składniki są łatwo usuwane z kości.

Wszystko to na tle nierównowagi hormonalnej, dlatego osteoporoza jest uważana za chorobę powszechniejszą u kobiet, które weszły w okres klimakterium lub ją przeszły.

Jaka jest różnica między osteochondroza a osteoporozą? Osteochondroza jest chorobą segmentów kości, ale jest to powszechna patologia kręgosłupa, a choroba nie jest tylko degeneracyjna, ale zwyrodnieniowa i dystroficzna.

Począwszy od dysków międzykomorowych, choroba postępuje stabilnie i prowadzi do porażki całego kręgosłupa jako całości.

Z czasem destrukcja dotyczy nie tylko krążków międzykręgowych, ale także kręgosłupa, a także procesów kolczystych. Patologia ściska tętnice, tkankę mięśniową i nerwową, co objawia się bólem i upośledzeniem krążenia krwi.

Główną różnicą między osteochondrozą a osteoporozą jest dyslokacja zmiany i charakter towarzyszącego jej procesu. Osteoporoza to choroba wszystkich kości szkieletu, która może towarzyszyć innym patologiom kręgosłupa na określonych etapach.

Osteochondroza z kolei jest chorobą ogólnoustrojową kręgosłupa, na pewnym etapie wpływającą na wszystkie segmenty i podatną na korektę w celu poprawy jakości życia i mobilności ruchowej, ale nie do całkowitego wyleczenia.

Jest to przewlekły i nieodwracalny proces degeneracyjno-dystroficzny w ludzkim kręgosłupie.

Szczegółowe różnice w dwóch patologiach kości

Aby zrozumieć, jaka jest różnica, wystarczy tylko zapoznać się z objawami chorób. Kiedy występuje osteoporoza:

 • ból w stawach;
 • stratyfikacja paznokci i wypadania włosów z jednoczesnym wczesnym szarzeniem;
 • odkształcenie stawów kończyn, w tym palców rąk i stóp;
 • skurcze mięśni;
 • naruszenie postawy;
 • parodontoza;
 • zmniejszenie aktywności kręgosłupa z powodu utraty elastyczności.

Dla jednego i dla innej choroby charakterystyczne są następujące objawy:

 • ból;
 • zmęczenie;
 • ogólne zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Ale w przypadku osteochondrozy występują charakterystyczne objawy, z powodu których nie można pomylić tej choroby z innymi:

 • bóle o bardzo różnych dyslokacjach, w zależności od tego, która część kręgosłupa jest dotknięta;
 • charakterystyczna obrzęk w miejscu, w którym wyraźnie odczuwalne są bolesne objawy;
 • u osób starszych - spadek wzrostu z powodu utraty wysokości dysków;
 • napromieniowanie bólu w innych częściach ciała, maskowanie różnych chorób;
 • objawy negatywne i znaczne ograniczenie aktywności motorycznej w zaniedbanym stanie choroby.

Eliminacja wapnia z kości występuje na tle patologii metabolicznych i endokrynologicznych, co prowadzi do pojawienia się osteoporozy. Osteochondroza objawia się na tle szerokiej gamy zaburzeń, w tym z powodu niezdrowego stylu życia.

Jak uniknąć patologii kości

Wcześniej sądzono, że obie choroby objawiają się w wieku starszym i starczym na tle nieodwracalnych procesów starzenia.

Ale współczesny sposób życia z hipodynamią, niedożywieniem, zwiększonymi obciążeniami fizycznymi i statycznymi doprowadził do tego, że osteochondroza jest diagnozowana u stosunkowo młodych ludzi.

Aby nie myśleć o różnicy między dwiema chorobami układu mięśniowo-szkieletowego u osób starszych, należy radykalnie zmienić styl życia, ustalić prawidłowe odżywianie i pozbyć się złych nawyków.