Uraz rotacyjny kręgosłupa: jak się pojawia i co jest niebezpieczne

Urazy kręgosłupa zdarzają się dość często. Prawie zawsze osoba poszkodowana jest winna, gdy leczenie chorób kręgosłupa nie mija w czasie, nie następuje po jego diecie.

Zespół rotacyjny rozwija się, gdy kręci się wokół osi tułowia, a jego struktura pozostaje niezmieniona. Kanał międzykręgowy zwęża się i mogą pojawić się poważne komplikacje.

Klasyfikacja patologii

Uraz rotacyjny jest jednym z czterech głównych typów, które wymagają innego podejścia do leczenia.

Absolutny

Przy niektórych chorobach kręgosłupa obserwuje się bezwzględną rotację. Na przykład:

 1. W przypadku osteochondrozy krążek międzykręgowy jest zdeformowany, co powoduje, że kręgi się obracają.
 2. Gdy kręgosłupa na kręgach z boku pojawiają się kościste narośla, które zakłócają ruchliwość kręgosłupa.
 3. Sole żółtego wapnia osadzają się w żółtym więzadle, co powoduje, że kręgi unieruchomiają się w chorobie Bechterewa.

Najczęstszy uraz kręgosłupa lędźwiowego ustala się w skoliozie. Podczas tej choroby kręgosłup jest zakrzywiony. Często występuje w okolicy lędźwiowej, ponieważ tutaj największy ciężar w ciągu dnia pracy.

Względny

Względne uszkodzenie rotacyjne obserwuje się, gdy mięśnie pleców nieprawidłowo wspierają kręgosłup. Przykładem są konsekwencje choroby Heinego-Medina.

Boczne

Obrót boczny jest wykrywany z nieprawidłową postawą osoby. Podczas prostowania po dłuższym przechylenia w jednym kierunku, kręgi są obracane w różnych kierunkach. Zwykle powinni zająć ich miejsce.

Połączone

Gdy kręgi są przesuwane i obracane w przeciwnych kierunkach, z rozpoznaniem połączeniu ruch obrotowy.

Jak to jest

Kiedy te rodzaje obrotu obserwowano zespoły bólowe, migreny, drętwienie i kalectwem.

Celem leczenia jest usunięcie procesów zapalnych. Lekarz przepisuje fizjoterapię, masaż, terapię manualną. W przypadku poważnych obrażeń, ogranicz ruch, zalecamy noszenie gorsetu. W ciężkich przypadkach kość jest umieszczana na drodze operacyjnej i mocowana za pomocą płytek i śrub.

Urazowe uszkodzenie ciała

Zdarza się, że przyczyną dyslokacji obrotowej nie są choroby, ale różne urazy. Region szyjki macicy cierpi częściej z następujących powodów:

 • nurkowanie;
 • Wypadek;
 • urazy sportowe;
 • spada z wysokości;
 • gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny;
 • operacja nieudana.

Starsi ludzie są bardziej podatni na deformację kręgosłupa.

Uraz szyi

Ze względu na anatomiczną budowę szyi częstotliwość jego uszkodzenia wynosi 20-30% urazów kręgosłupa. Złamania, dyslokacje i podwichnięcia okolicy szyjki są bardzo niebezpieczne dla ludzi, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Kręgi mają dwa stopnie uszkodzenia: stabilny i niestabilny. Jeśli w pierwszym przypadku rdzeń kręgowy nie zostanie dotknięty, a kość zostanie uszkodzona tylko po jednej stronie, mózg zostanie dotknięty w drugim, a kość zostanie uszkodzona po obu stronach.

Obroty i nachylenia głowy są wykonywane przez dwa górne kręgi. Struktura atlasu i osi różni się od innych kręgów, a prawdopodobieństwo ich dyslokacji jest znacznie większe.

Przy ostrych zakrętach głowy może dochodzić do rotacyjnej podwichnięcia kręgu szyjnego C1 (atlanta). Częściej występuje u dziecka (ponieważ aparat więzadłowy nie jest jeszcze dojrzały, a ścięgna są podatne na dyslokacje) u noworodków z traumą porodową.

Kod tej patologii według ICD-10 to S13.1. Objawy podwichnięcia rotacyjnego pierwszego kręgu szyjnego:

 • silny ból szyi;
 • głowa jest obracana w jednym kierunku;
 • zawroty głowy;
 • utrata przytomności.

Nadwichnięcie C2 (oś) występuje z ostrym przechyleniem głowy do przodu, a także z naciskiem głowy do przodu. W tym przypadku objawy różnią się:

 • bolesne odczucia;
 • trudności w połykaniu;
 • obrzęk języka.

Kiedy istnieje podejrzenie jakiegokolwiek urazu okolicy szyjki macicy, konieczne jest przymocowanie szyi za pomocą wałka lub domowego kołnierza i natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Nie możesz próbować samodzielnie ustawić szyi i dojechać do pogotowia. Może to prowadzić do godnego pożałowania wyniku.

Diagnostyka

Aby postawić prawidłową diagnozę, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie w kilku projekcjach: z zgięciem i wyprostowaniem szyi, ukośne, proste i boczne. W niektórych przypadkach nie wystarcza, a CT i MRI.

Traumatolog-ortopeda i neurolog koniecznie badają pacjenta, badają zdjęcia.

Taktyka terapeutyczna dla dyslokacji szyjki macicy

Jeśli obrzęk nie jest znaczący, lekarze próbują ręcznie naprawić zwichnięcie poprzez pociągnięcie odcinka szyjnego z ładunkiem.

Jeśli występuje skurcz mięśni, to po znieczuleniu kręgosłup przyjmie właściwą pozycję. Jeśli te manipulacje nie zadziałały, wykonaj operację.

Aby wykluczyć powtarzające się podwichnięcia, pacjent nosi kołnierz mocujący na 2 miesiące. Potem przychodzi okres rehabilitacji.

Nawet jeśli nie ma wyraźnych objawów, a jedynie dyskomfort podczas ruchu, powinieneś udać się na konsultację w klinice, aby wyeliminować poważne choroby. Konieczne jest przeprowadzenie badań profilaktycznych w celu identyfikacji choroby we wczesnym stadium i nie czekać na komplikacje.