Operacje na kręgosłupie: implant dyskowy

Dziś, coraz więcej lekarzy zbadać temat leczenia uszkodzonego krążka chirurgicznie.

Nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co wybrać - operacji stabilizacji kręgów lub implant? Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady

Rodzaje operacji

Pacjenci z ciężkimi uszkodzeniami krążków międzykręgowych, ciężkim przewlekłym bólem i niedowładem nóg mogą dziś zaoferować 2 możliwe rodzaje operacji:

  • Stabilizacja - pewna część kręgosłupa daje sztywność.
  • Pełna wymiana uszkodzonego dysku na sztuczny.

W uczciwy sposób należy zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła tendencja do klasycznego sposobu stabilizacji kręgosłupa, zamiast zastępowania uszkodzonego dysku sztucznym.

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Specjaliści ortopedii, po przeprowadzeniu pełnej diagnozy pacjenta, decydują, jaki rodzaj zabiegu jest odpowiedni dla tego pacjenta.

Czasami wybór jest bardzo trudny, zależy od wielu czynników.Na przykład, jeśli pacjent jest w wieku poniżej 50 lat, jest on aktywny, zwinny dobrej gęstości kości, jest on prawdopodobnie zaoferować kręgów zastępczego na implant.

Natomiast u pacjentów w wieku powyżej 50 lat, mających nadwagę albo ze słabą strukturę kości, metoda ta nie tylko zalecane, ale jest absolutnie przeciwwskazane.

Niestety jedna ogólna zasada dla wszystkich pacjentów po prostu nie istnieje. Ale jest coś, co łączy te dwie metody: zarówno implanty, jak i chirurgiczna interwencja stabilizująca kręgi muszą koniecznie spełniać szereg specjalnych wymagań.

Szef poradni chirurgii kręgosłupa w Monachium dr Reinhard Schneiderhan twierdzi, że w Niemczech wystarczająca liczba pacjentów przechodzi operację kręgosłupa.

Ale nawet jeśli diagnoza jest definitywna, istnieją wyraźne zmiany w tarczach i niestabilności kręgosłupa, jeszcze zanim operacja przeprowadzana jest dokładniejsze rozpoznanie i zwołała konsultacje z lekarzami, takich jak radiologów, neurologów i anestezjologów.

Dlatego tak poważna interwencja ortopedyczna lub neurochirurgiczna jak zastąpienie kręgu szyjnego implantem lub instalacja implantu lędźwiowego kręgosłupa jest zalecana tylko wtedy, gdy wszystkie konserwatywne zabiegi zostały wypróbowane i nie przyniosły pozytywnych rezultatów.

Stabilizacja

Do niedawna operacja usztywnienia była uważana za jedyną możliwą opcję stabilizacji kręgosłupa. Czym jest taka operacja?

Uszkodzona tarcza jest usuwana, po czym dotknięte kręgi są mocowane i mocowane za pomocą specjalnego systemu śrubowego. Ponadto implant jest wstawiany między dwa kręgi od przodu.

Dzieje się tak, aby kręgi w przyszłości nie były ocierały się o siebie nawzajem. Użyte materiały to śruby, tytan i płyty.

Kręgi, połączone ze sobą, znacznie ograniczają ruchliwość samego kręgosłupa. W wyniku tego ograniczenia ruchliwości, podobnie jak efekt domina, pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe w sąsiednim odcinku kręgosłupa, rozwija się spondylolisteza.

W takim przypadku wszystkie późniejsze interwencje chirurgiczne często staną się jedyną możliwą opcją leczenia.

Protetyka

Operacja zastąpienia kręgu implantu (protetyka dysku) jest wykonywana tylko na odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Najnowsze implanty dyskowe odnawiają naturalną odległość między kręgami.

Najlepsze implanty tytanowe są wyposażone w ruchomy rdzeń z tworzywa sztucznego, a specjalna powłoka zapewnia wszczepienie implantu do kości w ciągu 3 miesięcy.

Operacja wykonywana jest od przodu, a nie od tyłu. Naturalne funkcje kręgów nie są naruszane, w związku z tym mobilność w segmentach jest przywracana po wymianie dysku.

Jak działa procedura? Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Dostęp do kręgów odbywa się za pomocą mięśnia prostego brzucha (rectus abdominis). Chirurg przesuwa wszystkie narządy i tkanki, uwalniając tym samym drogę do kręgosłupa.

Uzbrojony w specjalne narzędzia, lekarz usuwa dysk, po czym implant jest instalowany pod kontrolą aparatu rentgenowskiego i mikroskopu. Następnie rana jest zamknięta warstwa po warstwie.

Jak tylko znieczulenie ustanie, pacjent może wstać i, jeśli to konieczne, przepisać leki przeciwbólowe. Pacjent może zostać wypisany już w 2-5 dni po zabiegu.Wszystko zależy od pacjenta i jego procesu rehabilitacji.

W ciągu 1 miesiąca obciążenie kręgosłupa zwiększa się stopniowo. W okresie 5-6 tygodni po zabiegu wskazane jest, aby nie jeździć motocyklem i rowerem. Pod koniec 1,5 miesiąca dozwolona jest dowolna aktywność fizyczna, nawet sportowa.

Możliwe konsekwencje

Każda interwencja chirurgiczna może mieć niepożądane konsekwencje. Zgadzając się na operację, każdy pacjent powinien być poinformowany o możliwych komplikacjach. Główne rodzaje możliwych powikłań po wstawionym implancie:

  • infekcja tkanek miękkich w obszarze rany pooperacyjnej;
  • zakrzepica w naczyniach;
  • silny ból;
  • przesunięcie implantu;
  • złamanie protezy.

Niektórzy pacjenci skarżą się również, że mają oboloną nogę po wymianie kręgu z implantem.

W każdym przypadku, przed podjęciem decyzji o operacji, należy poddać się dokładnemu badaniu, omówić wszystkie możliwe zagrożenia, komplikacje i konsekwencje procedury z lekarzem. Ale wcześniej upewnij się, że wypróbowałeś wszystkie konserwatywne metody leczenia. Zdrowie dla ciebie!

Obejrzyj wideo: Żelowe implanty kręgosłupa - DiscoGel