Gimnastyka izometryczna do leczenia i profilaktyki

Choroby układu mięśniowo-szkieletowego należą do najczęstszych dzisiaj. Na świecie istnieje ogromna liczba sposobów na wzmocnienie twojego zdrowia. Najprostsza i nie kosztowna jest gimnastyka.

Istota metody

Weź pod uwagę izometryczny lub statyczny rodzaj gimnastyki. "Isometry" w języku greckim oznacza "niezmieniony dystans" (isos - "to samo" i metron - "rozmiar").

Metoda składa się z obciążeń statycznych - mięśnie napięte, ale nie rozciągają się, a zamiast podnosić ciężary, musimy przezwyciężyć opór własnych mięśni i ścięgien.

Zasady gimnastyki izometrycznej były stosowane przez wielu sportowców z przeszłości, dzięki czemu osiągali wysokie wyniki. Na przykład Aleksander Zass (z których wielu uważa się za twórcę metodologii) jest znanym mocarzem pierwszej połowy XX wieku i do dziś jest klasyfikowany jako najsilniejszy człowiek na świecie.

Niestety, ta metoda została niesprawiedliwie zapomniana od wielu lat i dopiero niedawno zyskała popularność ponownie.

Wykorzystując zasady gimnastyki izometrycznej, słynny rosyjski neurochirurg Igor Borshchenko opracował swój wyjątkowy kompleks szkoleniowy, który został nazwany "Inteligentnym kręgosłupem". Ta technika może być używana przez:

 • ludzie cierpiący na bóle pleców i bóle stawów;
 • ludzie, często w pozycji siedzącej i nieaktywnej;
 • tych, którzy doznali urazów lub operacji.

Jak wykonać

Dla wszystkich ćwiczeń tej techniki obowiązują ogólne zasady, bez których nie można uzyskać pozytywnego wyniku:

 • Wybieramy 9-12 podstawowych ćwiczeń, za 2 miesiące 3-4 trzeba je wymienić.
 • Podczas wykonywania wysiłku równoczesnego z wydechem nie trzeba dopuszczać przerw i wstrzymywać oddechu (przez 6 sekund w przypadku wydechu i wdechu).
 • Ćwiczenie trwa nie dłużej niż 6 sekund (jedno powtórzenie).
 • Odcedź mięśnie muszą płynnie i równo gładko puścić.
 • Reszta między ćwiczeniami wynosi nie więcej niż 40-60 sekund.

Przed rozpoczęciem przeprowadzić podstawowy zestaw ćwiczeń, mięśnie potrzebne do ogrzania się i zakończyć trzeba wykonywać na rehabilitacji oddechowej.

Rozważmy więc najprostsze ćwiczenia przywracające kondycję kręgosłupa lędźwiowego.

№ 1 "Trenujemy zgięcie lędźwiowe"

Stań na czworakach z rękami prosto. Następnie połóż jedną rękę na dolnej części pleców, przytrzymaj tę pozycję przez trzy sekundy. Poczuj napięcie mięśni pleców i prasy brzusznej. Powtórz to samo z drugą ręką.

№2 "Napinanie prasy"

Początkowa pozycja leży z tyłu, ręce rozciągają się wzdłuż tułowia. Napinanie mięśni brzusznej prasy i utrzymywanie pozycji przez jedną minutę podczas wykonywania płytkich oddechów. Odpoczywamy przez minutę, a następnie powtarzamy 3 razy.

№3 "Rozciąganie"

Stań pionowo, nogi rozstawione na szerokość barków. Mentalnie wyobraź sobie, że musisz sięgnąć po jabłko, które wisi na drzewie bardzo wysoko, stanąć na palcach i maksymalnie rozciągnąć, pozostać w tej pozycji przez kilka sekund. Obejmij tył głowy rękami i odcedź plecy, ustal pozycję na 5 sekund.

Ćwiczenia, które mają na celu wyprostowanie kręgosłupa, dużo, ale najprostsze i najskuteczniejsze jest powiesić na pasku, więc kręgosłup rozciąga się i relaksuje.

Dobrze znany akademik Valentin Ivanovich Dikul również z powodzeniem pracuje z podobną techniką, a dziś opracował swój kompleks szkoleniowy. Do leczenia i zapobiegania osteochondrozy szyjnej można zastosować ćwiczenia kręgosłupa szyjnego.

Wszystkie ćwiczenia wykonywane są w oryginalnej pozycji leżącej na boku.

 • Podnieś głowę i przytrzymaj ją przez kilka sekund.
 • Połóż ręce za głową i, z niewielkim naciskiem, próbuj podnieść.
 • Umieść poduszkę pod głową, a dłońmi lekko wciśnij głowę w poduszkę. Ćwiczenia można powtarzać do 7 razy.

I na koniec należy zauważyć, że gimnastyka izometryczna jest nie tylko skuteczna i nie jest kosztowna, może być również stosowana bez opuszczania miejsca pracy lub w transporcie publicznym.

Na przykład, stojąc w minibusie, możesz podciągnąć się za rękę trzymaną na relingu. A jeśli usiądziesz, chwyć tył siedzenia, który jest przed tobą i, próbując mocno, spróbuj go "złamać". Będąc w miejscu pracy, możesz wykonywać ćwiczenia i niedostrzegalnie dla innych, aby wykonać pełny kompleks.

Obejrzyj wideo: Marek Purczyński - leczenie i profilaktyka zaburzeń stawów krzyżowo - biodrowych (Luty 2020).

Loading...