Gimnastyka na Shishonin: wskazania, przeciwwskazania i opis ćwiczeń

Współczesny styl życia niestety nie sprzyja utrzymaniu zdrowia. Częsty stres, ciągły brak snu, niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia prowadzi do problemów z kręgosłupem w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym.

Doktor Alexander Shishonin oferuje kompleks prostych ćwiczeń, które mogą poprawić zdrowie kręgosłupa.

Kiedy złożyć wniosek

Gimnastyka to kompleks siedmiu prostych, ale efektywnych ćwiczeń. Zaleca się robić to nie tylko tym, którzy już mają problemy z kręgosłupem, ale także tym, którzy są narażeni na ryzyko wystąpienia chorób kręgosłupa.

A w strefie ryzyka są ludzie, którzy regularnie poddawani są psychoemocjonalnemu i psychicznemu stresowi, pracują przy komputerze, niezrównoważeni jedzą i prowadzą niskoprofilowy tryb życia.

Jeśli zauważysz jeden lub więcej z poniższych symptomów, pojawi się gimnastyka Shishonin dla kręgosłupa:

 • nadciśnienie;
 • ból w okolicy szyjnej, upośledzona ruchliwość szyi;
 • migrena, zawroty głowy;
 • dystonia wegetatywna-naczyniowa;
 • słabe krążenie krwi w mózgu;
 • niewydolność kręgosłupa;
 • zła pamięć;
 • bezsenność lub częste uczucie senności.

Gimnastyka medyczna pomoże również odzyskać tych, którzy przeszli operację traumatyczną.

Przeciwwskazania

Ogólnie ćwiczenia Shishonin mają wiele zalet i są bezpieczne dla zdrowia. Mają jednak pewne przeciwwskazania. Aby wykonać ładowanie, należy podejść do niego rozsądnie i przestrzegać podstawowych norm bezpieczeństwa.

Jeśli nie czujesz się dobrze, masz jakąkolwiek chorobę, lub czujesz się zmęczony i źle, radzimy odłożyć ładowanie do czasu poprawy stanu. Tak więc, przeciwwskazania do ładowania Shishonin:

 • Krwawienie wewnętrzne lub zewnętrzne - każde ćwiczenie w tym stanie może pogorszyć krwawienie.
 • Zwiększona temperatura ciała - zgodzisz się, że sama wysoka temperatura jest przyczyną słabości i złego samopoczucia, a ładowanie w takich warunkach może spowodować pogorszenie stanu.
 • Choroby onkologiczne.
 • Zaostrzenie choroby. Kiedy choroba jest w fazie aktywnej, pacjent często doświadcza intensywnego bólu, a w konsekwencji ładowanie (jak również inna aktywność fizyczna) nie przyniesie znacznych korzyści.
 • Obecność procesów infekcyjnych lub zapalnych w organizmie. Konieczne jest wyleczenie tych chorób przed rozpoczęciem leczenia Shishonin.
 • Łożysko dziecka wynika z faktu, że gimnastyka powoduje pewne obciążenie kręgosłupa i może powodować niepożądane konsekwencje zarówno dla przyszłej matki, jak i dla dziecka.

Ważne wiedzieć

Oferujemy do studiowania kilka dodatkowych aspektów, które pomogą Ci osiągnąć maksymalne wyniki podczas uprawiania gimnastyki w Shishonin:

 1. Wykonuj ćwiczenia regularnie, najpierw ćwicz codziennie, po kilku tygodniach liczbę ćwiczeń można zmniejszyć do trzech lub czterech na tydzień;
 2. Proste plecy - jako całość wymóg dotyczy każdego ćwiczenia gimnastycznego. Wynik w dużej mierze zależy od zgodności z tym wymogiem. Nawiasem mówiąc, konieczne jest pamiętanie o prostych plecach co minutę, to zapobiegnie rozwojowi niektórych chorób związanych z kręgosłupem;
 3. Przed treningiem rozgrzej się, to uratuje cię od obrażeń;
 4. Wiara w osiąganie pozytywnego wyniku i pozytywne nastawienie jest niezwykle ważnym aspektem, który może znacznie zwiększyć efekt ładowania;
 5. Odczuwaj ruchy przed lustrem, aż dobrze przypomnisz sobie ćwiczenia, pomoże to zaobserwować poprawność działania ładowania. Jeśli uprawiasz gimnastykę z partnerem, popraw siebie nawzajem, jeśli sam - usuń ruchy wideo i oceń wydajność ćwiczeń z boku;
 6. Daj dodatkowy czas na rozciąganie ciała.

Zasady realizacji:

 • powtórz ćwiczenia 5 razy w każdym kierunku;
 • umocuj głowę w skrajnym położeniu przez 20-30 sekund, początkujący mogą zacząć od fiksacji przez 10-15 sekund;
 • staraj się utrzymać plecy jak najbliżej;
 • wykonaj ćwiczenia płynnie, nie szarp;
 • główną część kompleksu zaleca się wykonywać w pozycji siedzącej, co przyczynia się do większego relaksu;
 • Oddychaj płynnie, patrz przed siebie lub zamknij oczy.

Opis

Rozważ każde z 7 ćwiczeń oddzielnie:

 1. Metronom - przechylamy głowę w prawo, w ramię. Jeśli poczujesz lekkie pociągnięcie, zostań na chwilę. Wróć do normalnej pozycji i pochyl się w lewo do ramienia. Dlatego konieczne jest dotarcie do korony.
 2. Wiosna - opuszczamy głowę na 30 sekund, po tym jak wyciągniemy szyję do przodu i do góry, naprawiamy ją na pół minuty.
 3. Spójrz na niebo - powoli obróć głowę w prawo, napraw na 30 sekund, zrób to samo w innym kierunku.
 4. Rama jest ćwiczeniem, spojrzeniem w niebo, ale z paskiem na ramię. Połóż prawą rękę na lewym ramieniu, oprzyj drugą rękę na kolanie, napraw je na pół minuty i powtórz w drugą stronę. Upewnij się, że łokieć jest równoległy do ​​podłogi.
 5. Fakir - analogowy Spójrz w niebo, ale tutaj dłonie są połączone razem nad głową, lekko ugięte łokcie.
 6. Czapla - dłonie spoczywają na kolanach, a podbródek powoli rozciąga się w górę, ręce jednocześnie odsuwają się od grzbietu, przytwierdzają na pół minuty i powtarzają w przeciwnym kierunku. Następnie płynnie przechyl w różnych kierunkach, aby rozciągnąć szyję.
 7. Gęś - uzupełnia zestaw ćwiczeń. Wstajemy, unieruchamiamy podbródek tak, aby był równoległy do ​​palców nóg, pociągając za szyję. Po delikatnym obróceniu głowy w prawo, powoli rozciągając się w kierunku łopatki, unieruchom ją w przeciągu pół minuty. Powtórz po przeciwnej stronie.

Opisany powyżej kompleks jest prosty i skuteczny, jest odpowiedni dla osób o różnym poziomie sprawności fizycznej. Zalecamy jednak skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia. Zdrowie dla ciebie!