Zakłócenie dysków międzykręgowych - przyczyny i skuteczne terapie

Bardzo wiele patologii układu mięśniowo-szkieletowego rozwija się z powodu degeneracji dysków między kręgami. Odgrywają rolę amortyzatorów, niwelują wibracje podczas chodzenia i wykonywania pracy fizycznej.

Zniszczenie płytek włóknisto-chrzęstnych między kręgami pociąga za sobą rozwój poważnych chorób, takich jak osteochondroza, rwa kulszowa, choroba Bechterewa i spondyloza.

Aby zapobiec powikłaniom, zaleca się przyjmowanie leków przyspieszających regenerację krążków międzykręgowych.

Trochę anatomii

Co spowodowało usunięcie chrząstki między kręgami? Aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie, należy dowiedzieć się, czym są dyski międzykręgowe. Składają się z płytek tkanki łącznej, w środku którego znajduje się galaretowate jądro.

Płyty te zapewniają elastyczność kręgosłupa i jego odporność na obciążenia pionowe. Podczas chodzenia, biegania i skakania chrzęstne formacje odgrywają rolę amortyzatorów, które łagodzą wibracje i zapobiegają przemieszczeniu kręgów.

Chrząstka składa się z macierzy pozakomórkowej i chondrocytów (komórek tkanki chrzęstnej).Ponadto, chondrocyty są kilka razy mniejsze niż substancje zewnątrzkomórkowe. Takie cechy struktury tkanki chrzęstnej są jedną z przyczyn ich niskiej zdolności regeneracyjnej.

Jeśli w ludzkim ciele nie ma wystarczającej ilości "materiałów budowlanych", w tym kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, nieuchronnie zajdą procesy zwyrodnieniowe w tkankach włóknisto-chrzęstnych.

Wcześniej czy później doprowadzi to do przecinania płytek międzykręgowych, kompresji (kompresji) korzeni nerwowych i zespołu bólowego.

Przyczyny zniszczenia dysku

Jeszcze 10 lat temu patologię układu mięśniowo-szkieletowego częściej zdiagnozowano u osób starszych. Odkształcenie i rozciąganie chrząstki nastąpiło z powodu zmian związanych z wiekiem w ciele.

Ale według statystyk, choroby kręgosłupa są wyraźnie młodsze, a to ze względu na zmianę rytmu życia współczesnego człowieka. Głównymi prowokatorami procesów zwyrodnieniowych w tkance chrzęstnej są:

 • urazy;
 • hipodynamia;
 • przepuklina międzykręgowa;
 • hipowitaminoza;
 • nierównowaga hormonalna;
 • nadmierny wysiłek fizyczny;
 • zaburzenie metaboliczne;
 • deformacje kręgosłupa;
 • układowe choroby tkanki łącznej.

Ciąża jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju chorób kręgosłupa u kobiet. Wraz z wewnątrzmacicznym wzrostem płodu wzrasta obciążenie statyczne kręgosłupa, co prowadzi do pogorszenia nie tylko chrząstek, ale także tkanek kostnych.

Aby zapobiec pojawianiu się wypukłości i złamań kompresyjnych w okolicy lędźwiowej, eksperci zalecają, aby kobiety w ostatnim trymestrze ciąży nosiły elastyczne bandaże.

Niezrównoważone odżywianie i nadmierne obciążenie często prowadzą do pojawienia się wypukłości. Kiedy przepuklina krążka międzykręgowego jest przesunięta i wystaje poza kręgi.

Z tego powodu zmniejsza się przestrzeń międzykręgowa między kręgami. Nacisk na tarczę zwiększa się, a to powoduje pęknięcie włóknistego pierścienia.

Metody terapii

Jak przywrócić chrząstki w kręgosłupie? Po ustaleniu przyczyny zniszczenia tkanki chrzęstnej w kręgosłupie lekarz opracowuje indywidualny schemat leczenia. Z reguły w celu przyspieszenia procesów regeneracji układu mięśniowo-szkieletowego stosuje się następujące metody leczenia:

 • Fizjoterapia - mająca na celu dekompresję kręgosłupa i poprawę mikrokrążenia krwi w dotkniętych obszarach;
 • Zdrowa żywność - pomaga uzupełnić niedobór witamin i pierwiastków śladowych organizmu, które biorą udział w syntezie kolagenu, elastyny ​​i kwasu hialuronowego;
 • Farmakoterapia - polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych i chondroprotekcyjnych.

Przywrócenie chrząstki kręgosłupa jest procesem, który wymaga od pacjenta ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza. Aby rozpocząć regenerację tkanek, musisz zmienić odżywianie i zminimalizować obciążenie kręgosłupa.

Aby uzupełnić niedobór składników odżywczych organizmu, zaleca się włączenie do diety produktów mlecznych, bulionów, deserów z żelatyną, świeżych warzyw i owoców morza.

Terapia lekami

Jakie leki powinienem przyjmować, jeśli nie ma chrząstki między kręgami? Tylko lekarz może podjąć właściwą terapię. Zwykle do przywracania włóknisto-chrzęstnych formacji w kręgosłupie stosuje się kilka rodzajów leków, a mianowicie:

 • Chondroprotektory ("Alflutop", "Hondrolol", "kompleks Arthron") - chronią tkankę chrzęstną przed zniszczeniem i przyspieszają jej regenerację;
 • Witaminy ("Rostvit", "Evitol", "Ascovit") - przyspieszają reakcje metaboliczne i produkcję kolagenu;
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne ("celekoksyb", "diklofenak", "ketoprofen") - hamują syntezę mediatorów stanu zapalnego, eliminując tym samym stany zapalne i ból pleców.

Uwaga, proszę! Nie przepisuj leków samodzielnie, może to zrobić tylko specjalista.

Zwykle leki na chrząstkę przyjmują kursy przez kilka miesięcy. Po usunięciu ognisk zapalnych w tkankach chrzęstnych mogą tworzyć się blizny.

Wyeliminuj je za pomocą elektroforezy i glikokortykosteroidów. Przy względnie niewielkich uszkodzeniach dysku nie jest wymagane dodatkowe leczenie fizjoterapeutyczne.

Niszczenie dysków międzykręgowych jest problemem, z którym borykają się nie tylko ludzie starsi, ale także wielu młodych ludzi. Przyczynami degeneracji tkanki chrzęstnej mogą być:

 • nadmierny wysiłek fizyczny,
 • zaburzenie równowagi hormonalnej,
 • irracjonalne żywienie,
 • deformacja kręgosłupa,
 • hypowitaminoza,
 • zaburzenie metaboliczne.

Aby przyspieszyć proces regeneracji, stosowane są procedury fizjoterapeutyczne i leki, które mają właściwości przeciwzapalne, regenerujące i chondroprotekcyjne.