Jak leczyć zespolenie kręgów i jak niebezpieczną patologię

Połączenie kręgu lub konkretności jest jedną z najpoważniejszych chorób kręgosłupa. Rozważmy, w jakiej esencji choroby i jak ona lub on leczyć.

Odmiany

Blokowanie lub łączenie kręgów uważa się za wrodzoną patologię kręgosłupa. Istnieją dwie formy - częściowa i kompletna. Podczas tworzenia kompletnego bloku połączone są nie tylko procesy, ale także ciała kręgów.

W wyniku połączenia kolczystych procesów kręgów szyjnych zauważono zespół Klippel-Feil, który obejmuje dwa rodzaje fuzji:

 • Związek między kręgami szyjnymi I (atlant) i II (epistrophe). Bardzo rzadko wpływa na fragmenty poniżej. Połączone kręgi nie mogą być większe niż 4.
 • Połączenie Atlanta z kością potyliczną.

Sakralizacja jest wrodzoną anomalią kręgosłupa lędźwiowego. W tym przypadku piąty kręg zostaje przesunięty z części lędźwiowej do części sakralnej. Dość powszechna choroba występuje częściej u mężczyzn. Lubmalizacja, w przeciwieństwie do sakralizacji, polega na przejściu górnego kręgu sacrum do okolicy lędźwiowej.

Istnieje również choroba Bekhtereva (zesztywniająca spondyloartroza), która powoduje zapalenie krążków międzykręgowych, co powoduje unieruchomienie kręgosłupa.Ta choroba dotyczy głównie młodych mężczyzn. Czynniki rozwoju choroby Bechterewa:

 • zaburzenia genetyczne;
 • ciągłe infekcje jelita i układu moczowo-płciowego;
 • stres;
 • uszkodzenie układu mięśniowo-szkieletowego.

Metody diagnozy

Kiedy występują zaburzenia w kręgosłupie, najważniejszym zadaniem jest diagnoza na czas. Wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą, jeśli wystąpią następujące objawy:

 • zwiększony ból w nocy w kości krzyżowej z napromieniowaniem w pośladkach i kończynach dolnych;
 • ból i zgniatanie w okolicy klatki piersiowej.

W przypadku choroby Bekhtereva objawy są nieco inne:

 • ból odczuwany jest głównie podczas odpoczynku, odpoczynku;
 • sztywność kręgosłupa;
 • napięcie mięśni grzbietu jest odczuwalne (to jest niebezpieczne dla ich stopniowej atrofii).

W przyszłości, coraz bardziej ograniczona mobilność, pojawia się bolesność przy przechylaniu, kichaniu i głębokim oddychaniu. Ból zmniejsza się wraz z aktywnością fizyczną kręgosłupa, a podczas jego odpoczynku i bezczynności wzrasta.

W przypadku sakralizacji nie ma wyraźnych objawów. Ból w dolnej części pleców jest prawie niezauważalny.Ta choroba jest niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do osteochondrozy lub spondyloatrozy.

Głównym sposobem identyfikacji sacralization jest radiografia. Na zdjęciu można zaobserwować częściowe lub całkowite połączenie kręgów. Aby zidentyfikować patologiczne zaburzenie kręgu przejściowego, konieczne jest policzenie ich w obszarze regionu krzyżowego i lędźwiowego.

Środki lecznicze

Przy wrodzonej patologii od najmłodszych lat regularnie wykonywana jest terapia ruchowa w celu zapewnienia maksymalnej mobilności szyjki macicy lub innych części kręgosłupa. Kiedy ustalony jest poważny przebieg choroby, stosuje się gimnastykę korekcyjną lub specjalny kołnierz.

W przypadku sakralizacji, która przebiega bez ostrej patologii, wykonuje się kompleks leczenia zachowawczego:

 • terapia ruchowa;
 • Specjalny masaż pleców;
 • fizjoterapia;
 • obróbka ultradźwiękowa;
 • noszenie gorsetu ortopedycznego;
 • aplikacje parafinowe;
 • blokada z nowokainą;
 • przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Uwaga, proszę! Leki mogą być przepisywane tylko przez lekarza prowadzącego, surowo zabrania się przepisywania leczenia we własnym zakresie.

W przypadku wykrycia choroby Bekhtereva, oprócz tych metod, należy przepisać terapię manualną. Stan niezbędny - pacjent powinien opanować technikę rozluźnienia mięśni.

Przy nieznośnym bólu i zaburzeniu normalnego życia wykonuje się interwencję chirurgiczną. Metoda polega na rozłączeniu kręgów i zastąpieniu krążków międzykręgowych za pomocą przeszczepów.

Komplikacje

Kiedy zespolenie kręgów piersiowych i szyjnych po ustaniu rozwoju szkieletu ustaje, dyski kręgosłupa ulegają zmianom zwyrodnieniowym i postępuje skolioza. Zmiany te powodują uszkodzenie narządów wewnętrznych, zwłaszcza serca i płuc.

Sakralizacja jest przyczyną wyczerpania tkanki kostnej kręgów, które są wyższe. W rezultacie zwiększa się ból.

Bezwzględne wyleczenie choroby jest możliwe dzięki interwencji chirurgicznej, która jest stosowana w skrajnych przypadkach. Ljubmalizatsija i sacralization - jeden z powodów skrzywienia kręgosłupa i silny ból w loinie i sacrum.

Skurcz kręgów szyjnych C2 i C3 jest najczęstszym wariantem patologicznego połączenia, co również daje wysokie ryzyko powikłań.

Zapobieganie

Jeśli zostanie zdiagnozowane zespolenie kręgów, regularnie odwiedzasz specjalistów zajmujących się leczeniem tego obszaru (ortopeda, neurolog, kręgowiec). W przypadku utraty przytomności, silnego bólu z nudnościami, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ te zaburzenia wskazują na początek powikłań.

Lekarze zalecają codzienną terapię ruchową szyi, aby utrzymać jej ton. Aby zatrzymać postęp fuzji kręgosłupa, zaleca się pływanie, jazdę na nartach, spanie na twardym łóżku bez poduszki.