Przepuklina międzykręgowa odcinka lędźwiowo-krzyżowego: przyczyny, objawy, leczenie

Kręgosłup jest złożonym narządem składającym się z 24 segmentów (szyjnego, piersiowego, lędźwiowego kręgosłupa), 5 sakralnych i 4-5 kręgów należących do kości ogonowej.

Przepuklina międzykręgowa odcinka lędźwiowego i lędźwiowego jest diagnozowana częściej niż w innych częściach kręgosłupa. Obszar ten podlega największym obciążeniom, jest najbardziej mobilny.

Jeśli wielkość powstawania przepukliny nadal rośnie, to dotyka nerw struktury (w kierunku do tyłu i może ściskających rdzeń kręgowy) i wywołuje szereg poważnych objawów.

Przyczyny

Międzykręgowy patologia szybko „młodszy” i występuje nie tylko wśród osób dojrzałych i starszych, ale także młodych ludzi. Jest to ułatwiane przez powody:

 • wiele godzin codziennej pracy w pozycji siedzącej;
 • siedzący tryb życia;
 • otyłość;
 • męczący wysiłek fizyczny;
 • podnoszenie ciężarów;
 • Działania w pracy obejmujące monotonne ruchy;
 • fizyczne wyczerpanie ciała;
 • dziedziczne predyspozycje ("luźna" tkanka kostna, anomalie struktury kręgosłupa);
 • choroby współistniejące (skolioza, kifoza, osteoporoza, osteochondroza);
 • ciąża (rosnący płód mnoży obciążenie dolnej części pleców w 2. i 3. semestrze).

U dorosłych przepuklina międzykręgowa jest w wielu przypadkach spowodowana osteochondrozą, chorobą, która powoduje proces dystrofii krążków kręgowych. Jak leczyć przepuklinę międzykręgową z towarzyszącymi patologiami?

Leczenie prowadzi się w 2 kierunkach: eliminuje się główną przyczynę i jednocześnie wykonuje się działania terapeutyczne, zatrzymując proces zapalny i wzrost przepuklin.

Objawy

Przepuklina krzyżowo-lędźwiowa może rozwijać się bezobjawowo, ale dzieje się to niezwykle rzadko, ponieważ jej pojawienie się jest poprzedzone zmianami zwyrodnieniowymi w krążku międzykręgowym.

Procesy niszczące prowadzą do tego, że warstwa chrząstkowa traci wilgoć, ściera się pod wpływem silnej kompresji, tworzy mikropęknięcia.

W każdym momencie włóknisty pierścień może rozdzielić się na osobne fragmenty, a następnie żelowa chrząstka wypłynie poza kręgi. Konsekwencje tego procesu mogą być poważne. Jeśli rdzeń kręgowy i nerwowy są dobrze przeniesione, osoba pozostaje niepełnosprawna przez całe życie.

Jakie są objawy patologii kręgosłupa? Są to:

 • pieczenie, ostry, przeszywający ból w okolicy lędźwiowej (lumbago);
 • wyraźny zespół bólowy, rozciągający się od okolicy talii po pośladkach, udach, podudzie (rwa kulszowa);
 • uczucie gęsiej skórki w miękkich tkankach nóg;
 • naruszenie pracy narządów miednicy (trudności i ból podczas oddawania moczu i defekacji);
 • drętwienie palców;
 • naruszenie wrażliwości na odruch Achillesa i ścięgien kolana;
 • z ciężkimi powikłaniami - częściowym lub całkowitym paraliżem nóg.

Jeśli choroba powoduje silny proces zapalny, wtedy tkanka zmiany jest opuchnięta. Naciskają na przepuklinę, a to z kolei na struktury nerwowe lub rdzeń kręgowy.

Zatrzymanie krążenia krwi w kanale kręgowym i sekwestracja (oddzielenie części jądra) grozi naruszeniem unerwienia nóg i krytycznymi zakłóceniami w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych.

Terapia

Leczenie patologii lędźwiowo-krzyżowej przebiega etapami:

 1. Wyznaczone przeciwzapalne leki niesteroidowe, leki przeciwbólowe, rzadziej - glukokortykoidy, blokują blokadę noworodków (łagodzą stany zapalne, eliminują ból).
 2. Gdy stan pacjenta jest ustabilizowany, specjalne medyczne gorsety są używane do naprawy chorej części kręgosłupa.
 3. Różnorodna fizjoterapia (ekspozycja na impulsy elektro- i radiowe, magnetoterapia, leczenie laserowe, kąpiele radonowe)
 4. Pacjent uczestniczy w ćwiczeniach gimnastyki fizycznej (ćwiczenia rozciągające i wzmacniające z przepukliną międzykręgową przyczyniają się do rozluźnienia spazmów i poprawy ich tonu). W domu dobre wyniki zapewnia ładowanie, które obejmuje proste ćwiczenia w technice zalecanej przez specjalistę.

Nie możesz sam zażywać leków, mając nadzieję, że objawy choroby miną. Leki, które pacjent przypisuje sobie w najlepszym przypadku, nie przyniosą dobrego efektu, aw najgorszym - pogorszą sytuację. Konieczne jest skierowanie tego pytania do lekarza. Nie możesz marnować cennego czasu.

Tradycyjne wydarzenia szybko dają pozytywną dynamikę w nieskomplikowanych postaciach choroby.

Ale przy powtarzających się nawrotach, pomimo faktu, że przeprowadzono długoterminowe kompleksowe leczenie - lekarze mogą zdecydować o interwencji chirurgicznej.Nowoczesny sprzęt pozwala wykonywać operacje o dużej złożoności przy minimalnej traumie.

Na przykład, gdy microdiskectomy (usuwanie i zniszczone dyskopatii występuje fragmenty pod mikroskopem) lub endodiskektomii (dotyczy urządzeń endoskopowych) praktycznie nie przeszkadzał integralności tkanki miękkiej i ich szybkiego gojenia występuje po zabiegu.

Oczywiście ryzyko powikłań pooperacyjnych pozostaje w tym przypadku, ale gdy pacjentowi grozi całkowity paraliż nóg, nie ma wyboru.

Obejrzyj wideo: Dyskopatia kręgosłupa - przyczyny i leczenie - Marek Purczyński (Styczeń 2020).

Loading...