Hemangiolipoma w trzonie kręgowym: objawy i leczenie

Hemangiolipoma - połączony guz (nowotwór), który obejmuje tkankę tłuszczową i naczynia krwionośne. Może pozostać niezauważony wystarczająco długo, występuje głównie u pacjentów powyżej czterdziestego roku życia. Zdiagnozowana głównie w przypadkach, w których powoduje ból kręgosłupa.

Guz jest łagodny. Jeśli zostanie wykryty nagły, agresywny wzrost guza, konieczne jest pełne badanie za pomocą biopsji, w razie potrzeby konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Jeśli wystąpi złośliwa transformacja, leczenie będzie wyspecjalizowane.

Przyczyny pojawienia się

Wyjaśnienie, co to jest, jest nieco prostsze niż ustalenie pochodzenia hemangiolipoma. Etiologia tej choroby jest nadal niejasna, ale czynnik wieku odgrywa ważną rolę.

Ujawnia się bezpośredni związek między wystąpieniem hemangiolipu kręgów a wiekiem: im starsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo wykrycia nowotworu. U dzieci patologia występuje niezwykle rzadko.

Istnieje również szereg czynników, które mogą uruchamiać mechanizm rozwoju nowotworu:

 • niekorzystne środowisko;
 • trwałe nadmierne obciążenie kręgosłupa;
 • urazy;
 • przewlekła choroba kości;
 • dziedziczna predyspozycja do chorób nowotworowych.

Zaburzenia tła hormonalnego (na przykład wysoki poziom estrogenu) mogą pośredniczyć w rozwoju patologii i wpływać na jakość tkanki kostnej. Ale najbardziej prawdopodobna jest patogeneza, w oparciu o związane z wiekiem zmiany w organizmie, pogorszenie stanu tkanek i narządów.

W szczególności impulsem do rozwoju hemangiolipoma jest utrata napięcia mięśni grzbietu, tworząc gorset mięśniowy w celu utrzymania kręgosłupa.

Mężczyźni są częściej chorzy. Ryzyko choroby wzrasta, gdy kilka czynników bezpośrednio wpływa na daną osobę. Ten nowotwór występuje głównie w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa, nie tworzy przerzutów.

Objawy i diagnoza

Objawowy łagodny guz jest słabo wyrażony, pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, a najczęściej hemangiolipoma jest wykrywany przypadkowo, podczas badania przy innej okazji.

Guz, który się nie objawia, nie rośnie i nie wymaga żadnego leczenia, ale należy podjąć pewne środki ostrożności:

 • chroń plecy przed obrażeniami;
 • Nie narażaj się ponownie na przeciążanie (skakanie, potrząsanie, podnoszenie ładunku);
 • wskazane jest ograniczenie ćwiczeń do sportu, jeśli wiąże się to z fizycznymi przeciążeniami i obrażeniami.

Pośrednio, obecność patologii może być wskazana przez takie objawy jak okresowy mniejszy ból pleców, ale ból pojawia się, gdy wzrost nowotworu zaczyna naciskać na rdzeń kręgowy i gałęzie nerwowe.

Wyraźnie pokazuje obecność problemu w kręgu: RTG, wyniki obrazowania komputerowego lub rezonansu magnetycznego. Ale jeśli nowotwór zaczyna rosnąć, w niektórych przypadkach można go określić przez badanie dotykowe.

Rysowanie ciągłych bólów w kręgosłupie, napromienianie kończyn, może sygnalizować, że pacjent był złośliwy z naczyniakiem kręgosłupa. Leczenie szybko rosnącego guza należy rozpocząć tak szybko, jak to możliwe.

Środki lecznicze

Jeśli leczenie nie rozpocznie się na czas, rosnący nowotwór staje się przyczyną naruszenia funkcjonalności organizmu.

Powiększony nowotwór prowadzi nie tylko do przewlekłego zespołu bólowego (z dużymi naczyniakami krwionośnymi, ból może być stały, staje się mniej intensywny tylko podczas okresów odpoczynku), ale także do dysfunkcji.

W zależności od zwichnięcia guza, unerwienie narządu jest upośledzone. Na przykład, hemangiolipoma w ciele kręgu L2 może powodować rozerwanie jelit, aw kręgach L4 i L5 - powodować ból w nogach, obrzęk w dolnej części i powodować ischiasię i lędźwicę.

Patologiczne formowanie może kiełkować w mięśnie i więzadła. I w sąsiedztwie kości i tkanki chrzęstnej, rozszerzający się hemangiolipoma stopniowo wnika do nich, tkanki są zastępowane całkowicie lub częściowo. Zwyrodnienie lub zwyrodnienie kręgów prowadzi do złamań lub nawet złamań trzonu kręgu, co może prowadzić do niepełnosprawności.

Dlatego też, jeśli wykryta zostanie patologia, konieczne jest nieustanne obserwowanie lekarza, a gdy tylko zauważalna jest tendencja do zwiększania się nowotworu - konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Po usunięciu łagodnego nowotworu (jeśli to konieczne, następnie uszkodzonych tkanek sąsiednich) rozpoczyna się okres rehabilitacji, podczas którego:

 • Przebieg leczenia farmakologicznego mający na celu usunięcie zapalenia i wczesne przywrócenie prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa.
 • Terapeutyczny trening fizyczny i masaż.
 • Gimnastyka w wodzie i pływanie.

Po usunięciu hemangiolipoma konieczne jest ciągłe monitorowanie z pomiarem dwa razy w roku.

Loading...