Żółte więzadła kręgosłupa: elastyczność pleców od kręgów do kręgów

Jakie są żółte więzadła kręgosłupa pod względem anatomicznym? Jest to tkanka łącząca górne i dolne łukowate (płatowe) stawy sąsiednich kręgów od wewnątrz.

Główne cechy

Te więzadła mają następującą charakterystykę:

 1. Znajduje się w tylnej części kanału kręgowego, chroniąc przed podrażnieniami i uszkodzeniami, zawartymi w kanale tułowia rdzenia kręgowego i gałęziach nerwowych, które go opuszczają.
 2. Składa się z 80% tkanki mięśniowej, reszta - kolagenu.
 3. Dowolna kombinacja fibryny i elastyny ​​w takiej proporcji pozwala skutecznie kontrolować stopień rozszerzalności łukowatych stawów podczas zginania grzbietu.
 4. Ze względu na wysoką zawartość elastyny, żółte wiązadła częściowo przejmują funkcję mięśni pleców, jednocześnie chroniąc przed przeciążeniem oraz mięśniami i krążkami międzykręgowymi.
 5. Dzięki nim możemy zginać, rozginać się i obracać z odpowiednią amplitudą, bez obawy o integralność kręgosłupa.
 6. Są najkrótsze, najsilniejsze i najbardziej rozciągliwe.
 7. Mogą zwiększyć długość prawie czterokrotnie, bez większych trudności powracają do pierwotnego rozmiaru, gdy zmienia się pozycja ciała.
 8. Najbardziej zaawansowany w więzadeł kręgosłupa lędźwiowo obszarze najbardziej podatne na zgięcia i wyprostu, ale w regionie sacrococcygeal są nieobecne.

Na jakie choroby są narażone tkanki?

Kiedy nadmierne napięcie lub inne fizjologiczne warunki nie mogą spowodować obrażenia więzadła lub transformacji. A potem, a inny ma negatywny wpływ na funkcjonalność kręgosłupa i całego układu ruchu jako całości.

Najczęściej diagnozowany jest przerost żółtego więzadła kręgosłupa. Ta patologia charakteryzuje się pogrubieniem tkanki sprężysto-włóknistej. Warunek ten może wskazywać na obecność procesów zapalnych, które występują na skutek urazu, zaburzenia związane ze starzeniem, ból pleców, itp spondyloarthrosis

Przerostowi często nie towarzyszy zespół bólowy. Jednak w przypadkach, gdy tkanka jest znacznie zwiększonych rozmiarów, oni zaczynają wypełnienie kanału kręgowego, zwężenie przestrzeni potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania rdzenia kręgowego i nerwów. Obraz kliniczny jest potęgowany jeśli istnieje zwężenie (zwężenie) kanału kręgowego.

W wyniku zagęszczenia:

 • normalna aktywność ruchowa jest zakłócona;
 • podaż krwi w kończynach dolnych pogarsza się;
 • w zaniedbanych przypadkach występują bóle o innej naturze, napromieniowane wzdłuż pni nerwowych w pośladkach i nogach, w zależności od lokalizacji przerostowych więzadeł.

W bardzo ciężkich przypadkach może wystąpić częściowy niedowład, gdy pacjent nie kontroluje oddawania moczu i defekacji.

Pogrubienie tkanek jest możliwe w wyniku osteochondrozy, gdy krążki międzykręgowe ulegają znacznemu zniszczeniu. Następnie wiązki elastyczno-włókniste muszą w większym stopniu utrzymywać niezbędną przestrzeń międzykręgową, kompensując fizjologiczną funkcję krążków i częściowo mięśni grzbietu.

Zapalenie żółtego więzadła może prowadzić do więzadeł. Jest to transformacja prowadząca do zwapnienia (zwapnienia) i kostnienia (kostnienia) tkanki w miejscu połączenia z powierzchnią kości. To znacznie ogranicza mobilność i wpływa na wiele funkcji organizmu.

Znacznie zmniejsza siłę i elastyczność tkanki łącznej, ze względu na złogi wapnia, co prowadzi do urazu i bolesności w kręgosłupie.

Jak leczyć choroby tkanki łącznej

Patologie obejmujące żółte więzadła są najczęściej leczone metodami zachowawczymi:

 • terapia lekowa;
 • masaż, akupunktura;
 • ćwiczenia fizjoterapeutyczne.

Często zaleca się zmianę diety w celu usunięcia nadwagi, a także wzbogacić organizm w witaminy i inne korzystne substancje. Obowiązuje obróbka błota, ogrzewanie itp.

Potrzeba interwencji chirurgicznej jest rozważana tylko w przypadku silnego bólu spowodowanego przez kości (osteofity). Proces ten nawraca, więc musisz zbadać kręgosłup w czasie, jeśli nie odczuwasz nawet bólu, ale po prostu dyskomfort.

Tomografia pomoże ustalić rozwój patologii na samym początku, a to jest kluczem do pomyślnego leczenia i zapobiegania przejściu procesu do przewlekłego.