Zjawisko próżni krążków kręgosłupa: metody jego wykrywania i leczenia

Zjawiskiem próżni jest gromadzenie się pęcherzyków gazu w krążkach międzykręgowych, które występują, gdy ulegają zużyciu.

Gaz obecny w dysku ma mieszany skład, ale azot gromadzi się przede wszystkim. Stwierdzenie, że prawidłowo zdiagnozowane zjawisko, które decyduje o wyborze metod leczenia, pomaga.

Istota zaburzenia w kręgosłupie

Osobliwości zjawiska nie zostały jeszcze w pełni zbadane. W szczególności naukowcy kontynuują badania:

  • przyczyny zjawiska próżni kręgosłupa;
  • jego fizyczna esencja;
  • znaczenie kliniczne patologii.

Jak rozwija się ten proces? Uwalnianie azotu zachodzi, gdy występuje przymusowe rozciągnięcie przestrzeni między powierzchnią stawów kręgosłupa. W tym samym czasie zmniejsza się ciśnienie cieczy w przestrzeni, a rozpuszczanie azotu gwałtownie spada, w wyniku czego jest uwalniane do jamy stawowej.

Krążek międzykręgowy jest podobny do poduszki amortyzującej: w jądrze znajduje się jądro, a wokół niego znajduje się zwarty pierścień włóknisty. Niektórzy lekarze nazywają zjawisko próżni "widmem jądra miazgi".

Najczęstszą lokalizacją tego zaburzenia jest dolny obszar lędźwiowy lub obszar szyi.

Metody diagnozy

Aby wykryć efekt próżni krążka międzykręgowego:

  1. Badanie rentgenowskie pozwala określić niestabilność kręgosłupa i charakter patologii;
  2. Tomografia komputerowa (CT) w porównaniu z MRI lepiej określa chorobę. Na zdjęciu widać gęste ogniska gazu z wyraźnymi granicami. Jeśli pacjent zajmuje inną pozycję, zjawisko utrzymuje się.
  3. Na MRI, efekt próżni w badanym odcinku jest uważany za tworzenie objętości tkanki miękkiej, która ma gęstość podobną do gęstości tkanki tłuszczowej. MRI pokazuje tylko zjawisko, które istnieje w strukturze dysku.

Zalety tomografii komputerowej:

  • Często jamę gazową tworzy się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym L5-S1. Badanie CT wyraźnie pokazuje jego obecność. Ponadto technika ta może pokazywać pęcherzyki gazu zarówno na dysku, jak iw pobliskiej przestrzeni nadtwardówkowej;
  • Pokazuje dokładniejszy obraz, zjawisko MRI można pomylić z sekwestrowaną przepukliną.

W wyniku nagromadzenia się pęcherzyków gazu w dyskach pojawiają się oznaki o charakterze neurologicznym.

Co mogę zrobić, aby wyeliminować naruszenie?

W powstawaniu pęcherzyków gazowych w przestrzeni nadtwardówkowej niektórzy lekarze tłumaczą obecność przepuklin międzykręgowych, natomiast zjawisko pośrednio wskazuje na zerwanie więzadła podłużnego tylnego.

W takich sytuacjach, wraz z rozwojem ucisków korzeni nerwowych, pacjentom można przypisać interwencję chirurgiczną.

  1. Operacje chirurgiczne łagodzą dyskomfort w plecach i od gromadzenia gazu.
  2. Po eliminacji patologii prowadzona jest terapia zachowawcza, dzięki której stan pacjenta staje się zadowalający.

Podczas formowania jam gazowych w kręgosłupie, specjalną rolę przypisuje się diagnostyce. Schemat leczenia można opracować wyłącznie za pomocą dokładnych danych z badań.

Loading...