Metody dekompresji w leczeniu różnych chorób kręgosłupa

Dział kręgosłupa jest stale narażony na nacisk, który powstaje w wyniku oddziaływania na jego masę ciała, a także w wyniku wysiłku fizycznego, ze względu na słabość mięśniowego gorsetu. Pod wpływem tych powodów mogą pojawić się bolesne odczucia z lokalizacją w regionie, który otrzymał największe obciążenie.

Termin "dekompresja" w medycynie oznacza zmniejszenie nacisku na narządy wewnętrzne i tkanki. Dekompresja kręgosłupa obejmuje leczenie zmian zwyrodnieniowych kilkoma sposobami:

 • ćwiczenia terapeutyczne do rozciągania kręgosłupa;
 • rozciąganie kręgosłupa na specjalnej kanapie;
 • masaż;
 • interwencja operacyjna.

Loin

W kanale kręgowym w okolicy lędźwiowej występują przeplatające się zakończenia nerwowe, w tym korzenie nerwu kulszowego, a także nerwy odpowiedzialne za układ moczowo-płciowy.

W przypadku wrodzonych wad lub zmiany związane z wiekiem, gdy kanał kręgowy zwęża się ona występuje ściskanie korzeni nerwowych i leczenie zachowawcze (fizjoterapii i leki przeciwzapalne, terapia poprzez ćwiczenia) nie działa i łagodzi ból następujące metody dekompresji.

Operacja dekompresji

Interwencja operacyjna nazywa się - korpektomiya. Wykonuje się go poprzez małe nacięcie boczne - usuwa się zniszczony kręg i sąsiednie krążki międzykręgowe, a następnie wstawia się przeszczep kości lub jego zamiennik, a także wkręty do łączenia kręgosłupa.

Przebicie

Dekompresja punkcji kręgosłupa lędźwiowego stosowana jest w leczeniu pacjentów z zespołem lędźwicowym i korzeniowym z powodu wypukłości lub przepukliny międzykręgowej krążka. Igła z umieszczonym w niej światłem lasera jest wkładana do krążka międzykręgowego. Przesuwając go wokół przepuklinowego występu, chirurg lokalnie "rozcina" tkanki dysku, a wewnątrz tworzą się puste przestrzenie.

Wewnętrzne ciśnienie w dysku spada, występ znika, korzeń nerwowy jest zgnieciony. Zostaje przeprowadzona interwencja chirurgiczna pod kontrolą RTG.

Szyja

Region szyjki macicy jest uważany za najbardziej wrażliwy. Szczególnie często występują następujące choroby:

 • osteochondroza,
 • spondyloza,
 • spondylarthrosis.

W skomplikowanych przypadkach, gdy choroba postępuje pomimo trwającego leczenia zachowawczego, lub gdy u pacjenta zdiagnozowana jest kombinacja tych chorób, wykonywana jest procedura chirurgiczna:

 1. Poprzez poprzeczne nacięcie chrząstka międzykręgowa jest pusta;
 2. Część fiszek stawowych usuwa się, tworząc dziurę;
 3. Po zakończeniu operacji pacjentowi zostaje założony miękki kołnierz, który należy założyć przed usunięciem szwów.

Dekompresja odcinka szyjnego kręgosłupa normalizuje jego funkcjonowanie, przyczynia się do pozbycia się bólów głowy i innych rodzajów bólu.

Inne opcje pomocy

Istnieją inne sposoby, z wyjątkiem operacji, związane z terapią zachowawczą.

Ćwiczenia na dekompresję

Prosty kompleks terapeutyczny dla kręgosłupa wykonuje się w następujący sposób:

 1. Pacjent siedzi na krawędzi krzesła. Potem odsuwa się, kładąc pędzel na czole, wydychając, głowę i ramiona opadając na plecy;
 2. Pacjent w pozycji stojącej dostaje ręce do tyłu za plecami, lewy dolny, prawy - gorny, starając się złączyć je do zamka, trzymając 10 sekund, a następnie zmienić pozycję dłoni: prawy - dolny, lewy -;
 3. Mężczyzna opiera się o ścianę, opierając się plecami. Stopniowo musisz rozdzielić ręce, dotknąć ścian i usunąć łopatkę. Dzięki tej technice napięcie mięśni zostaje zmniejszone;
 4. Musisz położyć się na macie gimnastycznej, przyłożyć kolana do klatki piersiowej i owinąć wokół niego ramiona.Wykonuj ruchy wahadłowe na plecach, w przód iw tył, zaczynając od wolnego tempa, stopniowo przyspieszając;
 5. Będzie to wymagało piłki o dużej wielkości. Musisz usiąść na nim, a następnie odchylić się do tyłu, tocząc się płynnie po kuli tak, aby ostateczna pozycja leżała, piłka pod twoimi plecami. Wykonuj powolne kołysanie "tam i z powrotem";
 6. Pacjent klęka, kładzie przed sobą fitball, kładzie na nim ręce. Trzeba rzucić piłkę do przodu, pochylając się nad nią. Rób to aż do wyprostowania kręgosłupa, próbując pozostać w tej pozycji przez 10-15 sekund.
 7. Połóż się na brzuszku, palcami i palcami dotknij podłogi, wykonuj ruchy popijając. Kolana należy utrzymywać wagowo. Po fazie relaksacji kręgosłup jest zgięty.

Wykonując ćwiczenia - bądź ostrożny. Jeśli wystąpi ból lub inne nieprzyjemne warunki, należy przerwać ćwiczenie.

Ćwiczenia są lepsze pod nadzorem instruktora. Przed rozpoczęciem treningu należy skonsultować się z chirurgiem lub kręgowcem.

Przeprowadzanie masażu

Od napięcia w kręgosłupie pomaga masaż.Możesz go prowadzić w domu, z pomocą krewnych. Procedura:

 1. Osoba leży na podłodze, zgina ręce w łokciach pod kątem prostym;
 2. Głowa zamienia się w "wygodną" stronę;
 3. Następnie partner kładzie ręce na lewo i na prawo od kręgosłupa i wykonuje ruchy masażu od dołu do góry przy pomocy lekkiego nacisku, podczas którego pacjent wychodzi z maksymalnego wydechu;
 4. Masowanie na samą górę regionu szyjnego.

Wszelkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa wymagają natychmiastowego leczenia. Rozważane metody dekompresji kręgów w celu zmniejszenia nacisku wewnątrz dysku i pozbycia się zespołu bólowego są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza.

Obejrzyj wideo: Dyskopatia kręgosłupa - przyczyny i leczenie - Marek Purczyński