Odwodnienie dysków kręgosłupa: patologia grozi

Odwodnienie krążków kręgosłupa jest terminem medycznym oznaczającym zmniejszenie ilości płynu w centrum krążka międzykręgowego, wynikające z zaburzeń metabolicznych i procesów degeneracyjno-dystroficznych.

Konsekwencją tego zaburzenia są takie choroby kręgosłupa, jak osteochondroza, spondylarthrosis, wypukłości, przepuklina dysków (rozproszona, przepuklina Schmorla). Wraz z wiekiem ryzyko patologii wzrasta o 65%.

Etiologia (pochodzenie)

Gdy dziecko dorasta, zmniejsza się naczyniowe łożysko kręgosłupa (to znaczy, że wewnątrz nie ma naczyń krwionośnych). Substancje odżywcze wchodzą do krążków dyfuzyjnie przez tkanki otaczające kręgi, gdy ciśnienie zmienia się.

Patologiczne procesy związane z odwodnieniem rozpoczynają się w wyniku długotrwałego odwodnienia. Normalne wskaźniki zawartości wody w jądrze rzecznym według wieku:

 • do roku - 90%;
 • 14 lat - 86%,
 • 18 lat - 80%,
 • powyżej 60 lat - 60%.

Na poszczególne parametry zawartości płynu wpływa wiek osoby, fizyczne obciążenie danego obszaru, ciśnienie krwi.

Wraz ze spadkiem zawartości wody, sieć kolagenowa dysków nie może spełniać swoich funkcji fizjologicznych, elastyczności i zmniejszenia elastyczności.Procesy pobierania i przyjmowania metabolitów podczas odwadniania zostają zakłócone. Rozpoczęto intensywne starzenie tkanek.

Przy przedłużającym się odwodnieniu pojawiają się zmiany patologiczne w strukturze i strukturze krążków międzykręgowych, stają się twarde i nie są w stanie wykonywać swoich funkcji amortyzacji. Biomechanika kręgosłupa jest zerwana.

W 2014 roku naukowcy udowodnili, że po 30 latach w organizmie człowieka rozwijają się procesy zwyrodnieniowe tkanki kostnej i mięśniowej. Z tego powodu zmniejsza się stężenie glikozoaminoglikanów w jądrze miażdżystym. Ale przyciągają i zatrzymują wodę dzięki swojej hydrofilowości.

Nieodpowiednie odżywianie i brak aktywności to czynniki, które mogą prowadzić do odwodnienia kręgosłupa. Patologia jest również powszechna w przypadku chorób przewlekłych nerek, układu moczowego, przewodu pokarmowego.

Obraz kliniczny

Odwodnienie krążków międzykręgowych kręgosłupa występuje w czterech etapach:

 1. Tkanki otrzymują niewystarczającą ilość wody. Ciało jest w stanie zrekompensować odwodnienie. Zmiany dysków nie występują. Czas trwania tego okresu wynosi od jednego miesiąca do pięciu lat, w zależności od ogólnego stanu zdrowia.
 2. Pojawiają się pierwsze oznaki patologii.Mechanizm spustowy to zwiększone obciążenie fizyczne kręgosłupa. Na tym etapie struktura włóknistego pierścienia zostaje przerwana.
 3. Struktura dysków międzykręgowych zostaje zniszczona. Pierścienie zewnętrzne pozostają niezmienione, co zapobiega tworzeniu się przepuklin. Nie obserwuje się ściskania korzeni. Rozwija się artroza.
 4. Struktura jest całkowicie zniszczona: występują pęknięcia i pęknięcia na pierścieniu włóknistym. Dysk międzykręgowy ulega wypadaniu (wystaje, opada), powodując pęknięcia więzadeł podłużnych tylnych. Pacjent rozwija przepuklinę rozproszoną krążka międzykręgowego.

Objawy odwodnienia krążków międzykręgowych rosną powoli, stopniowo. Do rozwoju chorób kręgosłupa potrzebne są pewne czynniki wyzwalające - zwiększona aktywność fizyczna, zaostrzenie chorób przewlekłych, ciąża i inne.

Główna symptomatologia choroby:

 • bolesne odczucia dawane kończynom górnym lub dolnym;
 • suchość w ustach, pragnienie rano;
 • bolesne odczucia przy zginaniu, zginaniu tułowia.
 • zaburzenia patologiczne w mięśniach, uporczywe skurcze, bóle mięśni;
 • odruchy są zmniejszone lub nieobecne;
 • drętwienie kończyn dolnych lub górnych;
 • nerwoból z powodu kompresji nerwów obwodowych.

Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie mogą być bezobjawowe przez długi czas. Najczęstszym powikłaniem odwodnienia jest przepuklina Schmorla, która jest diagnozowana u pacjenta tylko na MRI.

Dzięki lokalizacji patologii w odcinku szyjnym kręgosłupa pacjenci skarżą się na bóle głowy, szumy uszne, "leci" przed oczami.

Diagnoza i terapia choroby

Główną instrumentalną metodą badania odwodnienia i degeneracji jest MRI. Badanie rentgenowskie nie daje skutecznych wyników, kliniczny obraz patologii zostanie zamazany, przepuklina Schmorla nie będzie widoczna.

MRI wyraźnie pokazuje etapy choroby. Lekarz określa obecność i stopień ucisku kręgosłupa, co ma pierwszorzędne znaczenie dla wyboru schematu leczenia.

Jak leczyć chorobę i jak odzyskać? Leczenie obejmuje zestaw działań:

 • dieta;
 • Terapia ćwiczeń;
 • fizjoterapia;
 • blok przykręgowy;
 • masaż, terapia manualna;
 • refleksoterapia, osteopatia;
 • jednoczesna terapia lekowa mająca na celu złagodzenie skurczów mięśni i zmniejszenie bólu; multiwitaminy (milgamma, neuromultivitis).

Ostrzeżenie: przy każdej chorobie kręgosłupa samoobsługa jest surowo zabroniona! Żadnych narkotyków nie można zabrać samemu. Dawkowanie i okres leczenia lekami są przepisywane wyłącznie przez lekarza.

Pacjenci powinni ćwiczyć Pilates. Dzięki odpowiednio zorganizowanym treningom zatrzymuje postępy zmian zwyrodnieniowych, wzmacnia mięśnie grzbietu, łagodzi obciążenie uszkodzonych dysków, umożliwiając rozpoczęcie procesu samoleczenia.

W końcowej fazie choroby z wyraźnym zespołem bólowym pacjenci przechodzą leczenie chirurgiczne. Podczas usuwania przepuklin lędźwiowych o dużej średnicy wykonuje się discektomię lub mikrodescektomię.

Rozpoczęte na czas terapie, regularne ćwiczenia z wykorzystaniem możliwego sportu pomogą uniknąć poważnych komplikacji związanych z odwodnieniem dysków.

Obejrzyj wideo: Die 5 Biologischen Naturgesetze - Die Dokumentation