Objawy, stadia choroby i przyczyny osteochondrozy w odcinku szyjnym

Osteochondroza części szyjnej jest reprezentowana przez zwyrodnieniowo-dystroficzną patologię krążków międzykręgowych. Ta choroba dotyczy postępujących zaburzeń dysków.

Kręgosłup szyjny jest reprezentowany przez 7 dysków. Region szyjkowy jest uważany za najbardziej mobilny. Dzięki tej ruchliwości staje się możliwe przechylenie i obrócenie głowy.

Przyczyną częstych urazów tej części kręgosłupa jest słabość jego muskularnego gorsetu. Sekcja szyjkowa wytrzymuje stałe obciążenia, które polegają na utrzymaniu głowy, wykonywaniu jej skrętów, nachyleń. To właśnie z powodu tego silnego napięcia występują w nim zmiany dystroficzne (osteochondroza).

Etapy choroby

Osteochondroza wyróżnia takie etapy rozwoju:

 1. Osteochondroza pierwszego stopnia ma niestabilność jako główny znak. W kręgosłupie odnotowuje się początkowe zaburzenia.
 2. Osteochondroza drugiego stopnia ma wypukłość dysków jako główną cechę. Zniszczenie pierścienia włóknistego jest spowodowane zmniejszeniem szczeliny między dyskami. Pacjent cierpi z powodu bolesnych wrażeń spowodowanych zaciskaniem zakończeń nerwowych.
 3. 3 stopień przejawia się w ostatecznym zniszczeniu pierścienia włóknistego. W wyniku takiego zniszczenia występuje przepuklina międzykręgowa. Na tym etapie rozwoju choroby kręgosłup pacjenta ulega poważnym deformacjom.
 4. Czwarty stopień jest uważany za najcięższy. Pacjent jest zaburzony bardzo silnymi bólami ostrymi przy najmniejszych ruchach. Okresowo poprawia się stan pacjenta, nie jest już on przeszkadzany bardzo silnym bólem. Ale taka ulga jest bardzo niebezpieczna. Wskazuje to na tworzenie się przyrostów kości, łącząc ze sobą kręgi. Powstające kiełkowanie ogranicza ruch kręgosłupa, aw przyszłości może spowodować niepełnosprawność pacjenta.

Przyczyny patologii

Osteochondroza kręgosłupa szyjnego zaczęła występować nie tylko u osób, które mają więcej niż 40 lat, ale także u młodych (18-30 lat).

Najczęstsze przyczyny to:

 • nadwaga;
 • urazy;
 • naruszenie postawy;
 • hipotermia, choroby zakaźne;
 • zaburzenia metaboliczne;
 • obecność stresu nerwowego, stres;
 • siedzący tryb życia.

Osteochondroza rozwija się na tle zacisków mięśniowych.Pod wpływem skurczów mięśni dochodzi do naruszenia dopływu krwi, ograniczenia ruchomości i naruszenia postawy. W wyniku tych zmian rozwijają się procesy dystroficzne w krążkach międzykręgowych i kręgach. W wyniku procesów dystroficznych krążki międzykręgowe zwężają się, przez co dochodzi do kurczenia się korzeni nerwowych.

Objawy

Osobliwością kręgosłupa szyjnego jest jego nasycenie naczyniami krwionośnymi niezbędnymi do karmienia mózgu. Dlatego osteochondrozy zależą od niewystarczającego dopływu krwi do narządów głowy. Brak tlenu, składniki odżywcze niekorzystnie wpływają na mózg.

Osteochondroza regionu szyjnego ma takie objawy:

 • Często pojawiające się bóle głowy.
 • Utrata słuchu, dzwonienie w uszach.
 • Pojawienie się ciężkiego zawrotu głowy, któremu może towarzyszyć nawet utrata przytomności.
 • Zmniejszenie widzenia.
 • Naruszenie koordynacji ruchów.
 • Chrypka wygląd.
 • Występuje chrapanie, wskazujące na obecność przewlekłego napięcia mięśniowego.

W wyniku szczypania nerwów pojawiają się następujące objawy:

 • bolesność skóry, zębów;
 • słabość w rękach;
 • drętwienie, chłód palców na kończynach górnych;
 • ból szyi, gardła.

Zmiany patologiczne towarzyszące chorobie mają wiele objawów klinicznych. Większość z nich, oprócz bólu szyi, może powodować podejrzenie rozwoju zupełnie różnych chorób. Zwracając się do kliniki z powodu dolegliwości bólowych w łokciu, osłabienia wzroku, manifestacji zaburzeń widzenia, pacjent nie przyznaje się nawet do myśli o rozwoju osteochondrozy.

Objawy osteochondrozy kręgosłupa szyjnego i piersiowego są konwencjonalnie podzielone na 3 grupy:

 1. Objawy neurologiczne. Jest to powikłanie, które powstaje w wyniku uszkodzenia dysków, korzeni nerwów, nerwów i splotów nerwowych. Te objawy to obecność bólu. Bóle są przeszywające, strzelające. Można go również scharakteryzować jako wiercenie, matowienie. Może być stałe lub okresowe, ale zawsze zlokalizowane w głębi szyi. To ból szyi jest uważany za główny osteochondroza. Towarzyszy pacjentowi od momentu przebudzenia, nasilając się przez cały dzień. Ból może wpływać na kończyny górne, okolice klatki piersiowej, głowę.
 2. Symptomatologia związana z wpływem choroby na rdzeń kręgowy. Przejawia się w obecności zaburzeń motorycznych. Pacjent, zamykając oczy, odczuwa brak koordynacji. Niedostateczne zaopatrzenie rdzenia kręgowego we krwi powoduje zwiększone zmęczenie, rozwój mielopatii (zanik bólu, wrażliwość na temperaturę). Pacjent jest zaniepokojony słabością górnych kończyn dolnych.
 3. Symptomatologia związana z uszkodzeniem mózgu, nerwów czaszkowych, naczyń mózgowych. Przejawia się w patologicznym wpływie na naczynia. Brak przepływu krwi w układzie regulujący dopływ krwi do pnia mózgu powoduje naruszenie jego funkcji. Pacjent jest zmęczony, rozdrażniony, zaburzony przez zaburzenia snu. Objawia wzrost ciśnienia krwi, zwiększa również puls, pocenie się, pojawia się zawroty głowy. Ponadto pacjent może mieć szum w uchu z osteochondrozą okolicy szyjnej. Pacjent jest zaburzony uczuciem duszności ucha, sam dźwięk się zmniejsza. Wobec tych objawów, a także zmniejszenia ostrości widzenia, bardzo trudno jest ustalić związek z postępującą osteochondrozą szyjki macicy.

Najczęściej objawy te nie pojawiają się pojedynczo, ale razem, ale z przewagą jednej z grup.

Klasyfikacja zespołów

Gdy występuje osteochondroza, objawy będą zależeć od tego, który przedmiot zaatakował chorobę:

 • Syndrom tętnicy kręgowej.
 • Zespół korzeniowy.
 • Zespół serca.
 • Zespół podrażnienia-odruchu.
 • Kompresja rdzenia kręgowego.

Zespół serca

Objawy choroby są podobne do objawów dusznicy bolesnej. Skurcze mięśnia sercowego mogą być wynikiem wyciskania korzeni nerwowych w dolnej części regionu szyjnego. Zespół serca występuje z podrażnieniem dużego mięśnia piersiowego, korzeni nerwu przeponowego.

Bóle napadowe są odczuwalne dość długo, przez kilka godzin. Są one wzmacniane podczas wykonywania nagłych ruchów (kichanie, nagły obrót głowy, kaszel).

Zespół korzeniowy

Przyczyną ich występowania jest uszczypnięty nerw. Takie objawy pojawiają się u pacjenta z powodu ucisku korzeni nerwowych. Ból pojawia się bezpośrednio w szyi, a następnie w dół, wpływa na łopatkę, bark, zewnętrzną część przedramienia, docierając do palców.Pacjent może odczuwać pasztecik, efekt "gęsią skórkę", mrowienie palców, szczotek, przedramienia.

Różnica w objawach choroby zależy również od segmentu, który wpłynął na chorobę:

 1. Przebarwienie wskaźnika, środkowy palec jest zauważany podczas traumatyzacji korzeni nerwu centralnego.
 2. Pastrenkowy palec bez nazwy, mały palec charakteryzuje się uszkodzeniem korzeni nerwu ramiennego.

Syndrom tętnicy kręgowej

Charakteryzuje się pojawieniem pulsującego bólu głowy. Ten ciągły ból ma również wpływ na świątynię, ciemność, potylicę i obszary nadpobudliwe. Czasami ból staje się napadowy. Wzmocnienie bolesnych wrażeń odnotowuje się podczas ruchu, akceptacji niewygodnej pozycji. Pacjent ma również nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatu słuchowego, wzrokowego, przedsionkowego. Pacjent zauważa spadek ostrości wzroku, słuch, zaczyna martwić się bólem w oczach, zaburzeniem aparatu przedsionkowego. Przy ogólnym osłabieniu organizmu istnieje ryzyko ataków mdłości, utraty przytomności.

Zespół podrażnienia-odruchu

Pacjent jest zaniepokojony ostrym bólem w okolicy szyjno-potylicznej.Występuje, gdy ruch rozpoczyna się po stanie spoczynku, na przykład po śnie. Również kichanie może towarzyszyć kichaniu, wykonując ostre skręty głową. Ona daje w ramię, klatkę piersiową.

Jeśli poczujesz którykolwiek z tych objawów, powinieneś skontaktować się z kliniką w celu uzyskania specjalistycznego leczenia, aby uniknąć poważnych powikłań.

Obejrzyj wideo: Uzdrowienie z chorób «nieuleczalnych», odmładzanie organizmu. (Luty 2020).

Loading...