Jakie są najlepsze chondoprotektory dla osteochondrozy?

Chondroprotektory są preparatami chondroityny, glukozaminy. Są to stosunkowo nowe leki, które zostały użyte w farmakologii. Ich efektem jest zatrzymanie, zatrzymanie procesów zwyrodnieniowych i dystroficznych, które pojawiają się w tkance chrzęstnej. Są w stanie zatrzymywać wilgoć w tkankach chrzęstnych i zapobiegać spadkowi elastyczności. Bardzo często eksperci wyznaczają chondroprotektory do osteochondrozy kręgosłupa.

Skuteczność

Istnieją aktywne spory dotyczące skuteczności chondroprotektorów w leczeniu osteochondrozy.

Niektórzy lekarze twierdzą, że są przełomem w leczeniu chorób kręgosłupa, ponieważ leki te mogą łagodzić ból, a także wpływać na przebieg choroby (zatrzymują rozwój patologii, następuje częściowe przywrócenie zniszczonej tkanki chrzęstnej).

Inni lekarze uważają je za nieskuteczne, są przeciwnikami stosowania chondroprotektorów w praktyce w leczeniu chorób kręgosłupa. Ich teoria opiera się na słabej zdolności do penetracji chondroityny, glukozaminy przez błonę komórkową.Substancje te przenikają z trudem do komórek ze względu na wysoką masę cząsteczkową. Ponadto leki te wpływają na płyn stawowy, aw rzeczywistości nie występuje on w stawach kręgosłupa.

Chondroprotektory w osteochondrozie nadal mają pewien leczniczy wpływ. Ich skuteczność została udowodniona w praktyce w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. A do terapii potrzebne jest duże stężenie leku. Ponadto, ze względu na specyfikę budowy kręgosłupa (brak płynu maziowego między kręgami), chondroprotektory będą potrzebowały więcej czasu, aby dotrzeć do tkanki chrzęstnej kręgów.

Biorąc pod uwagę takie cechy, wielu lekarzy uważa, że ​​mają one stosunkowo niski wpływ na leczenie osteochondrozy.

Konieczne jest zwrócenie uwagi na taki niuans jako stadium choroby. Im szybciej zaczniemy leczyć patologię, tym lepszy będzie wynik.

Przebieg leczenia osteochondrozy jest bardzo długi (około 2-3 miesięcy). Tak długi czas leczenia zależy od powolnego działania leku. Ponadto efekt leczniczy objawi się stopniowo po pewnym czasie. Zaletą stosowania tego leku jest czas trwania efektu terapeutycznego.

Oczywiście, chondroprotektory nie są w stanie całkowicie wyleczyć osteochondrozy kręgosłupa. Mogą jedynie zatrzymać proces niszczenia tkanek chrzęstnych, częściowo je przywrócić. Są substytutami substancji, które znikają z tkanek chrzęstnych podczas choroby.

Przygotowania tej grupy przyczyniają się do:

 • normalizacja metabolizmu kości;
 • zwiększenie ilości naczyń krwionośnych w ilości lipidów, fibryny;
 • wzmacnianie syntezy glukozamin;
 • normalizacja funkcji tkanki chrzęstnej.

Kolejną zaletą tego leku jest brak przeciwwskazań. Jego lekarze są przepisywani pacjentom w dużych dawkach, aby uzyskać maksymalny efekt w leczeniu. Ale dzięki temu podejściu zwiększa się obciążenie wątroby. Wzrasta również obciążenie narządów przewodu pokarmowego.

Aby zmniejszyć ten negatywny wpływ na organizm pacjenta, farmaceuci opracowali złożone leki, które obejmują przeciwzapalne substancje niesteroidowe. Aby osiągnąć maksymalny efekt przyjęcia małej dawki, eksperci wyznaczają ją w połączeniu z fizioprotsedurami.

Procesy zwyrodnieniowe w regionie szyjnym

Coraz częściej lekarze zalecają stosowanie chondroprotektorów w leczeniu osteochondrozy szyjnej. Oczekiwany od nich efekt główny to eliminacja zespołu bólowego, odbudowa tkanki chrzęstnej.

Istotną wadą jest to, że efekt leku staje się zauważalny po 3 miesiącach od rozpoczęcia podawania leku. Biorąc pod uwagę ten niuans, lekarze wyznaczają równocześnie z lekami chondroprotekcyjnymi przyjmowanie takich leków:

 1. Środki przeciwbólowe. Redukują zespół bólu w początkowej fazie leczenia.
 2. Środki do zwiększania mikrokrążenia w tkankach okołostawowych, głowie, szpiku kostnym. Efektem takich leków jest zwiększenie przepuszczalności, elastyczności ścianek naczyń krwionośnych. Bardzo często leki te są przepisywane w obecności powikłań osteochondrozy szyjnej.
 3. Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są one niezbędne do rozwoju procesu zapalnego.
 4. Kojące leki. Są przepisane na pamięć, sen i upośledzenie. Ponadto, zapotrzebowanie na takie leki występuje z drętwieniem kończyn górnych, zawrotami głowy.
 5. Kompleksowe preparaty multiwitaminowe. Zwykle takie leki są przepisywane w celu wzmocnienia organizmu, zwiększenia jego funkcji ochronnej. Najbardziej przydatne są witaminy z grupy B. Przyczyniają się one do przywrócenia przewodzenia impulsów nerwowych.

Jak pokazuje wieloletnia praktyka stosowania chondroprotektorów z osteochondrozą odcinka szyjnego kręgosłupa, jest to całkiem właściwe. Najważniejsze jest rozpoczęcie leczenia tymi lekami w początkowej fazie choroby.

Jak najlepiej korzystać z chondroprotektorów?

Lekarze, po eksperymentach, stwierdzili, że maksymalny efekt z zastosowania osiąga się przy kompleksowym leczeniu. Leki te są produkowane w dwóch formach:

 • tabletki;
 • iniekcje dostawowe.

Chondroprotector w zastrzykach zaleca się wstrzykiwać co drugi dzień. Przy tej metodzie przyjmowania leku dzienna dawka wynosi 100 mg.

Możesz również użyć tego leku doustnie. W takim przypadku zaleca się stosowanie tabletek dwa razy dziennie. Dawka pojedynczej dawki wynosi 750 mg.

Bardzo trudno jest wybrać najlepsze chondroprotektory z szerokiej gamy tego leku. W oknach aptek można znaleźć następujące analogi:

 • "Chondroxide".
 • "Don".
 • "Rumalon".
 • "Kompleks Arthron".
 • "Mukosat".
 • "Alflutop".
 • "Hondrolon".
 • "Teraflex".
 • "Arteparon".
 • "Structum".
 • "Arthron Flex".
 • "Formuła C".

W leczeniu leków osteochondrozy "Rumalon", "Collagen Ultra" okazał się bardzo skuteczny. Dzięki wieloletniej praktyce lekarze zauważyli, że angioprotektory i chondroprotektory mają dobry efekt terapeutyczny. Aby osiągnąć wczesną poprawę stanu pacjenta, pożądane jest połączenie chondroprotektorów i fonoforezy.

Należy je kupić po konsultacji ze specjalistą. Pomoże to wybrać odpowiedni lek do leczenia choroby. Na chondroprotektorach cena będzie się wahać w granicach 500-4000 rubli.

Loading...