Technika samo-masażu dla osteochondrozy szyjnej w domu

Osteochondroza szyjna jest chorobą, która nie tylko wywołuje u pacjenta dyskomfort, ale także powoduje różne nieprzyjemne objawy. Człowiek musi walczyć z uczuciem zmęczenia w szyi, bólem, zmianami wrażliwości takich obszarów ciała jak: obojczyk, szyja, łopatki, dłonie. Samodzielny masaż osteochondrozy szyjnej może znacznie poprawić samopoczucie pacjenta. Masaż jest niezbędny do znacznego wzmocnienia napięcia mięśniowego. Pomaga także w wyeliminowaniu zespołu bólowego.

Jeśli pacjent ma wyraźny zespół korzeniowy, z jednej strony powstają silne bóle. Przechodzenie z tego masażu na obszar dotknięty chorobą powinno odbywać się tylko delikatnymi ruchami.

Dotyczy to pierwszych procedur. Zdrowa strona szyi, plecy powinny zwracać większą uwagę. W praktyce potwierdzono skuteczność samodzielnego masażu. Po pierwszym przebiegu objawy choroby już zanikają.

Technika wykonania

Wszelkie ruchy masażu powinny być wykonywane zgodnie z techniką, aby zapewnić niezbędny efekt terapeutyczny. Aby ułatwić ogólny stan osoby cierpiącej na osteochondrozy oddziału szyjki macicy, masaż wykonywany jest w następujący sposób:

 • głaskanie;
 • ściskanie;
 • pocieranie;
 • ugniatanie.

Zapoznamy się z techniką wykonywania tych ruchów masujących.

 1. Głaskanie
 2. Głaskanie powinno być wykonywane w lewo, od siódmego kręgu regionu szyjnego. Ruchy te są wykonywane wzdłuż ścieżki limfatycznej, są kierowane do węzłów chłonnych, węzłów nadobojczykowych. Zacznij chwytać uderzenia z obszaru obroży. Następnie wykonywane są ruchy płaskie, a następnie ruchy grzebieniowe.

 3. Ściśnięcie
 4. Wyciskanie ma za zadanie oddziaływać na głębsze warstwy skóry właściwej. Aby wykonać te ruchy, musisz położyć ręce na szyi. Ściskanie jest skierowane w dół w kierunku mięśnia trapezowego. Ten rodzaj masażu może być wykonywany przez krawędź dłoni, przynosząc je do stawu barkowego. Ruchy ściskające powinny działać na mięśnie zaczynając od czwartego kręgu regionu szyjnego.

 5. Pocieranie
 6. Obszar kołnierza jest zrelaksowany poprzez "piłowanie", dla którego dłonie są ułożone równolegle do siebie i zwrócone do skóry. W dziedzinie pasów naramiennych skuteczna jest metoda "przejścia". Wykonuje się ją wewnętrzną krawędzią szczotki, kciuk odkłada się na bok.W obszarach przykręgowych stosuje się szlifowanie okrągłe.

  Tarcie zwykle wykonuje się w celu przygotowania mięśni do głębokiego uderzenia. Pomaga rozgrzać, rozluźnić włókna mięśniowe, poprawić przepływ krwi. Zaczyna się od podstawy czaszki i odbywa się w kołowych, prostoliniowych ruchach. Podkładki palców wykonuje się przecierając skórę właściwą z obu stron kręgu.

 7. Ugniatanie

Ten etap wpływa na głębokie tkanki:

 • powięź;
 • włókna mięśniowe;
 • więzadła.

Rozszczepienie mięśni wykonuje się w 3 etapach:

 • Przechwyć.
 • Utrwalanie.
 • Ugniatanie.

Rozcierać tkaniny na różne sposoby (podłużne, poprzeczne, okrągłe).

Końcowy etap samo-masażu jest uważany za głaskanie, wykonywanie technik wibracji (wstrząsanie, potrząsanie, tarcie).

Etapy samodzielnego masażu

Samo masaż szyi lepiej wykonywać w fotelu do masażu. Jeśli tak nie jest, procedura jest przeprowadzana w wygodnym fotelu. Najważniejsze jest to, że podczas masażu pozycja ciała jest rozluźniona.

Egzekucja rozpoczyna się od tyłu. Praca powinna być obszarem między łopatkami, przednimi kończynami, obszarem piersi nad gruczołami piersiowymi.Samo masaż osteochondrozy szyjnej wykonywany jest za pomocą takich ruchów:

 • głaskanie;
 • potrząsanie;
 • naciskając;
 • ugniatanie.

Pacjent nie powinien odczuwać bólu podczas wykonywania masażu. Procedura powinna przynieść tylko pozytywne uczucia. Masaż wykonywany jest na tej zasadzie: im bardziej energiczny ruch, tym mniej powtórzeń należy wykonać. Zgodnie z tą zasadą samo-masaż odbywa się poprzez masowanie ruchów skierowanych na szyję w takiej ilości:

 • wygładzanie - 6-8 powtórzeń;
 • potrząsając 2-3 powtórzenia;
 • ugniatanie, wyciskanie 4-5 powtórzeń.

Po rozgrzaniu pleców powinieneś przejść do drugiego etapu, który polega na wykonaniu masażu szyi. Kresek są wykonywane w kierunku wzdłuż kręgosłupa, od góry do dołu, od szyjki do tyłu (6-7 razy). Masaż wykonuje się obiema rękami. Następnie wykonuje się masujące ruchy ściskające (4-5 powtórzeń). Na koniec ruchy głaszczące wykonywane są z tyłu szyi (6-7 powtórzeń).

Następnie, trzeci etap jest wykonywany, która polega na wykonywaniu tarcie. Aby to zrobić, pochyl głowę lekko do przodu.Natrzeć skórę musi być ruch góra-dół palcami biegną wzdłuż kręgosłupa, jak najbardziej zbliżone do niego dystans. Tarcie powtarza się 4-5 razy. Następnie, podkładka 1 st, 2 palce wykonują pocierając kark. Ruchy wykonywane są ruchem okrężnym od potylicy do grzbietu (3-4 powtórzenia).

Self-masaż osteochondroza kończy czwarty etap, który powtarza pierwszy. W końcowej fazie masaż przechodzi od szyi do pleców, przednich kończyn. Są wykonywane w formie ugniatania, głaskania, ściskania, trzęsienia.

Masaż wykonywany jest na szyi. Jest głaskany (3-4 powtórzenia), wykonuje ruchy pchające (4-5 powtórzeń), zagniata (5-6 powtórzeń), gładzi (2-3 powtórzenia), ponownie powtarza ruchy ściskające (3-4 powtórzenia).

Pod koniec zabiegu skóra wzdłuż kręgosłupa jest rozcierana.

Akupresura

Aby wyeliminować nieprzyjemne objawy choroby, pacjent samodzielnie może samodzielnie masować szyję w domu. Akupresury jest pokazana jeszcze w obecności silnego bólu (ostrego, kłucia).

Bardzo ważne jest zbadanie punktów samo-masażu. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy stosować się do techniki wykonywania ruchów masujących.

Dokładny masaż wykonywany palcami, rękami.Trzeba naciskać na punkty biologicznie aktywne, naciskając ruchy. Nie można klikać obszarów uszkodzonych przez osteochondroza. Naciski powinny być wykonywane z różną siłą i czasem trwania. Jeśli ból pacjenta jest intensywny, masaż powinien być długi (5-6 minut). Jeśli ból jest słaby, należy go wykonać krótko (2-3 minuty).

Obejrzyj wideo: Projekt Masaż - Masaż klasyczny KRĘGOSŁUP (Luty 2020).

Loading...