Kompleks LFK dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa szyjnego kręgosłupa

Leczenie osteochondrozy powinno być wykonywane pod nadzorem lekarza po kompleksowym badaniu i leczeniu. Przy niezależnym doborze ćwiczeń stan pacjenta może się pogorszyć (70% przypadków) lub nie przynieść pożądanego efektu (20%).

LFK to kompleks opracowany specjalnie przez specjalistów. Kompleks ćwiczeń ma na celu zapobieganie, leczenie osteochondrozy metodą konserwatywną. W sercu tej gimnastyki leży zasada "naturalnych ruchów". W celach terapeutycznych zaczęto stosować gimnastykę w starożytnych Chinach. W miejscowych szkołach uczyły się podstaw masażu, ruchów uzdrawiających.

Kompleks LFK powołany do wzmocnienia kręgosłupa po leczeniu. Wszakże hipodynamia, powodująca starzenie, naruszenie w krążeniu, jest uważana za najczęstszą przyczynę osteochondrozy. Według statystyk, gimnastyka terapeutyczna po zakończeniu terapii pomogła wyeliminować ból pleców u 80% pacjentów z osteochondrozą.

Ćwiczenia są konieczne, aby wzmocnić mięśnie, ścięgna grzbietu. Po zdanym kursie są w stanie prawidłowo wykonać główną funkcję, która ma na celu:

 • łagodzenie wibracji powstających podczas chodzenia;
 • utrzymanie kręgosłupa;
 • zapobieganie traumatyzacji krążków międzykręgowych podczas wykonywania skrętów tułowia.

Specjalnie zaprojektowany kompleks nie powoduje przemęczenia, nadmiernego rozciągania włókien mięśniowych. Przed rozpoczęciem gimnastyki należy zapoznać się z podstawowymi zasadami terapii ruchowej osteochondrozy. Są one następujące:

 1. Wykonywane płynnie, z prawidłową postawą ciała, bez gwałtownych ruchów.
 2. Alternatywne ćwiczenia na stres, rozluźnienie mięśni.
 3. Zabronione jest wykonywanie ćwiczeń na zaostrzenie choroby.
 4. Wykonuj uważnie ćwiczenia, unikaj występowania bolesnych wrażeń.

Dla różnych części kręgosłupa

Dla każdego działu kręgosłupa specjaliści opracowali oddzielne ćwiczenia. Jednak dla celów profilaktycznych pożądane jest wykonywanie treningu wszystkich mięśni kręgosłupa.

Dla mięśni wydziału szyjki macicy

Aby wzmocnić mięśnie tego najbardziej mobilnego kręgosłupa, istnieje specjalnie zaprojektowana siłownia. LFK w osteochondrozie szyjki macicy polega na wykonaniu takich ruchów:

 1. Ćwiczenie nr 1. Punktem wyjściowym do jego realizacji jest ustawienie dokładnie, z nogami na szerokość ramion.Ta pozycja jest punktem wyjścia dla wszystkich klas. Głowa powoli odchyla się na bok, pozostajemy w tej pozycji przez około 10 sekund, jednocześnie mięśnie są napięte, napięcie jest podobne do oporu jakiegokolwiek uderzenia z ramienia. Aby stworzyć opór, możesz położyć na boku głowy. W pozycji bezpośredniej głowa powinna być zwrócona powoli. Potem nachylamy się na drugą stronę. 15 podejść.
 2. Ćwiczenie nr 2. Od pozycji wyjściowej przechylamy głowę do przodu, pozostając w tej pozycji przez 10 s. Mięśnie mają tendencję do napinania się, możesz nacisnąć dłoń na tył głowy, na czoło. Następnie odwróć głowę tak, aby nie dotykała pleców. Pozostajemy na tym stanowisku przez 10 sekund.
 3. Ćwiczenie nr 3. Z pozycji wyjściowej wykonujemy obrót głowy w bok, docieramy do ramienia na około 10 sekund, a następnie odwracamy na drugą stronę. 15 powtórzeń.
 4. Ćwiczenie 4. Wykonywanie ruchów za pomocą brody. Ruchy powinny przypominać pisanie liczb od 0 do 10. Ćwiczenie to zapewnia doskonałe rozluźnienie mięśni, łagodzi napięcie mięśni grzbietu.

W LFK z osteochondrozą są również klasy, które wykonywane są w pozycji "leżącej":

 • Ćwiczenie nr 1.Z pozycji początkowej (leżąc) podnieś głowę, przytrzymaj w tej pozycji przez 10 sekund, następnie opuść głowę, zrób przerwę na 5 sekund. 7-10 powtórzeń.
 • Ćwiczenie nr 2. Podnosimy głowy do góry, jak gdybyśmy podciągnęli nasze podbródki do sufitu, przytrzymaj w tym momencie głowę przez 10 sekund, a następnie weź pozycję wyjściową. 10 powtórzeń.
 • Ćwiczenie nr 3 Wykonuje się "leżąc na boku". Głowę podnosi się tak, aby była równoległa do powierzchni. Następnie jest ustalana na 10 sekund, a następnie obniżana jest głowa. 10 powtórzeń z każdej strony.

LFK z osteochondrozą szyjną znacznie wzmacnia mięśnie najbardziej ruchliwej części kręgosłupa.

Do mięśni klatki piersiowej

Ponadto specjaliści opracowali oddzielny kompleks terapii ruchowej dla osteochondrozy kręgosłupa piersiowego. Następujące klasy należy wykonać z chorobą w rejonie klatki piersiowej:

 • Ćwiczenie nr 1. Pozycja wyjściowa jest prosta, a nogi ustawione są na szerokość ramion. Następnie grzbiet powinien być "zgięty w górę", podciągając podbródek do brzucha, przyciągając ramiona do siebie. Konieczne jest pozostawanie w tej pozycji przez około 10 sekund, a następnie powolne rozluźnienie pleców, przesunięcie łopatek i odwrócenie głowy. W nowej pozycji pozostań 10 sekund.10 powtórzeń.
 • Ćwiczenie nr 2. Z pozycji "siedząc na krześle" mocujemy dłonie z tyłu głowy. W tym samym czasie tył jest wygięty do tyłu, wdychamy powietrze. Zrób wydech, pochylając się do przodu. Musisz wykonać 4-6 powtórzeń.
 • Ćwiczenie nr 3. Wykonujemy naprzemienne podnoszenie ramion (10 wind z każdym ramieniem). Następnie wykonujemy wyciągi jednocześnie z dwoma ramionami. W górnej pozycji ustalamy barki na 5-10 sekund. Konieczne jest wykonanie 10 powtórzeń.
 • Ćwiczenie 4. Nosimy zbocza w bok. Stojące powinny być szeroko rozłożone nogi. Położyliśmy jedną rękę w talii, drugą podciągamy. Robiąc zbocza, próbujemy rozciągnąć mięśnie prasy i boczne mięśnie klatki piersiowej. Przeprowadzamy ćwiczenie w obu kierunkach. 5-10 powtórzeń.
 • Ćwiczenie nr 5. Wykonujemy okrężne ruchy z ramionami do tyłu / do przodu. Musisz wykonać 10 powtórzeń (do tyłu, do przodu).

Ćwiczenia mięśni kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Aby wzmocnić mięśnie, ścięgno opracowało kompleks terapii wysiłkowej dla osteochondrozy lędźwiowej. Obejmuje ruchy statyczne, które można wykonywać leżąc na jednej stronie, z tyłu, na brzuchu. Aby wykonać terapię ruchową dla osteochondrozy kręgosłupa lędźwiowego, potrzebna jest poduszka, ponieważ wiele ruchów wykonuje się leżąc na brzuchu.Walec pomaga wyeliminować silny ból w przypadku choroby. Aby to zrobić, rozciągając się na podłodze, połóż ją pod brzuchem.

Aby wykonać "leżąc na plecach":

 • Ćwiczenie nr 1. W pozycji wyjściowej dolna część pleców jest dociskana do podłogi, ręce są rozciągnięte wzdłuż ciała, spoczywa na podłodze. Wykonuj podnoszenie nóg pod niewielkim kątem. Wytrzymaj je w podniesionej pozycji przez 10-15 sekund, opuść je. Konieczne jest wykonanie 10 powtórzeń.
 • Ćwiczenie nr 2. Od pozycji wyjściowej musisz się schylić, aby złapać głowę. Pozostajemy na 10-15 sekund, rozluźniając się.
 • Ćwiczenie nr 3. Podnosimy nogi z pozycji wyjściowej, a następnie je krzyżujemy (robimy "nożyczki"). Po 8-10 krzyżach odpocznij. Konieczne jest wykonanie 10 powtórzeń.

Aby wykonać leżenie "na brzuchu":

 • Ćwiczenie nr 1. Roller zostaje umieszczony pod brzuchem. Wyciągamy ręce do przodu. Wykonujemy naprzemienne podnoszenie nóg. Na wysokości trzymamy każdą nogę przez 10-15 sekund. Musisz wykonać 8-10 wind z każdą nogą.
 • Ćwiczenie nr 2. Wykonujemy podnoszenie obu nóg, z opóźnieniem 10 sekund w górę. Konieczne jest wykonanie 10 powtórzeń.

Zajęcia wykonywane w pozycji leżącej "na boku":

Podnoszę pionowo do góry nogami, początkowo zamykając je razem. Aby kontrolować równowagę, musisz położyć rękę na podłodze.Lekcję należy wykonać na jednej, a następnie na drugiej stronie.

Ćwiczenia nad osteochondrozą lędźwiową są niezbędne, aby złagodzić bolesne doznania, rozluźnić mięśnie dotkniętej kończyny, mięśnie przykręgowe, wzmocnić rozluźnione mięśnie. Powinny być wykonywane z rozładowanym kręgosłupem (na czworakach, leżąc).

Loading...