Diagnoza wielosegmentowa osteochondroza: diagnostyka i metody leczenia

Nazwa choroby oseochondrozy wielosegmentowej mówi sama za siebie. Przy tej patologii ma wpływ kilka odcinków kręgosłupa. Ten typ osteochondrozy można uznać za totalny ze względu na dużą ilość uszkodzeń, w ciężkich przypadkach, możliwe uszkodzenie wszystkich części kręgosłupa. Leczenie tej dolegliwości jest bardziej problematyczne niż w przypadku konwencjonalnej osteochondrozy.

Objawy

Polosegmentowa osteochondroza wyczuwa się już na pierwszych etapach. Objawy charakterystyczne dla osteochondrozy pojawiają się, ale są silniej odczuwalne z powodu porażki kilku krążków międzykręgowych. Podczas rozprzestrzeniania się na różne części kręgosłupa pacjent może skarżyć się na ból całego pleców.

Charakterystyczne manifestacje:

 • Mrowienie i pieczenie w kręgosłupie,
 • Ból w plecach i szyi w różnych lokalizacjach,
 • Ból w mięśniach,
 • Bóle głowy i zawroty głowy,
 • Ogólna słabość,
 • Naruszenie narządów wewnętrznych.

Objawy mogą objawiać się w różnych kombinacjach lub złożonych. Kiedy się pojawiają, nie należy odkładać wizyty u specjalisty, ponieważ osteochondroza jest chorobą, która stale postępuje, a zniszczenie krążków międzykręgowych będzie kontynuowane.

Objawy zależą również od działu kręgosłupa, w którym trwa proces patologiczny.Na przykład oseochondrozy w odcinku szyjnym kręgosłupa często towarzyszą bóle głowy i zawroty głowy, co nie ma miejsca w przypadku uszkodzenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Miejscowi w okolicy klatki piersiowej często towarzyszy ból w okolicy serca, a porażenie dolnej części pleców może prowadzić do objawów neurologicznych, do naruszenia funkcji jelit i pęcherza moczowego.

Najczęściej występuje wielopoziomowa osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego, ponieważ podlega ona największym obciążeniom, i to właśnie w niej najczęściej patologiczny jest proces osteochondrozy.

Cechy porażki

Częstość występowania odcinka lędźwiowego tłumaczy się jego strukturą i funkcjami. Na dolnej części pleców i kości krzyżowej konieczne jest największe obciążenie fizyczne. Jednocześnie dyski międzykręgowe są tutaj stosunkowo cieńsze, aw tym oddziale występuje fizjologiczna lordoza - zginanie kręgosłupa w kierunku do przodu. Wszystkie te czynniki prowadzą do częstej lokalizacji osteochondrozy w okolicy lędźwiowej.

Dzięki wspólnemu procesowi patologia może wpływać na sąsiednie działy.Dlatego często diagnozuje się wielosegmentową osteochondrozę odcinka lędźwiowego. Dyski między kręgami ulegają uszkodzeniu, tworzą się wypukłości i przepukliny, zmniejsza się ruchomość kręgosłupa. Klęska więcej niż jednej części kręgosłupa wskazuje, że degeneracyjne procesy destrukcyjne w organizmie są intensywne i konieczne jest natychmiastowe kompleksowe leczenie.

Manifestacje z uszkodzeniami talii i kości krzyżowej:

 • Ostry ból w zmianach,
 • Ból wzdłuż nerwu: pośladek, tył uda i podudzia, przejście do stopy,
 • Zwiększone napięcie mięśni talii i nóg,
 • Palenie i mrowienie w dolnej części pleców i nóg,
 • Ograniczenie ruchliwości w dolnej części pleców,
 • Naruszenie odruchów ścięgnistych i ruchliwość nóg, aż do ich całkowitego niepowodzenia,
 • Przerwanie jelit (zaparcie lub biegunka) i pęcherz moczowy (prawdopodobnie nietrzymanie moczu).

Wszystkie te objawy mogą pojawić się bardzo szybko i najczęściej nadal się zwiększają, więc istnieje ryzyko niepełnosprawności z późnym poszukiwaniem pomocy. Gdy komórki nerwowe są uszkodzone przez występ lub przepuklinę z powodu nacisku na zakończenia nerwowe, możliwe są nieodwracalne zmiany.Wtedy włókna nerwowe i rdzeń kręgowy nie będą w stanie przenosić sygnałów do narządów i kończyn położonych wzdłuż kręgosłupa.

Cechy porażki szyi

Po uszkodzeniu okolicy szyjki pojawiają się nieprzyjemne, a nawet przerażające objawy. Ten rodzaj choroby jest najbardziej niebezpieczny.

Po pierwsze, kręgi szyjne są najcieńsze i najbardziej mobilne, więc każde uszkodzenie może poważnie ściskać, a nawet uszkadzać rdzeń kręgowy.

Po drugie, może dojść do naruszenia krążenia mózgowego z powodu zaciskania dużych naczyń przechodzących przez ten wydział.

Możliwe objawy:

 • Ból w szyi z napromieniowaniem w rękach,
 • Bóle głowy,
 • Zawroty głowy,
 • Naruszenie mowy spowodowane zmniejszeniem funkcji motorycznych mięśni pod językiem,
 • Zwiększone napięcie mięśni szyi,
 • Zmniejszona wrażliwość skóry w szyi i obojczykach.

Cechy regionu klatki piersiowej

Sekwencyjna osteochondroza kręgosłupa piersiowego jest mniej powszechna niż inne, ponieważ ten wydział ma największą grubość kręgów i krążków międzykręgowych, a także najmniejszą ruchomość. Problem osteochondrozy klatki piersiowej w wszechstronności objawów i ich podobieństwie do objawów innych chorób.

Możliwe objawy:

 • Ból w plecach,
 • Ból w sercu,
 • Ból żołądka, naruszenie jego funkcji,
 • Drętwienie i ból w rękach.

Podczas ruchu ból może się nasilać i uspokajać w spoczynku. Ten typ osteochondrozy wymaga szczególnie starannej diagnozy, ponieważ może być brany do serca, żołądka lub innych narządów.

Diagnoza i leczenie

Dla celów diagnostycznych, promienie rentgenowskie są wykonywane, aby analizować stan kości i analizy MRI krążków międzykręgowych. Ponadto konieczne jest badanie i zbieranie wywiadu przez neurologa. Badanie wykazało, strefa wpływu definiuje ogólny stan zdrowia, obecność powikłań.

Polialglibowa osteochondroza wymaga długiego i czasochłonnego leczenia, zakłada zestaw środków, w tym przyjmowanie leków, fizykoterapię, ćwiczenia fizjoterapeutyczne, masaż, terapię manualną.

Niestety, nie można całkowicie pozbyć się tej choroby. Ważne jest, aby złagodzić ból i stany zapalne, poprawić przepływ krwi i metabolizm krążków międzykręgowych. W tym celu kieruje się działaniem wszystkich możliwych metod leczenia.

Sukces przynosi właśnie zintegrowana aplikacja.Fizjoterapia rozluźni mięśnie, przy pomocy terapii manualnej możesz przywrócić wyprostowane kręgi do miejsca. Za pomocą innych metod leczenia poprawia się odżywianie tkanek, co prowadzi do zmniejszenia objawów i zawieszenia procesów destrukcyjnych.

Loading...