Osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego: przyczyny pojawienia się, objawy i leczenie

Osteochondroza jest bardzo częstym problemem. Szczególnie cierpi na lędźwiowy kręgosłup naszego kręgosłupa. Choroba zaczyna się rozwijać z powodu procesów destrukcyjnych w chrzęstnej tkance krążków międzykręgowych.

W rezultacie tracą niezbędną wilgotność i odżywianie, stają się mniej odporne, ich wysokość się zmniejsza, pogarszają się właściwości deprecjacyjne.

W przyszłości powstają wypukłości tkanek tarczowych, pęknięte błony, czyli wypukłości i przepukliny, które prowadzą do bólu i objawów neurologicznych. Najczęściej rozwija się osteochondroza odcinka lędźwiowego, ponieważ ma największe obciążenie.

To w nim najczęściej zaczynają się procesy degeneracyjno-dystroficzne, wpływające na krążki międzykręgowe.

Dlaczego się rozwija

Osteochondroza odcinka lędźwiowo-krzyżowego manifestuje się niemal w każdym wieku. Ta choroba dotyczy wszystkich grup populacji. Głównym powodem jest naruszenie procesów metabolicznych. To prowadzi do problemów, a krążki międzykręgowe nie otrzymują wystarczającego odżywienia i wilgoci. Przyczyna ta może być spowodowana różnymi czynnikami:

 • predyspozycje genetyczne,
 • uraz kręgosłupa,
 • siedzący tryb życia,
 • przeciążenie fizyczne i psychiczne,
 • płaskie stopy,
 • anomalie w rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego,
 • hipotermia.

Jak widać, istnieje wiele czynników, które mogą wywołać patologiczny proces. Osłabienie mięśni grzbietu można również przypisać takim czynnikom, ponieważ niewystarczające wspomaganie aparatu mięśniowego prowadzi do znacznego zwiększenia obciążenia kręgosłupa.

W rezultacie krążki są wciskane przez kręgi, zaburzenia prawidłowego przepływu krwi zostają zakłócone. To właśnie te zaburzenia powodują międzykręgową osteochondrozę kręgosłupa lędźwiowego z wszystkimi jego objawami.

Objawy

Osteochondroza okolicy lędźwiowej daje dość wiele różnych objawów. Wszystko zależy od natury, stopnia uszkodzenia dysków międzykręgowych i od indywidualnych reakcji organizmu. Najczęściej lekarze stosują klasyfikację choroby zgodnie ze stopniem jej przejawienia.

1 stopień ma najmniej przejawów. Przede wszystkim nie są to bardzo wyraźne bóle o tępym charakterze, które czasami są podawane pośladkom. Ból można odczuwać dość długo, po wysiłku fizycznym wzrasta. Na tym etapie mogą pojawić się oznaki mrowienia i pieczenia w dolnej części pleców.Wszystkie te objawy wskazują na początek destrukcyjnych procesów patologicznych.

2 stopień charakteryzuje się zmniejszeniem odległości między kręgami ze względu na zmniejszenie wysokości krążków międzykręgowych. Na tym etapie rozpoczyna się niszczenie włóknistego pierścienia krążkowego i tworzenie wypukłości, któremu może towarzyszyć ucisk korzeni nerwowych.

Objawy drugiego etapu

 • Ostry ból w dolnej części pleców,
 • Napromienianie bólu w pośladku i nodze,
 • Płonące uczucie zimna w dotkniętym obszarze.

W 3 etapach następuje znaczne zniszczenie włóknistego pierścienia dysku, co prowadzi do powstania przepuklin międzykręgowych. Przepuklinowy występ znacznie bardziej naciska na procesy nerwowe niż na występ. To wyjaśnia bardziej wyraźną symptomatologię, która nie zależy już od intensywności wysiłku fizycznego na kręgosłupie. Na 3 etapach objawy osteochondrozy są dość żywe:

 • silny ból w okolicy lędźwiowej,
 • napromieniowanie w pośladku i nodze,
 • pieczenie w dotkniętym obszarze,
 • symptomatologia neuralgiczna: naruszenie wrażliwości wzdłuż zaciśniętych korzeni nerwowych, drętwienie stopy.

Stadium 4 rozwija deformującą się osteochondrozę kręgosłupa lędźwiowego, ponieważ występuje patologiczna proliferacja tkanki kostnej kręgów.Jest to spowodowane ochronną reakcją organizmu, która zwiększa obszar kręgosłupa, próbując ustabilizować kręgosłup. Ból na tym etapie może nie być silny lub nieobecny w ogóle.

Kręgosłup traci ruchomość w dotkniętym obszarze i występują nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych z powodu naruszenia przewodnictwa nerwowego. Mogą to być takie objawy, jak nietrzymanie moczu, nieregularna praca jelit. Możliwa utrata elastyczności i mobilności w takim stopniu, że pacjent jest niepełnosprawny. Jakość jego życia dramatycznie spada i ludzie nie są już w stanie samodzielnie radzić sobie ze zwykłymi sprawami domowymi.

Komplikacje

 • Zapalenie nerwu rdzeniowego - rwa kulszowa,
 • Zapalenie nerwu kulszowego - rwa kulszowa,
 • Naruszenie dopływu krwi do rdzenia kręgowego - mielopatia kompresyjna,
 • Zespół ogona końskiego.

Ostatnia komplikacja jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do niedowładu i porażenia kończyn dolnych, co często prowadzi do niepełnosprawności.

Diagnoza i leczenie

Wielu pacjentów pyta, jak leczyć osteochondrozy w oddziale lędźwiowo-krzyżowym.Warto od razu powiedzieć, że całkowite wyleczenie na tym etapie rozwoju nauk medycznych jest nadal niemożliwe. Możesz zatrzymać proces degeneracyjny-dystroficzny, prowadzący do zniszczenia dysków i rozwoju choroby.

Aby określić stan kręgosłupa, wykonaj zdjęcia rentgenowskie, MRI, ultradźwięki. Kompleksowe badanie pozwala uzyskać informacje o stanie tkanek w oddziale lędźwiowo-krzyżowym. W razie potrzeby przydzielane są różne dodatkowe badania, które są potrzebne do zidentyfikowania towarzyszących problemów i komplikacji.

Sukces można osiągnąć dzięki wczesnemu leczeniu i stosowaniu zestawu środków terapeutycznych.

Metody leczenia

 • Leki,
 • Fizjoterapeutyczny,
 • Objawowe,
 • Chirurgiczne.

W przypadku silnego bólu, najpierw podejmuje się środki w celu wyeliminowania tego objawu. Stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, zwiotczające mięśnie.

Dzięki tej diagnozie leczenie lekami ma również na celu przywrócenie zwiniętych chrząstek chrzęstnych. W tym celu stosuje się leki chondroprotekcyjne zawierające chondroitynę i glukozaminę. Leki przyjmuje się doustnie i nakłada na skórę w dotkniętym obszarze.

Fizjoterapia, w szczególności, elektroforeza jest stosowana z lekami, które dzięki temu sposobowi dostarczania lepiej przenikają do dotkniętych tkanek i mają bardziej wyraźny efekt. Integralną częścią terapii jest gimnastyka lecznicza. Specjalne ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie i poprawić ruchomość kręgosłupa. Być może powołanie masażu, sesje terapii manualnej. Nowoczesne kliniki profilowane oferują leczenie trakcji osteochondrozy. W ciężkich przypadkach, z silnym bólem, ciężkimi objawami neurologicznymi i brakiem wpływu na inne metody leczenia, operują.

Obejrzyj wideo: Biomag - Jak walczyć z bólem stawów i kręgosłupa? (Luty 2020).

Loading...