Jakie są leki stosowane w leczeniu osteochondrozy?

Taka powszechna choroba, jak osteochondroza, odnosi się do chorób ogólnoustrojowych, a zatem wymaga złożonego leczenia. Preparaty do osteochondrozy to kilka grup różnych czynników. Każda z nich ma swoją własną funkcję i własne cechy.

Dlaczego są wyznaczani?

Wybór zależy od stadium choroby, głębokości i rozmiaru uszkodzenia tkanki. Uwzględnia się również w postaci przewlekłej lub ostrej. Osteochondroza wpływa przede wszystkim na krążki międzykręgowe. Prowadzi to do zniszczenia tkanki chrzęstnej, rozwoju procesu zapalnego, naruszenia korzeni nerwowych. Patologicznemu procesowi towarzyszy pogorszenie funkcji motorycznych i zespołu bólowego.

Ból może być łagodny, bóle w przewlekłym procesie w początkowych stadiach. W ostrej postaci odczuwa się silny ból, który pogarsza stan psychiczny i obniża jakość życia.

Cele leczenia uzależnień od narkotyków

 • Eliminacja bólu,
 • Usunięcie stanu zapalnego,
 • Poprawa krążenia krwi i przewodnictwa nerwowego w zmianach,
 • Poprawiona ruchliwość kręgosłupa,
 • Przywrócenie chrząstki tkanki krążków międzykręgowych.

Wielu pacjentów musi usunąć zespół depresyjny, co często prowadzi do ciągłego bólu kręgosłupa. Tak więc do leczenia osteochondrozy stosuje się następujące grupy leków:

 • przeciwzapalne,
 • środki zwiotczające mięśnie,
 • chondroprotektory,
 • rozszerzenie naczyń krwionośnych,
 • nootropowy,
 • środek uspokajający.

Leki przeciwzapalne

Wszystkie leki przeciwzapalne osteochondrozy mają również działanie przeciwbólowe. Łagodzą stany zapalne i obrzęki, co usuwa ból. Leki są przepisywane do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Środki zewnętrzne: maści, żele, roztwory do fizjoterapii. Wewnątrz leki przeciwzapalne są podawane w postaci tabletek lub zastrzyków, w zależności od charakterystyki pacjenta i stopnia zaawansowania choroby.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne w osteochondrozie są lekami różnych grup, w zależności od głównej substancji czynnej. Stosuje się diklofenak, ibuprofen, indometacynę, ketoprofen, nimesulid. Diklofenak i jego pochodne są tradycyjnie stosowane jako główne leki do osteochondrozy kręgosłupa lędźwiowego i innych segmentów kręgosłupa.

Jednak nie należy go stosować u pacjentów z wrzodami żołądka.Jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Do tej grupy należą takie leki jak Voltaren, Diklak, Orthofen. preparaty ibuprofenu (Dolgit, Nurofen, Ibuprom) działają w taki sam sposób, jak diklofenak. Jednak są one lepiej tolerowane, aw razie potrzeby mogą być przepisane do ciąży i laktacji.

Zaletą preparatów na bazie indometacyny, że mają one wpływ bezpośrednio na tkanki. Jednak ich stosowanie powinno być krótkotrwałe, ponieważ mają one negatywny wpływ na błonę śluzową żołądka, a po kilku dniach można pokazać skutki uboczne, takie jak niestrawność. Indovazin, Artrotsid, indometacyna, Indobene - są to najczęściej przepisywane leki.

Narzędzia takie jak Bystrum żelu Fastum-żel Ketonal należą do grupy ketoprofenu. Mają najbardziej silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, lecz ma przeciwwskazań z powodu skutków ubocznych. Nimes, Nimulide, Nimesil mają najmniej skutków ubocznych. Pomagają również zmniejszyć bóle głowy.

Leki zwiotczające mięśnie

Zwiotczające mięśnie - leki z osteochondroza, który rozluźnia mięśnie szkieletowe.Pomaga to poprawić krążenie krwi w dotkniętych tkankach, zmniejsza nacisk na korzenie nerwowe i osłabia zespół bólowy. Przy użyciu środków zwiotczających mięśnie proces gojenia jest szybszy.

W celu usunięcia napięcia mięśniowego wyznacza się Sirdalud, Baclofen, Midokalm i kilku innych. Można je stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza, ich przyjmowanie wymaga nadzoru specjalisty, ponieważ możliwe są działania niepożądane.

Wszystkie leki z tej grupy mają podobny wpływ na organizm, jednak Midokalm nie działa uspokajająco, a jego negatywny wpływ na przewód pokarmowy jest mniej wyraźny. Kiedy środki są przepisywane na leczenie okolicy lędźwiowej, lekarz koniecznie zawiera środek zwiotczający mięśnie w kompleksie terapii.

Preparaty do odbudowy tkanki chrzęstnej

Preparaty do działania chondroprotekcyjnego stosuje się do przywracania chorym tkankom chrzęstnym. Leki te mogą zatrzymać zmiany zwyrodnieniowe-dystroficzne w stawach kręgosłupa.

Wpływ chondroprotektorów

 • Stymulacja produkcji kwasu hialuronowego,
 • Usuwanie toksyn,
 • Redukcja aktywności procesów zapalnych.

Kwas hialuronowy jest niezbędny do utrzymania chrząstki w stanie normalnym. Są one dostępne na bazie glukozaminy lub siarczanu chondroityny, mogą być łączone. Źródłem niezbędnych substancji są chrząszcze zwierząt i ryb oceanicznych. Są to takie środki, jak Dona, Alflutop, Arthra. Wytwarzane są także syntetyczne substancje chondroprotekcyjne, na przykład Noltrex.

Chondroprotektory nie są w stanie całkowicie przywrócić normalnego stanu stawów międzykręgowych, ale znacznie spowalniają procesy destrukcyjne i pomagają organizmowi aktywnie rozwijać substancje niezbędne do odnowienia chrząstki.

Leki te są szczególnie skuteczne w profilaktyce we wczesnych stadiach choroby. Następnie mogą być stosowane w małych dawkach w składzie suplementów diety.

Formy uwalniania chondroprotektorów

 • Tabletki i kapsułki,
 • Roztwór do wstrzykiwań, domięśniowy i dostawowy,
 • Maści, żele lub kremy do użytku zewnętrznego.

Przebieg leczenia nie jest krótszy niż trzy miesiące, może trwać rok z małymi przerwami. Następnie, jeśli to konieczne, powtarzaj je okresowo.Dziś w aptekach prezentowane są złożone preparaty, które zawierają zarówno składniki przeciwzapalne, jak i chondroprotekcyjne.

Środki rozszerzające naczynia i leki nootropowe

Grupy te są szczególnie niezbędne w przypadku osteochondrozy szyjnej. Przez to duże tętnice dostarczają mózgowi, który może być w stanie ściśniętym, co negatywnie wpływa na wiele funkcji ciała. Naczynia naczyniowe dla osteochondrozy szyjnej są niezbędne do utrzymania funkcji intelektualnych mózgu i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Pentoksyfilina, Eufylozyna, Trental, nikotynian ksantynolu - te leki rozszerzające naczynia pomagają przywrócić krążenie krwi w dotkniętych obszarach kręgosłupa. Actovegin przywraca zaburzone odżywianie skóry, ton naczyń, krążenie obwodowe. Konieczne i leki poprawiające krążenie mózgowe w osteochondrozie szyjnym, na przykład Cavinton, Nootropil. Znacząco poprawiają pracę struktur mózgu, uwagi, pamięci. Cavinton zmniejsza również nasilenie objawów neurologicznych i psychicznych, które często rozwijają się na tle mózgowej niewydolności krążenia.

Środki uspokajające

Jako środki uspokajające stosuje się lekkie rośliny i silne syntetyczne leki. Ich wybór zależy od nasilenia objawów i postrzegania ich choroby przez pacjenta.

Loading...