Proste ćwiczenia w leczeniu osteochondrozy szyjnej

Osteochondroza szyjki macicy - choroba, niestety, niezbyt często. Zwłaszcza z tego powodu cierpią ludzie, których sposób życia wymaga spędzania dużej ilości czasu w pozycji siedzącej. W leczeniu tej choroby stosuje się zwykle cały szereg środków, które mogą wymagać znacznych kosztów materiałowych. Istnieje jednak całkowicie wolny sposób na złagodzenie objawów i poprawę kondycji kręgosłupa - jest to gimnastyka terapeutyczna. Ćwiczenia z osteochondroza szyjki macicy - obowiązkowa i bardzo ważna część terapii, z ich regularną realizacją wyników całego leczenia mogą być znacznie szybsze i bardziej zauważalne. W zakresie profilaktyki gimnastyka będzie nieocenioną pomocą dla twojego zdrowia.

Uwaga, proszę! Nie można wykonywać żadnych ćwiczeń na szyi z zaostrzeniem osteochondrozy. Co więcej, nie możesz sam ich powołać bez konsultacji ze specjalistą. Należy jak najszybciej odwiedzić lekarza, poddać się leczeniu, które usunie ostre objawy. Dopiero po tym zostaną przypisane ćwiczenia.

Jaka jest korzyść z terapii ruchowej?

Aktywność fizyczna ma bezpośredni wpływ na jedną z przyczyn osteochondrozy, czyli braku ruchu.Podczas ćwiczeń poruszamy się, pobudza krążenie krwi, wpływa na mięśnie. Regularnie wykonywane ćwiczenia profilaktyczne lub lecznicze osteochondrozy szyjnej pomogą pozbyć się bólu, aw zaawansowanych przypadkach znacznie zmniejszą intensywność bólu.

Co robią ćwiczenia

 • Popraw dostawę krwi między krążkami międzykręgowymi i korzeniami nerwów,
 • Zmniejszone napięcie mięśniowe,
 • Wzmocnienie mięśni podtrzymujących kręgosłup,
 • Poprawiona ruchliwość kręgosłupa,
 • Zwiększ ogólną żywotność.

Ten ostatni czynnik odgrywa bardzo ważną rolę, szczególnie u osób z przewlekłą osteochondrozą. Z powodu ciągłego bólu mają one pogarszający się ogólny nastrój, tracą poczucie radości życia. To często prowadzi do wyczerpania układu nerwowego, może powodować stany depresyjne. Aktywność fizyczna zawsze poprawia nastrój, co oznacza chęć konstruktywnego działania pacjenta w zakresie leczenia jego choroby.

Bardzo ważnym warunkiem uzyskania dobrego wyniku jest nadzór medyczny. Oczywiście jest to dość przystępne i możliwe jest wykonywanie ćwiczeń w domu.Warto jednak robić to po uzyskaniu zgody lekarza i opanowaniu prawidłowego wykonywania ćwiczeń.

Najbardziej niezawodne, nawet w początkowych stadiach osteochondrozy, jest poddawanie się niewielkiemu kursowi terapii wysiłkowej w dowolnej placówce medycznej lub rekreacyjnej pod kierunkiem specjalisty. Lekarz ma profesjonalną wiedzę z zakresu medycyny, anatomii, fizjologii, dzięki czemu może wybrać najbardziej odpowiedni zestaw terapeutycznego wychowania fizycznego w każdym przypadku. Ponieważ problemy w okolicy szyjnej często wiążą się ze zmianą odcinka piersiowego kręgosłupa, można zalecić uniwersalne ćwiczenia w zakresie osteochondrozy szyjnej i piersiowej.

Kiedy i czego nie można zrobić

Ćwiczenia w leczeniu osteochondrozy szyjnej mają pewne przeciwwskazania. Jest to kolejny powód, dla którego terapia ruchowa jest zalecana tylko przez lekarza.

Przeciwwskazania do terapii ruchowej:

 • Zaostrzenie osteochondrozy, któremu towarzyszy silny zespół bólowy,
 • Stopień nasilenia jakichkolwiek chorób przewlekłych,
 • Niestabilność kręgów szyjnych,
 • Krwawienie,
 • Zakrzepica,
 • Wzrost temperatury i ciśnienia krwi,
 • Zatrucie,
 • Choroby onkologiczne.

Zasady wdrażania

Ćwiczenia powinny być wykonywane zgodnie z określonymi zasadami. Najlepiej uważnie śledzić ruchy i słuchać wyjaśnień instruktora. W samokształceniu musisz postępować zgodnie z zaleceniami otrzymanymi od profesjonalisty. Warto wziąć pod uwagę kilka bardzo prostych momentów:

 • wszystkie ruchy muszą być płynne, nie wolno wykonywać ruchów,
 • nie trzeba angażować się przez ból, maksimum, które można wyczuć, to mały dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń,
 • Zwiększaj stopniowo potrzebny ładunek,
 • zajęcia najlepiej wykonywać codziennie lub przynajmniej 4 razy w tygodniu,
 • Sesja LFK powinna odbywać się w wentylowanym pokoju, nie wcześniej niż pół godziny po posiłku.

Prosty zestaw ćwiczeń

Istnieją różne metody i podejścia do wykonywania terapii w osteochondroza, najbardziej uniwersalny kompleks można uznać za Bubnovsky ćwiczenia. Dr Bubnovsky połączył najskuteczniejsze metody i stworzył własną wersję autorską, która pozwala osiągnąć znaczną poprawę stanu kręgosłupa.

Oferujemy kilka dostępnych na dowolne i dość proste ruchy, które nie wymagają specjalnego wyposażenia ani wyposażenia.Można je wykonywać w dowolnym miejscu, nawet w miejscu pracy.

 1. Powoli i spokojnie opuszczamy głowę w dół i podnosimy ją do normalnej pozycji (20-40 razy).
 2. Płynnie przechyl głowę w lewo i w prawo tak daleko, jak to możliwe (20-40 razy).
 3. Okrągłe ruchy obrotowe głowy od jednego ramienia do drugiego, z wyjątkiem odchylania jej do tyłu (20-40 razy).
 4. Podnieś i opuść ramiona, utrzymując je w górnej pozycji przez 10-15 sekund.
 5. Pociągnij głowę do przodu tak daleko, jak to możliwe, a następnie cofnij (10-20 razy).
 6. Leżymy na czole dłoni i dociskamy ją siłą, dając opór głowie. W tej pozycji pozostajemy przez 10 sekund. Zrelaksuj się i powtórz do 10 razy.
 7. Ćwiczenie siedzi na krześle z książką. Kładziemy książkę średniej wielkości z twardą oprawą na głowie. Konieczne jest osiągnięcie pozycji ciała, głowy i książki tak, aby książka leżała płasko na wierzchołku i nie spadała. W tej pozycji pożądane jest około 5 minut. Mięśnie szyi i kręgów "pamiętają" prawidłową pozycję i łatwiej będzie Ci utrzymać swoją postawę.

Skuteczne ćwiczenia przy stole

 • Podnosimy się do stołu z naszymi plecami i opieramy się o nie dłońmi,
 • Podnosimy ręce do góry całym naszym ciałem, lekko odchylając głowy do tyłu i utrzymując przez 3-5 sekund,
 • Teraz musisz usiąść tak nisko, jak to możliwe, przechylając głowę do przodu i trzymając ręce na stole.

Jest to szczególnie ważne dla pracowników biurowych, którzy spędzają wiele godzin przy stole przez wiele godzin. Pomaga szybko uwolnić napięcie od szyi.

Stopniowo ćwiczenia na klatkę piersiową są dodawane do gimnastyki szyi w celu poprawy ogólnego stanu kręgosłupa. Ćwiczenia te można wykonywać w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej. Każdy z nich jest przeznaczony dla pewnej grupy mięśni, więc kompleks zawsze zawiera co najmniej kilka ćwiczeń, aby uzyskać namacalny rezultat.

Obejrzyj wideo: Sesja rozluźniejąca dla kręgosłupa szyjnego (Luty 2020).

Loading...