Zastrzyki dotyczące osteochondrozy szyjnej, piersiowej i lędźwiowej

Dzisiaj często cierpimy na osteochondrozę. Kwestia leczenia tej choroby jest szczególnie istotna w momencie zaostrzenia. Chcemy szybko rozwiązać problem, usunąć zespół bólowy i przywrócić normalną ruchomość kręgosłupa. Zastrzyki z osteochondroza są najskuteczniejszym sposobem szybkiego, udanego leczenia. Oczywiście, oprócz iniekcji, konieczne jest podjęcie innych działań, ponieważ optymalne leczenie jest zawsze złożonym procesem.

Zasady leczenia

W ostrym okresie konieczne jest obserwowanie leżenia w łóżku przez kilka dni. Terapia osteochondrozy zakłada leki, fizjoterapię i niekoniecznie gimnastykę leczniczą. Leczenie farmakologiczne jest konieczne w celu złagodzenia bólu, złagodzenia obrzęków, poprawy przewodnictwa nerwowego, eliminacji stanu zapalnego w tkankach krążków międzykręgowych.

Zastrzyki

W leczeniu tej choroby stosuje się wiele leków. Który z nich jest skuteczniejszy, a które są lepsze? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Każdy organizm ma swoje własne cechy, więc te same leki mogą mieć różny wpływ na ludzi.Należy również pamiętać o możliwych przeciwwskazaniach i działaniach niepożądanych, które mogą nie wpływać na jedną osobę, ale niekorzystnie wpływają na drugą.

Leczenie powinno być zawsze zalecane tylko przez specjalistę. Nie eksperymentuj i nie przepisuj sobie tych leków, które pomogły w ostatnim czasie, ponieważ nasze ciało ciągle się zmienia.

Rodzaje zastrzyków

 • Leki chondroprotekcyjne,
 • Przeciwzapalny,
 • Leki zwiotczające mięśnie,
 • Preparaty witaminowe.

Leki przeciwzapalne

Zastrzyki przeciwzapalne są stosowane prawie zawsze. Istnieje wiele ich przygotowań. Są uważane za główną terapię w tej chorobie.

Co robią leki przeciwzapalne?

 • Zatrzymują zespół bólowy,
 • Redukuj stany zapalne,
 • Zmniejsz nasilenie objawów choroby.

Działanie tych leków wynika z blokowania cyklooksygenazy - specjalnego enzymu, który stymuluje wytwarzanie mediatorów stanu zapalnego. Niesteroidowe zastrzyki przeciwzapalne dla okolicy lędźwiowej i innych odcinków kręgosłupa są zwykle podawane domięśniowo, chociaż możliwe jest również podawanie dożylne.Lista NLPZ jest duża, między innymi można wyróżnić takie:

 • Diklofenak,
 • Orthofen,
 • Meloksikam,
 • Ketoprofen,
 • Movalis.

Wstrzyknięcia przeciwzapalne dla kręgosłupa szyjnego są stosowane dość często, podobnie jak w leczeniu dolnego odcinka kręgosłupa. Pogorszenie się choroby w tych oddziałach przebiega z ciężkimi bólami, które czasami są nie do zniesienia. Zastrzyki są bardziej skuteczne i mają wczesne działanie, leki w tabletkach.

Przeciwwskazania

Niesteroidowe leki przeciwzapalne powinny być stosowane ściśle według wskazań i koniecznie biorąc pod uwagę ich cechy. Częste działania niepożądane to uszkodzenie błony śluzowej żołądka. Z tego powodu wrzód trawienny lub zaostrzenie zapalenia żołądka będą przeciwwskazaniem do stosowania leków przeciwzapalnych. Ostrożnie, NLPZ są przepisywane osobom z alergiami. Faktem jest, że wynikiem tych leków może być zwiększenie produkcji substancji odpowiedzialnych za odpowiedź immunologiczną organizmu. Może to prowadzić do zwiększenia obrzęku i pogorszenia stanu pacjenta.

Leki zwiotczające mięśnie

Preparaty z tej grupy rozluźniają mięśnie szkieletowe, usuwając w ten sposób skurcz mięśni obecny w osteochondrozy.Z tego powodu zmniejsza się nacisk na krążki międzykręgowe. Mioreanty są stosowane w ciągu pierwszych 3-7 dni po wystąpieniu zespołu bólowego. Pozwalają na szybsze leczenie i są szczególnie skuteczne w terapii skojarzonej. Wśród środków zwiotczających często stosuje się:

 • Sirdalud,
 • Midokalm,
 • Baklofen.

U niektórych pacjentów takie iniekcje mogą rozluźnić mięśnie tak bardzo, że odczuwają pewien dyskomfort, gdy głowa jest pochylona do przodu. Ponadto środki zwiotczające mięśnie mają również negatywny wpływ na żołądek, podobnie jak NLPZ. Każdy z tych funduszy ma listę możliwych skutków ubocznych.

Jako środek do samoleczenia nie można ich użyć w żadnym przypadku. Tylko specjalista może wybrać preparat, przepisać dawkę i sposób podawania.

Przeciwwskazania do zwiotczających mięśnie:

 • Wrzód żołądka,
 • Padaczka,
 • Miażdżyca naczyń mózgowych,
 • Niewydolność nerek.

Chondroprotectors

Leki oparte na chondroitynie i glukozaminie pomagają zatrzymać lub spowolnić zmiany zwyrodnieniowo-dystroficzne kręgosłupa występujące przy osteochondrozy. Leki te stymulują odbudowę tkanki chrzęstnej.Należą do nich Arthron Flex, Dona i kilka innych. Chondroprotektory nie łagodzą bólu, nie leczą stanu zapalnego, dlatego są wykorzystywane do celów prewencyjnych. Aby przywrócić chrząstki zajmuje dużo czasu, więc korzystanie z takich narzędzi zwykle co najmniej trzy miesiące.

Witaminy dla osteochondrozy

W leczeniu osteochondrozy w ramach kompleksowej terapii przepisywane są preparaty witaminowe. Pokazano witaminy B i kwas nikotynowy (witamina PP). Preparaty witaminowe z grupy B są niezbędne do odbudowy błon uszkodzonych włókien nerwowych. Pozwala to szybko usunąć objawy neurologiczne i pomaga poprawić ogólny stan pacjenta.

Zastrzyki z kwasu nikotynowego znacznie poprawiają ukrwienie w obszarze ogniska zapalnego. Pomaga to organizmowi szybciej radzić sobie ze stanem zapalnym i szybciej pozbywać się jego skutków.

Terapia Ozonem

Nowa metoda leczenia kręgosłupa polega na leczeniu ozonem. Wstrzyknięcia ozonu z osteochondrozy wykonuje się w strefie bolesności. Zastrzyki wykonuje się co drugi dzień, przebieg leczenia 6-8 zabiegów. Terapia Ozonem aktywuje wiele procesów w ciele.Dzięki temu mikrokrążenie w obszarze dotkniętych tkanek ulega intensyfikacji, co przyspiesza procesy regeneracyjne. Zmniejszenie bólu i poprawa sprawności ruchowej pacjentów odnotowano po pierwszej procedurze leczenia ozonem. Efekt utrzymuje się przez sześć miesięcy. Wstrzyknięcia ozonowo-tlenowe pomagają również pozbyć się bólów głowy, które często towarzyszą tej lokalizacji patologii.

Podczas wyznaczania zastrzyków

Najskuteczniejsze leki można stosować w postaci tabletek, żeli lub maści. Taki sposób podawania leków będzie skuteczny i wystarczający do mniejszego bólu lub podczas kursów profilaktycznych.

Jeśli osteochondroza uległa pogorszeniu, towarzyszy temu silny ból. W takich sytuacjach potrzebne są zastrzyki. Pozwalają szybko dostarczyć lek do bólu i skutecznie zatrzymać ból. Najczęściej wprowadzanie leków za pomocą zastrzyków jest praktykowane w lokalizacji choroby szyi i dolnej części pleców. Wstrzyknięcia osteochondrozy w okolicy klatki piersiowej są rzadko przepisywane, ponieważ w tym przypadku ciężkie bóle rzadko towarzyszą chorobie.

Loading...