Jak leczyć i łagodzić ból w osteochondrozie szyi

Osteochondroza szyi jest najbardziej problematyczną lokalizacją choroby. Uszkodzenia dysków międzykręgowych w odcinku szyjnym kręgosłupa są obarczone różnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami i komplikacjami.

Cechy szyjnego osteochondrozy

W osteochondrozie występują procesy degeneracyjno-dystroficzne, prowadzące do zmian w tkankach krążków międzykręgowych. Sekcja szyjki macicy jest najbardziej wrażliwą częścią takich zmian. Wynika to z cech anatomicznych.

Szyja jest najbardziej ruchliwą częścią, kręgi w niej są cieńsze niż w innych częściach kręgosłupa. Ponadto same kręgi mają inną strukturę i znajdują się dość blisko siebie.

Z tego powodu nawet bardzo małe obciążenia mogą prowadzić do przemieszczenia kręgów. Ważną rolę w utrzymaniu stabilności i zdrowia kręgosłupa odgrywa mięśniowy gorset, aw regionie szyi jest on słabszy w porównaniu z innymi segmentami. Wszystko to prowadzi do podatności szyi na rozwój osteochondrozy.

Objawy choroby

Patologia wykazuje objawy w zależności od lokalizacji, zasięgu, stopnia uszkodzenia krążków międzykręgowych.Procesy zwyrodnieniowe mogą powodować wysunięcie, przepuklinę, która uciska korzenie nerwowe. W zależności od tego, które zakończenia nerwowe zostały poddane kompresji, obserwuje się objawy związane z bólem, drętwieniem lub upośledzeniem funkcji.

W kolejnym etapie choroby dochodzi do rozwoju kości, które zwężają światło kanału kręgowego i przeciskają nerwy tam przechodzące. Przemieszczenie struktur kręgów szyi lub przerośnięte tętnice osteofitów na tętnicach kręgowych. Te duże naczynia są odpowiedzialne za dopływ krwi do mózgu, a ich niewystarczająca praca prowadzi do zaburzeń krążenia mózgowego.

Jeśli uszkodzony zostanie pierwszy kark szyjny, nerw potyliczny zostanie poddany uciskowi, więc ten rodzaj choroby nazywany jest także osteochondrozą głowy i szyi.

Jak zamanifestowano

Objawy odruchu:

 • Ból w obszarze uszkodzenia krążka międzykręgowego,
 • Chrupnięcie w szyi,
 • Bóle głowy, które promieniują w whisky, rozprzestrzeniają się w oczy,
 • Zawroty głowy,
 • Zmniejszona ostrość wzroku,
 • Ból w klatce piersiowej z aktywnością fizyczną, podniecenie.

Objawy koślawości:

 • Pogorszenie czułości i bólu potylicy,
 • Drętwienie i bolesność w szyi,
 • Zmniejszenie napięcia mięśni szyi
 • Rozwiń ból od szyi do łopatki, barku, przedramienia i palców.

Leczenie

Oczywiście osoby cierpiące na tę chorobę są zainteresowane tym, jak leczyć osteochondrozy szyi. Całkowicie pozbyć się tej dolegliwości nie uda, ponieważ głównym powodem są problemy w procesach metabolicznych.

Jednak możliwe jest usunięcie lub znaczne zmniejszenie objawów objawów, to jest poprawa jakości życia danej osoby. Ponadto dość realistyczne jest zatrzymanie postępujących procesów destrukcyjnych, a nawet nieznaczne polepszenie stanu uszkodzonych tkanek.

Jak leczyć chorobę, w każdym przypadku powinna zdecydować się na lekarza. Najczęściej robi to neurolog, jeśli to możliwe, najlepiej skontaktować się z wąskim specjalistą, który ma doświadczenie w leczeniu dokładnie problemów kręgosłupa. Lekarze ci są kręgowców, którzy pracują w wyspecjalizowanych ośrodkach i klinikach.

Leczenie powinno być kompleksowe, a pacjent powinien dokładnie wypełniać wszystkie zalecenia. W tym przypadku będzie możliwość osiągnięcia zauważalnych zrównoważonych rezultatów.

Cele leczenia

 • Eliminacja bólu,
 • Zwalczanie procesu zapalnego.

Najczęściej pacjenci szukają pomocy, gdy choroba się pogarsza, gdy po wysiłku fizycznym, będąc w niewygodnej pozycji lub stresie, mają ostre objawy osteochondrozy. Podczas zaostrzenia występuje napięcie mięśniowe, a nawet skurcz, co daje dodatkowe objawy. Może to być wzrost zespołu bólowego, wymuszonej pozycji szyi lub głowy. W tym stanie musisz najpierw zdecydować, w jaki sposób zmniejszyć napięcie mięśni szyi.

Jak leczyć osteochondroza

 • Leki,
 • Fizjoterapia,
 • Masaż i terapia manualna,
 • Terapia ćwiczeń.

Na pierwszym etapie leczenia obowiązkowa jest farmakoterapia. Usunięcie skurczów i rozluźnienie mięśni prowadzi do złagodzenia stanu pacjenta. Można to zrobić za pomocą leków, a także fizjoterapii, terapii ruchowej i masażu.

W ostrym okresie nie można wykonywać sesji masażu i fizykoterapii, dlatego na początku należy zażywać odpowiednie leki i fizjoterapię, aby rozluźnić mięśnie.

Z reguły leki zwiotczające mięśnie są przepisywane:

 • Midokalm,
 • Baklofen,
 • Sirdalud.

W przyszłości dobrą pomocą będzie masaż.W przypadku osteochondrozy szyjnej, każde narażenie należy traktować z najwyższą ostrożnością ze względu na podatność tego działu. Powinien być skierowany wyłącznie do wysoko wykwalifikowanych masażystów, którzy mają doświadczenie w leczeniu tej szczególnej lokalizacji choroby. Akupunktura ma również zauważalny efekt i nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań.

Zmniejszenie i ustanie spazmów przyniesie już ulgę, ale to nie wystarczy. Potrzebne są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leki te są podobne, ale mogą odnosić się do różnych grup i mają różne skutki uboczne. Każda grupa ma własne przeciwwskazania i ograniczenia.

Grupy leków przeciwzapalnych

 • Diklofenak,
 • Indometacyna,
 • Ketoprofen,
 • Ibuprofen,
 • Nimesulide.

Są to główne składniki leków produkowanych do leczenia osteochondrozy w dowolnej lokalizacji. Łagodzą obrzęk, ból, obniżają temperaturę, eliminują oznaki stanu zapalnego. Ponadto wszystkie te leki mają działanie przeciwbólowe. Jednakże, jeśli to konieczne, można dodatkowo zastosować środki znieczulające, na przykład baralgin, analgin.

Wszystkie leki są dostępne w różnych formach i mogą być stosowane zewnętrznie lub do wewnątrz. Przy łagodnym bólu można zastosować maści lub żele, które są stosowane w bólach. W przypadku zespołu intensywnego bólu potrzebne są leki w tabletkach lub w postaci zastrzyków.

Oprócz łagodzenia bólu i zmniejszania stanu zapalnego, należy zachować ostrożność, aby przywrócić tkankę chrzęstną. W tym celu stosuje się chondroprotektory. Leki te dostarczają organizmowi chondroityny i glukozaminy - głównych składników chrząstki. Ponadto pomagają w asymilacji tych komponentów. Leczenie chondroprotektorami jest długie, około trzech miesięcy.

Przygotowania

 • Don,
 • Alflutop,
 • Structrum.

Po leczeniu lekiem, usunięcie ostrych objawów konieczne jest wzmocnienie mięśni szyi. Pomoże to utrzymać kręgosłup w bardziej stabilnym stanie, zmniejszy obciążenie krążków międzykręgowych. Najbardziej dostępnym sposobem wzmocnienia gorsetu mięśniowego jest gimnastyka terapeutyczna. Ta metoda jest przeciwwskazana tylko w ostrych stanach, przestrzegając zasad wykonywania ćwiczeń, nie ma skutków ubocznych. Pierwsze sesje są zalecane pod kierunkiem specjalisty, w przyszłości możesz zrobić to sam w warunkach domowych, a nawet w miejscu pracy.LFK z osteochondroza szyjki macicy to proste ćwiczenia, dostępne dla każdego pacjenta.

Obejrzyj wideo: Biomag - Jak walczyć z bólem stawów i kręgosłupa? (Luty 2020).

Loading...