Leczenie osteochondrozy piersi lekami w domu

Pomimo faktu, że osteochondroza klatki piersiowej w praktyce medycznej jest mniej powszechna niż szyjka macicy lub lędźwiowa, patologiczne procesy na mostkach są problematyczne. Głównym problemem prawidłowej i skutecznej terapii jest złożoność diagnozowania patologii, której oznaki są bardzo często "zamaskowane" dla objawów zupełnie różnych chorób. Niemniej jednak, leczenie osteochondrozy piersi powinno być wczesne i kwalifikowane, ponieważ niewłaściwa terapia może prowadzić do wielu poważnych powikłań.

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz powinien wykluczyć prawdopodobieństwo wystąpienia u pacjenta następujących chorób:

 • Zaburzenia w przewodzie pokarmowym;
 • Choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • Choroba Bechterewa;
 • Neuralgia międzyżebrowa;
 • Choroby nerek i układu moczowego;
 • Choroba Sherman-Mao;
 • Deformacja skoliotyczna.

Leczenie lekami

Po potwierdzeniu diagnozy lekarz przepisuje pacjentowi leki do leczenia osteochondrozy piersi. Do chwili obecnej medycyna rozpoznaje jedynie konserwatywne leczenie tej patologii.

Głównym celem leczenia terapeutycznego jest:

 • eliminacja objawów choroby podstawowej;
 • eliminacja procesu niszczenia dysków międzykręgowych;
 • eliminacja zaburzeń pracy układu nerwowego.

Leczenie lekami ma na celu zmniejszenie bólu, a także eliminację innych patologicznych procesów, ponieważ pokazano na nim odbiór:

 1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne - Diklofenak, Ketorolak, Ibuprofen - leki przyczyniają się do usunięcia procesu zapalnego i eliminacji bólu;
 2. Glukokortykosteroidy - Metyloprednizolon, Prednizolon - środki hormonalne mają bardziej wyraźne działanie znieczulające, jak również przeciwzapalne niż grupa powyższych leków. Leczenie środkami hormonalnymi wskazane jest w złożonych i zaniedbanych przypadkach;
 3. Diuretyki - Furosemid, Diacarb - leki pomagają usunąć obrzęk z uszkodzonych zakończeń nerwowych, są one przedstawione jako złożona metoda terapii na równi z innymi lekami o odpowiednim kierunku. Z reguły diuretyki są przepisywane tylko na etapie zaostrzenia choroby i są przyjmowane tylko przez krótki czas;
 4. Środki poprawiające metabolizm tkanek - Actovegin, witaminy z grupy B, pentoksyfilina;
 5. Chondroprotektorov - siarczan chondroityny, glukozamina. Uważa się, że chondroprotektory przyczyniają się do odbudowy uszkodzonego krążka chrząstkowego, ale lekarze nie zauważają, że takie leczenie osteochondrozy klatki piersiowej daje 100% pozytywne wyniki.

Ważne jest, aby pamiętać, że leczenie osteochondrozy piersi jest zawsze indywidualne. Grupa leków jest przypisywana pacjentom w zależności od ogólnego stanu zdrowia, a także od czynników wskazujących na przebieg choroby podstawowej.

Niektórzy pacjenci używają maści, żeli i kremów. Ale lekarze twierdzą, że takie metody terapii są nieskuteczne, chodzi o to, że dysk dotknięty patologią znajduje się za gęstą warstwą kostnego szkieletu, a te leki nie mogą "przejść" przez to po prostu.

Leki będą działać najskuteczniej, jeśli będą połączone z terapią nielekową.

 1. Masaż. Terapia manualna odnosi się do najbardziej skutecznych złożonych środków w leczeniu osteochondrozy piersi. Przebieg zabiegów masażu pomaga zmniejszyć nieprzyjemne objawy, rozluźnić napięcie mięśni klatki piersiowej i pleców, przywrócić częściowo biomechanikę kręgosłupa.
 2. Terapeutyczny trening fizyczny.Kompleks terapeutycznych ćwiczeń fizycznych dobierany jest indywidualnie. W takim przypadku ważne jest, aby wziąć pod uwagę możliwe odchylenia w stanie fizycznym pacjenta, a także przeciwwskazania do aktywności fizycznej. Ćwiczenia terapeutyczne pomagają zmniejszyć obciążenie krążków międzykręgowych, wzmocnić i rozluźnić mięśnie. Zastąp zabieg terapeutyczny pływanie w basenie, lekki masaż podwodny, zabiegi wodne itp.
 3. Akupunktura. Akupunktura to nowoczesna i wystarczająco skuteczna, kompleksowa metoda leczenia osteochondrozy klatki piersiowej, która pomaga złagodzić ból i szybko rozluźnić napięte mięśnie.

Niestety, dość często pytanie o sposób wyleczenia osteochondrozy piersi powstaje u osoby już wtedy, gdy bolesne objawy zaczynają się aktywnie manifestować. Ale ważne jest, aby wiedzieć, że zaniedbana patologia może prowadzić do bardzo negatywnych komplikacji:

 • Następuje rozpad tkanki chrzęstnej krążków międzykręgowych, a także stawów. W późnym stadium osteochondrozy prowadzi to do dystrusion. Występ dysku często wywołuje pojawienie się przepukliny, aw tym wariancie jedynie operacja jest wskazana jako leczenie.
 • Występuje destrukcja tkanki kostnej.Jeśli osteochondroza nie jest leczona, wówczas stan patologiczny wywołuje degenerację zaburzeń zwyrodnieniowych z tkanki kostnej, a ten stan wymaga usunięcia martwych obszarów.

Precyzyjnie, aby zapobiec występowaniu niekorzystnych efektów i powikłań, konieczne jest rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie.

Tradycyjna medycyna

Oprócz leczenia farmakologicznego ważne jest, aby osteochondrozy piersi traktować w domu. Najważniejszą rzeczą, którą powinien zadbać pacjent, jest zdrowy tryb życia.

Ważne jest, aby pamiętać, że prawie niemożliwe jest całkowite wyleczenie osteochondrozy piersi, ale możliwe jest skuteczne wyeliminowanie objawów choroby i doprowadzenie organizmu do normalnego stanu "wykonalnego".

Co powinienem zrobić, aby zmniejszyć obciążenie organizmu?

 • W trakcie dnia pracy ważne jest, aby starać się doprowadzić ciało do pozycji "leżącej" przez co najmniej 40 minut.
 • Ważne jest, aby przez długi czas unikać ugięcia ciała. Jest to możliwe podczas pracy przy komputerze lub podczas wykonywania pewnych obowiązków służbowych.

Aby usunąć bolesne objawy, można również zastosować terapię ludową, ale musi ona koniecznie działać raczej jako zintegrowana niż podstawowa metoda leczenia.

 • Przecieranie bolącego miejsca mieszaniną smalcu i podskórnego chmielu pomaga zmniejszyć ból i normalizuje stan fizyczny pacjenta.
 • Przy aktywacji bólu w okolicy mostka świeżo wyciśnięty sok z korzenia chrzanu jest wcierany.
 • Usuń obrzęk zakończeń nerwowych pomaga skompresować z równych części tartych ziemniaków i miodu.

Że wszystkie działania dotyczące leczenia danej patologii stawały się jak najbardziej skuteczne i nie prowadziły do ​​wystąpienia powikłań, procedury terapeutyczne można rozpocząć dopiero po konsultacji z lekarzem. Ważne jest, aby pamiętać, że w każdym przypadku wyznaczanie pewnych leków i procedur leczenia jest zawsze indywidualne.

Loading...