Wygodne krzesło ortopedyczne dla dzieci w wieku szkolnym - zapobieganie patologiom kręgosłupa

Łamanie postawy i skrzywienia kręgosłupa najczęściej występuje w dzieciństwie. Przyczyną tego zjawiska jest asymetria pasa w pozycji siedzącej. W końcu dziecko siedzi w szkole pół dnia przy biurku, a potem jeszcze trochę czasu w domu, żeby odrabiać lekcje.

Ponadto dziecko, ze względu na szybki wzrost i niedoskonałość układu mięśniowo-szkieletowego, siedzi niepoprawnie przy stole lub biurku, a niewystarczające fizyczne przygotowanie i osłabienie gorsetu mięśniowego prowadzi do skrzywienia kręgosłupa i naruszenia postawy.

Aby zapobiec deformacjom kręgosłupa i zaburzeniom postawy, konieczne jest użycie krzesełka ortopedycznego dla dzieci.

Do czego służy krzesło ortopedyczne?

Pediatryczne krzesło ortopedyczne dla ucznia zapewnia prawidłowe i równe położenie pleców w pozycji siedzącej przy biurku. W tym celu dziecko nie musi "wstrzymywać się" na własną rękę, ponieważ takie modele mają na celu zmniejszenie asymetrycznego napięcia lub rozluźnienia mięśnia klatki piersiowej i lędźwiowej. Prowadzi to do tego, że uczeń nieprzyjemnie siedzi niewłaściwie przy stole i bezwiednie nadaje ciału właściwą pozycję.W rezultacie dorośli nie muszą kontrolować, w jaki sposób dziecko siedzi przy stole, i nie ma potrzeby specjalnych urządzeń do mocowania: gorsetu, ortezy, bandaże.

Tak więc urządzenie ortopedyczne pomaga utrzymać ucznia w prawidłowej pozycji z tyłu w pozycji siedzącej. Rozprowadza ładunek na plecach równomiernie, ponieważ niezawodnie unieruchamia kręgosłup i umożliwia rozluźnienie mięśni w obszarach, w których jest to konieczne. Jest to najwcześniejsze i niedrogie zapobieganie skrzywieniom kręgosłupa i postępującym procesom zwyrodnieniowo-dystroficznym. Zwykłe krzesło powoduje napięcie mięśni, ponieważ obciążenie rozkłada się nierównomiernie, co prowadzi do asymetrii obręczy barkowej.

Zastosowanie urządzenia ortopedycznego zapobiegnie zmęczeniu mięśni, bólowi w talii i między łopatkami oraz pozwoli uniknąć rozwoju zespołu mięśniowo-tonicznego. Ponadto, ten produkt eliminuje napięcie mięśni ramion i szyi, co często prowadzi do rozwoju zespołu tętnicy kręgowej i zaburzeń przepływu krwi do mózgu.

Skolioza wpływa na pracę serca i naczyń krwionośnych, a także układu oddechowego, powoduje wczesne "usunięcie" chrząstki stawowej. Dlatego tak ważne jest zapobieganie skrzywieniom kręgosłupa u dzieci, które w przyszłości zapewnią dziecku jakość życia i zdrowy kręgosłup. Ponadto, wygodna pozycja przy stole zapobiegnie dyskomfortowi mięśni, co przyczynia się do wysokiej produktywności i osiągnięć w nauce.

Różnorodne modele ortopedyczne

Produkty ortopedyczne są różnego rodzaju. W zależności od ich urządzenia są w stanie skorygować zgięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a tym samym zapewnić komfort kręgosłupa, zmodyfikować punkt podparcia i położenie stawu biodrowego w pozycji siedzącej, a także dynamicznie utrzymać postawę.

Są więc następujące urządzenia:

 • Wspieranie całego pleców, które mają specjalną konstrukcję i zachowują zgięcie w odcinku lędźwiowym;
 • z ruchomą powierzchnią, która pozwala osobie siedzącej zrównoważyć wszystkie mięśnie tułowia;
 • z dodatkowym naciskiem na kolana;
 • kształt siodła, który pozwala na stanie w pozycji siedzącej - stanie.

Każdy typ struktur ortopedycznych ma cechy operacyjne, plusy i minusy. Wszystkie te niuanse powinny być brane pod uwagę przy wyborze urządzenia ortopedycznego.

Cechy wzoru dla różnych krzeseł

Z ortopedycznym oparciem

Najczęściej są to modele ortopedyczne, które wspierają plecy. Składają się z ruchomego oparcia, siedziska z mocnym mocowaniem i nóg bez kółek. Modele te są idealnym wariantem ortopedycznego produktu komputerowego dla ucznia. Ich charakterystyczną cechą jest brak podłokietników i obecność wysokich pleców podtrzymujących całe plecy. Specjalne występy tego projektu są zaprojektowane w celu utrzymania odcinka lędźwiowego w prawidłowej pozycji, zapobiegania nadmiernemu nachyleniu tułowia i jego przesunięciu na bok.

Produkty są dostosowane do wzrostu dziecka i wymagają specjalnego podnóżka. Ten projekt pozwala polegać na grzbiecie, a nie na łokciu dłoni, które nie jest używane podczas pisania. Fakt ten zapobiega rozwojowi asymetrycznego napięcia mięśni w obręczy barkowej i odciąża obciążenie od talii.Jednak te urządzenia nie zapobiegają pogorszeniu odpływu żylnego, dlatego konieczne regularne ćwiczenia fizyczne w celu przywrócenia prawidłowego krążenia krwi i tworzenia obciążenia, które nie jest używane podczas pracy mięśni.

Produkt o ruchomej powierzchni

To urządzenie przypomina masywne stołki. Charakteryzuje się ruchomym siedziskiem na zawiasie i brakiem oparcia. Brak oparcia prowadzi do potrzeby utrzymania równowagi w celu rozmieszczenia jednolitego obciążenia całego aparatu mięśniowego, co nastąpi dzięki zapobieganiu niskiej ruchomości.

To krzesło ortopedyczne jest bardzo ruchliwe, więc jeśli bóle w plecach, deformacje kręgosłupa, może tylko pogorszyć sytuację i pogorszyć zdrowie ukochanego dziecka. Ponadto ćwiczenia fizyczne są niezbędne do normalizacji odpływu krwi z kończyn dolnych. Dlatego ten model jest odpowiedni tylko dla dzieci o prawidłowej postawie bez oznak krzywizny.

Urządzenie z naciskiem na kolana

Ten typ modelu ortopedycznego jest przeznaczony do równomiernego rozkładu masy ciała siedzącej osoby. Siedząc na tym modelu, musisz polegać nie tylko na mięśniach miednicy, ale także na kolanach. Jak wiemy z praktyki, bardzo trudno jest oprzeć się o kolana, powoduje to ból i dyskomfort.Jednakże, siedząc na tym urządzeniu, kolana nie podlegają presji i jednocześnie nie obserwuje się ich deformacji. Uginanie lędźwiowe ma taki sam kąt jak w pozycji stojącej, co zapobiega nadmiernemu naprężeniu mięśni okolicy lędźwiowej. Zmniejszenie nacisku na mięśnie miednicy zapobiega ich przepływowi.

Jednak ten model ma pewną wadę: kąt pomiędzy trzpieniem a udem nie jest wystarczająco duży, aby zapewnić wygodną pozycję siedzącą. Prowadzi to do trudności w krążeniu, często powoduje ból i dyskomfort nóg i powoduje uczucie zmęczenia. Aby wyeliminować te problemy, można użyć krzeseł ortopedycznych z różnymi obszarami podparcia. Pozwalają one balansować w przód iw tył, co powoduje pracę mięśni w okolicy lędźwiowej.

Produkt w kształcie siodła

Te ortopedyczne struktury przypominają pozę jeźdźca, stąd ich nazwa. Wykonane są w formacie siedzącym, podczas gdy nogi są rozszerzone pod kątem w stawach biodrowych, które unieruchamia miednicę w pewnej dogodnej pozycji. Takie położenie nóg przyczynia się do prawidłowego zachowania symetrii obręczy barkowej i łopatek, a także nie koliduje z normalnym dopływem krwi do kończyn dolnych.Kiedy dziecko siedzi na urządzeniu siodłowym, jego miednica pochyla się lekko do przodu, co tworzy kąt prosty w okolicy lędźwiowej. Brak pleców pomaga utrzymać równowagę i zapewnia mięśniom niezbędny ładunek.

Produkt z podwójnym oparciem

Ten model jest odpowiedni dla dzieci, które nie mają patologii kręgosłupa. Specyficzna struktura grzbietu pozwala mięśniom zrelaksować się bez zmiany pozycji pleców, co zapobiega rozwojowi takich zaburzeń, jak skolioza i kifoza.

Urządzenie z rolką

Ten model ma specjalny wałek do podpierania nóg. Urządzenie stanowi dobre wsparcie dla kręgosłupa.

Jakie są zalety modelu ortopedycznego?

Bardzo często rodzice zastanawiają się, czy przepłacić za urządzenie ortopedyczne. Czy to konieczne? Na pewno warto i koniecznie.

Takie modele mają następujące zalety:

 • zapobieganie chorobom oczu;
 • zapobieganie patologiom kręgowym;
 • regulacja prawidłowej pozycji kończyn tylnych i dolnych;
 • zapewnienie prawidłowego krążenia krwi;
 • ekonomia stołu i krzesła;
 • komfort i wygoda (krzesło porusza się, zmienia wysokość i nachylenie).

Modele te są przepisywane na istniejące choroby oczu i układu mięśniowo-szkieletowego, a także są dobrymi środkami zapobiegawczymi.

Co powinienem wziąć pod uwagę przy wyborze mebli ortopedycznych?

Wybierając takie modele, musisz przestrzegać następujących kryteriów:

 • regulacja wysokości, kupowanie krzesełka na jeden rok jest wyjątkowo nieuzasadnione, powinieneś kupić ten model z regulacją wysokości, ponieważ dziecko będzie go używać przez kilka lat;
 • przy znaczącym wzroście dziecka fotel należy wymienić;
 • Nie powinieneś kupować jednego krzesła dla dwojga dzieci w różnym wieku i wzrostu ze względu na ekonomię, ponieważ musi odpowiadać wzrostowi, wiekowi i sylwetce dziecka;
 • urządzenia z masywnym oparciem muszą być dostosowane do głębokości siedziska;
 • Nie zaleca się kupowania produktu z kołami lub podłokietnikami;
 • jeśli kupujesz krzesło i biurko, musisz wybrać model, który będzie dopasowany do siebie na wysokość, jeśli istnieją rozbieżności w tym planie, musisz użyć podnóżka;
 • Podczas diagnozowania dziecka, skolioza potrzebuje specjalistycznej porady, aby wybrać odpowiedni model.
 • Przed zakupem należy pozwolić dziecku usiąść na krześle, aby ocenić jego funkcjonalność.

Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę?

Seat

Powinno być wygodne, a jednocześnie wystarczająco trudne. Głębokość krzesła powinna odpowiadać połowie u uczniowskiego uda. Tylko w tym przypadku dziecko będzie mogło usiąść wygodnie i opierać się plecami podczas odpoczynku.

Oparcie

Tył krzesła powinien mieć twarde i wygodne parametry, a także mieć anatomicznie prawidłowy kształt. W końcu będzie musiała wspierać plecy dziecka przez wiele godzin. Ponadto plecy powinny nie tylko zapobiegać rozwojowi skoliozy, ale także korygować istniejące wady pleców i postawy. Powinien się kończyć w środku źrenic źrenicy i być dostosowany do budowy anatomicznej dziecka. Dlatego konieczne jest wybranie urządzeń ze sztywnym grzbietem, który unieruchamia kręgosłup w prawidłowej pozycji. Miękkie plecy mogą wygiąć się i doprowadzić do asymetrii obręczy barkowej i krzywizny kręgosłupa.

Podłokietniki

Dzięki temu elementowi wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, a opinia specjalistów jest podzielona.Niektórzy ortopedzi polecają krzesła bez podłokietników, aby dziecko nie garbiło się i nie garbi. Inne - pozwalają na obecność podłokietników, aby uczeń mógł co najmniej od czasu do czasu rozluźnić obwód ramienny i szyję.

Wysokość produktu

Wysokość stołu i krzesła powinna być taka, aby nie uszkodzić wzroku i nie uszkodzić kręgosłupa. Z reguły odpowiada następującym parametrom: od 36 do 55 cm od podłogi. Najlepszym wyborem jest model z regulowaną wysokością. Taki model będzie wygodny dla dziecka przez długi czas, ponieważ będzie dostosowywany do jego wzrostu.

Roztwór barwny

Ten parametr nie jest najważniejszy, jednak stymulowanie dziecka do wykonywania zadań domowych, jest dość aktualne. Jeśli podoba mu się projekt krzesła, jego kształt i kolor, to z przyjemnością usiądzie na nim, a zatem ostrożnie wykona zadanie domowe. Chłopcy będą pasować do niebieskich modeli z oryginalnym nadrukiem, dziewczęcych delikatnie różowych lub pastelowych kolorach. Przy wyborze produktu nie należy zapominać o preferencjach ucznia, ponieważ powinien on usiąść na nim z przyjemnością.

Więcej opcji

Kilka innych ważnych punktów:

 • wybrać modele z prawidłowym ustawieniem stóp, ponieważ dzieci mogą rozwijać nawyk wciskania stóp pod krzesło;
 • produkt musi cechować się wysoką jakością i trwałością, aby zapewnić długotrwałą i pomyślną pracę;
 • Krzesło musi być wykonane z trwałego materiału, a nie z taniego plastiku;
 • Wózek inwalidzki musi mieć co najmniej pięć części dla optymalnej stabilności;
 • Produkt ortopedyczny powinien być nie tylko mocny, ale także bezpieczny, a materiały, z których jest wykonane, powinny być przyjazne dla środowiska;
 • przy zakupie produktu należy zwrócić uwagę na oznakowanie, powinno ono wskazywać wiek ucznia.

Aby nie pomylić wyboru krzesła, należy wybrać je razem z dzieckiem. Potrafi usiąść i wypróbować go pod każdym względem.

Kupując sztywny model ortopedyczny, należy oszacować kąt, w którym będzie znajdować się uda i łydka dziecka. Taki kąt powinien być prosty. Jeśli nie jest bezpośredni, możesz poprosić o dostosowanie go w sklepie, ponieważ nie będzie to możliwe w domu. Kąt nie powinien być ostry, ponieważ siedzenie będzie bardzo niskie, a jeśli jest tępe, wtedy siedzenie jest zbyt wysokie.

Jednak nie zapomnij o regularnych fizycznych treningach po długim siedzeniu.To nie tylko zapewni pożyteczną zmianę dla mózgu, ale także wzbogaci tkanki w tlen, poprawi krążenie krwi i zapobiegnie żylnemu przekrwieniu nóg. Fizyczna rozgrzewka powinna obejmować ćwiczenia rozciągające i elastyczność.

Prawidłowo dobrany produkt ortopedyczny pozwoli Twojemu dziecku pozostać zdrowym i pracowitym. Być może pokocha naukę i wybierze interesujący sposób w życiu.