Guz rdzenia kręgowego

Obecnie guz rdzenia kręgowego jest rzadki. Jednak jego występowanie wiąże się z niebezpieczeństwem późnego wykrycia z powodu braku wyraźnych znaków na pierwszych etapach rozwoju. W przypadku schyłku nowotwór może wpływać na sąsiadujące tkanki i narządy. Pomiędzy pojawieniem się pierwszych dotkniętych komórek a namacalnymi oznakami mijają nawet lata, co powoduje, że choroba postępuje i staje się trudna do wyleczenia. Dlatego ważne jest, aby mieć informacje o przyczynach, typach, objawach nowotworów i sposobach leczenia w celu ich wczesnej diagnozy i podjęcia niezbędnych działań.

Rodzaje nowotworów

Guz może być łagodny i złośliwy. Przy powolnym lub zerowym tempie rozwoju można mówić o jego łagodnym wyglądzie. W takim przypadku pacjent ma dużą szansę na całkowite wyeliminowanie choroby. Szybki wzrost zmienionych komórek z nowymi właściwościami przekazywanymi ich potomstwu charakteryzuje złośliwą naturę nowotworu. Guzy są podzielone w zależności od gatunku, na podstawie różnych znaków: etapów rozwoju, miejsca edukacji, struktury itp.Dlatego istnieje kilka klasyfikacji.

Guzy nowotworowe dzielą się na pierwotne i wtórne. Jeśli podstawowy utworzony bezpośrednio z komórek mózgu, wtórne, występujące znacznie rzadziej - od pozostałych wewnętrznych tkanek i komórek ludzkich.

  • Być może zainteresują Cię przyczyny palenia w dolnej części pleców

Najczęściej są nowotwory złośliwe pozaszpikowe charakter, będąc szybko rośnie i zniszczyć kręgosłup.

Śródszpikowy rak rdzenia kręgowego mogą być wykonane z materiału rdzenia, który jest tylko 5% przypadków. Ale najczęściej glejak - guzy komórek glejowych, które wykonują funkcję utrzymywania neuronów zdrowia.

rak rdzenia kręgowego mogą być wytwarzane w różnych częściach segmentu rdzeniowego lub 2 natychmiast uchwycić. Tak więc, powstawanie craniospinal uformowane, przechodząc od czaszki kręgosłupa szyjnego, stożek guz mózgu obejmuje sacrococcygeal region końskiego ogona guza rejestruje 3 lędźwiowym krzyżowych 5 oraz ogonowego rozdzielono.

Przyczyny i oznaki nowotworów

Współczesny system opieki zdrowotnej nie określa dokładnych przyczyn, które prowadzą do powstawania nowotworów. Jednakże wyodrębniono szereg czynników ryzyka:

  • Wpływ promieniowania na organizm ludzki;
  • Zatrucie organizmu szkodliwymi substancjami pochodzenia chemicznego;
  • Palenie;
  • Wiek (prawdopodobieństwo powstania guza wzrasta wraz z wiekiem, ale może rozwinąć się w dowolnym okresie życia);
  • Predyspozycje genetyczne itp.

Objawy występujące w przypadku raka rdzenia kręgowego są podobne do objawów charakterystycznych dla wielu innych chorób. W pierwszych stadiach rozwoju nowotworów symptomatologia może nie objawiać się wcale. Takie właściwości powodują niebezpieczeństwo późnego wykrycia nowotworu i pogorszenia jego następstw.

  • Radzimy przeczytać:mięsak kręgosłupa.

Guz przejawia się w tworzeniu nowej tkanki w obszarze obecności komórek nerwowych, korzeni, błon lub naczyń krwionośnych, na które wywiera dodatkową presję. Powoduje to ból i inne objawy nowotworu rdzenia kręgowego.

Pierwszym i najważniejszym objawem nowotworu jest ból odczuwany w okolicy pleców. Charakteryzuje się ostrą, silną, częstą manifestacją i nie jest usuwany za pomocą konwencjonalnych leków. Wrażenie bólu wzrasta wraz ze wzrostem wielkości guza.Symptomatologia procesów nowotworowych jest podzielona na 3 kompleksy: zaburzenia korzeniowo-rdzeniowe, segmentowe i przewodzące.

Zaburzenia powłokowo-powłokowe

Te objawy raka rdzenia kręgowego wynikają z nacisku guza na korzenie nerwowe i otoczkę rdzenia kręgowego. Objawy koślawości objawiają się w przypadku uszkodzenia kręgosłupa, a w zależności od siły kompresji i stopnia zakłócenia można zaobserwować fazy podrażnienia lub wypadnięcia korzenia.

W fazie stymulacji kręgosłupa nacisk na nią charakteryzuje się umiarkowaną siłą i niezakłóconym dopływem krwi. Wrażenie bólu występuje w strefie podrażnienia i w sąsiadujących strefach. Podczas poruszania się, dotykając miejsca powstawania guza, pojawiają się nieprzyjemne odczucia: ból, pieczenie, mrowienie, drętwienie. Takie objawy zwiększają się w poziomie i zmniejszają się w pozycji pionowej.

W fazie utraty wrażliwość korzeni zostaje zredukowana i ostatecznie utracona, są nadmiernie skompresowane, a zatem nie spełniają swoich funkcji.

Objawy zamknięcia obejmują silny ból, zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, stres w obszarze pochodzenia nowotworowego.

Zaburzenia segmentalne

Zaburzenia segmentalne pojawiają się, gdy nacisk jest przykładany do pewnych segmentów rdzenia kręgowego. Jednocześnie dochodzi do zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych i mięśni, a wrażliwość skóry ulega zmianie. Rak rdzenia kręgowego wpływa na przednie, tylne lub boczne rogi obecne w tych segmentach. W pierwszym przypadku może wystąpić zmniejszenie lub utrata odruchów, mimowolne skurcze mięśni, drganie, ich siła i spadek tonów. W obecności guza rdzenia kręgowego takie naruszenia są lokalne i występują wyłącznie w tych mięśniach, które są podatne na obrażenia.

Nacisk na rogi boczne poszczególnych segmentów rdzenia kręgowego prowadzi do zakłócenia w zaopatrzeniu tkanek w niezbędne elementy. Temperatura skóry wzrasta, pocenie się, jej kolor może się zmieniać, w niektórych przypadkach skóra zostaje osuszona i płatki. Takie zmiany pojawiają się tylko w obszarze dotkniętych obszarów.

Prowadzenie zaburzeń

Ta grupa składa się z zaburzonej aktywności ruchowej poniżej lub powyżej nowotworu i zaburzeń wrażliwości.Śródszpikowy rdzenia kręgowego zaburzenia raka charakteryzuje się czułością dół jak wzrost nowotworu (początkowo dotkniętego obszaru, następnie osadnika obszar poniżej) pozaszpikowej - w górę (w dół rozpoczyna się, wchodząc w miednicy, a następnie obszar klatki piersiowej, rąk, itp.)

ścieżki przewodzące, które służą do przekazywania informacji, mięśnie sprężonego powstawanie nowotworu, w wyniku czego może dojść do porażenia, niedowład.

Wszystkie objawy obecności guza rdzenia kręgowego wydają się złożone, działanie kilku systemów jest zakłócane jednocześnie.

Diagnoza i leczenie

Na pierwszych etapach rozwoju nowotworu diagnoza jest trudna ze względu na jej słabe objawy. W związku z tym, w celu ustalenia dokładnego położenia, wielkości, etapu rozwoju musi przejść pełne badanie za pomocą kilku sposobów i metod diagnostycznych. Badanie neurologa zostaje zastąpione przez MRI i CT, w tym kontrast dożylny. Z tych badań ustalono dokładną lokalizację nowotworu wymagane dla dalszego procesu leczenia.Te metody są często stosowane i mają dużą wartość informacyjną.

Ważną metodą jest badanie radionuklidów. W tym celu do ciała wprowadzane są specjalne środki zawierające substancje radioaktywne emitujące promieniowanie w swoim składzie. W komórkach nowotworowych i zdrowych tkankach składniki te kumulują się na różne sposoby, co pozwala dokładnie zlokalizować dotknięty obszar. W niektórych przypadkach rdzeń kręgowy jest nakłuty i próbka jest badana.

Całkowita eliminacja choroby jest możliwa tylko poprzez interwencję chirurgiczną. Odnosi się to jednak tylko do łagodnych formacji z wyraźnymi granicami, co pozwala na usunięcie guza w całości.

Zmiany złośliwe nie są całkowicie wycięte z powodu ich dużego rozmiaru i wprowadzenia do rdzenia kręgowego. Część dotkniętej tkanki zostaje usunięta, minimalnie wpływając na obszar kręgosłupa i samą kręgosłup.

Przy tworzeniu wielu guzów z dużą liczbą przerzutów w kręgosłupie usunięcie chirurgiczne jest niepraktyczne. Po operacji pacjenci są leczeni lekami, które przywracają ukrwienie rdzenia kręgowego. Umiarkowane ćwiczenia, masaż leczniczy, zapobieganie odleżynom - niezbędne procedury w okresie rehabilitacji pacjenta.

Każda osoba w każdym wieku musi prowadzić zdrowy tryb życia i zawsze zwracać uwagę na swoje ciało. W przypadku jakichkolwiek odchyleń od normalnego stanu należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania porady. Tylko kontrola osobista i uwaga pomogą w czasie zdiagnozować jakąkolwiek chorobę, w tym znaleźć guz rdzenia kręgowego i wyeliminować dolegliwość bez negatywnych konsekwencji.

Obejrzyj wideo: PARESTAND w praktyce (Pacjent po operacji usunięcia guza rdzenia kręgowego) (Grudzień 2019).

Loading...