Mięsak kręgosłupa

Mięsak kręgosłupa jest chorobą onkologiczną. Jest trudny do zdiagnozowania i prawie nie wykazuje objawów na wczesnym etapie. Złożoność diagnozy w lokalizacji guza i jego bliskości do narządów wewnętrznych. Diagnozę przeprowadza się w obecności onkologa, specjalisty w dziedzinie neurochirurgii, chirurga. Mięsak kręgosłupa uważany jest za rzadką patologię, która ma wiele objawów. Nowotwór aktywnie rośnie, rozwija się, a prawdopodobieństwo śmiertelnego wyniku dla pacjenta jest duże.

Śmiertelność z powodu choroby jest częsta, ponieważ nowotwór aktywnie rośnie, często występują nawroty, a przerzuty przenikają wszystkie tkanki i wpływają na pobliskie narządy. Mięsak jest bardzo niebezpieczny dla dzieci i młodzieży, które w związku z procesem wzrostu ciała szybko rozwijają tkankę łączną. Choroba to głównie mężczyźni. Leczenie mięsaka kręgosłupa onkologów, neurologów i innych specjalistów.

Rodzaje mięsaków

Przyczyny choroby

Z powodu tego, co jest chorobą? Istnieje wiele czynników, na przykład uraz kręgosłupa; choroby prowadzące do onkologii; rozprzestrzenianie się przerzutów w kręgosłupie z innych narządów i układów zakażonych rakiem.

Naukowcy dochodzą do wniosku, że główną przyczyną tej choroby jest defekt genetyczny, przejawiający się nawet w rozwoju macicy.

Istnieje wersja pojawienia się mięsaka z powodu programu wzrostu nowotworu, położonego w ciele ludzkim i wpływu na nie czynników wywołujących choroby. Czynniki wywołujące pojawienie się choroby:

 • Niewłaściwe odżywianie;
 • Skutki promieniowania i chemikaliów;
 • Palenie (aktywne i pasywne);
 • Stała ekspozycja na światło słoneczne lub w solarium;
 • Urazy kręgosłupa.

Ze względu na czynniki prowokujące, złośliwe nowotwory mogą pojawić się w dowolnej części ciała. Guz na kręgosłupie rośnie, przerzuty do niego kiełkują, mięsak się rozpoczyna.

Lokalizacja mięsaka kręgosłupa jest inna (obszar rdzenia kręgowego, między kopertami rdzenia kręgowego a kościami). Może objawiać się i kiełkować w kręgosłupie (częściej pierwotne nowotwory).

Wtórne nowotwory pojawiają się w wyniku kiełkowania przerzutów z innych układów i narządów dotkniętych rakiem.Rzadziej złośliwe nowotwory zlokalizowane są w pobliżu zakończeń nerwowych. To, co spowodowało pojawienie się pierwotnych nowotworów kręgosłupa w ciele, jest nieznane, ale naukowcy biorą pod uwagę główną przyczynę defektów genetycznych. Mięsak atakuje pobliskie tkanki kręgosłupa, naczynia, kości. Pojawienie się bólu nie zawsze jest objawem onkologii, dlatego lekarze diagnozują chorobę za pomocą testów i prześwietleń.

 • Będzie również interesujące:guzy odcinka szyjnego kręgosłupa.

Objawy

Mięsak kręgosłupa i jego objawy nie są natychmiast widoczne. Na samym początku guz nie objawia się i ma niewielki rozmiar. W miarę rozwoju mięsaka kręgosłup obejmuje inne tkanki. Przejawy choroby zależą od umiejscowienia guza i od tego, jaki wpływ na niego ma kręgi. Ważna szybkość wzrostu, wielkość wolnej przestrzeni w kręgosłupie. Kiedy objawy są ważne, wiek pacjenta i brak lub obecność chorób innych narządów są ważne.

Objawy mięsaka są podzielone w zależności od lokalizacji guza:

 • Szyja;
 • Oddział klatki piersiowej;
 • Loin.

Wszystkie objawy choroby podzielono na trzy główne grupy:

 1. Objawy koślawości. Pojawiają się wcześniej niż inne, zwłaszcza gdy guz znajduje się w samym kręgosłupie. Pacjent skarży się na ból, przypominają zapalenie korzeni nerwowych, nerwobóle. Charakter bólu jest inny: od ostrych ataków (lumbago) do kurczących się lub półpasiec. Mogą rosnąć w pozycji leżącej. Choroba jest łatwo zamaskowana na chondrosis, korzonek nerwowy lub nerwoból. Pacjent odczuwa pieczenie w dłoniach lub stopach, "dreszcze", zaczynają się mrowienie.
 2. Objawy segmentalne są częstsze w przypadku guzów zlokalizowanych w kręgosłupie. Nowotwory onkologiczne ograniczają ruch, występuje chwilowy paraliż (niedowład) i drętwienie okolicznych tkanek.
 3. Objawy przewodzeniowe wpływają na aktywność ruchową pacjenta, powodując niedowład i porażenie, gdy objawiają się we wszystkich częściach ciała poniżej samego nowotworu. Pacjent skarży się na zmniejszenie wrażliwości tkanek i kończyn.

Głównym pierwszym wyraźnym objawem odczuwanym przez pacjenta jest ból. Początkowo bolesne odczucia pojawiają się od czasu do czasu, szybko się zmniejszają, czasami temperatura ciała wzrasta do 38 stopni.

 • Radzimy przeczytać: rak kręgosłupa.

Wraz ze wzrostem złośliwego guza, bóle stają się silniejsze, zaczynają zakłócać w nocy, pojawiają się skurcze. Stosowanie leków przeciwbólowych nie przynosi ulgi.

Gdy na wzrost guza dodaje, mięśnie i więzadła są w tonie, jest kompresja rdzenia kręgowego, zaczyna moczu. Pacjent ma zmiany w chodzie, któremu towarzyszy naruszenie koordynacji ruchów. Na ludzkim ciele są siniaki. Ponadto kręgosłup mięsak ma wszystkie objawy, które manifestują się w onkologii: pacjent traci na wadze, to pojawia się apatia, osoba staje się drażliwy, zaczyna osłabienie. Czasami choroba objawia się tylko przez pieczęcie w kręgosłupie.

Diagnostyka

Lekarz słucha skarg pacjenta, bada go i diagnozuje chorobę na podstawie badań laboratoryjnych. Kiedy promieniowanie rentgenowskie obserwowano choroby trzonu w kręgu o obwodzie z poszarpanych krawędziach, widocznego nowotworu miękkiej tkanki. HNa zdjęciu widać zniszczenie warstwy korowej. MRI wykonane przez lekarza pozwala zrozumieć rozmiar złośliwego guza, ponieważ oddziałuje on z pobliskimi tkankami. Czasami zaleca się podanie scyntygrafii.

Badania genetyczne mogą być wykorzystane do diagnozy. Często lekarz wykonuje badanie krwi na obecność markerów i inne techniki diagnostyczne. I histologia pomoże potwierdzić lub zaprzeczyć diagnozie. Materiał biologiczny jest wspomagany przez nakłucie kręgu, które wykonuje się za pomocą rentgena. A do wykrywania przerzutów zlokalizowanych głęboko w tkankach stosuje się promienie X, scyntygrafię szkieletu i MRI mózgu.

Leczenie

Aby pokonać chorobę usuniętą chirurgicznie, nie zawsze działa, nowotwór często kiełkuje do pobliskich narządów i tkanek. Kursy terapii kombinacyjnej, w tym radioterapii i polikhemerapii, są stosowane w leczeniu. Jeżeli przerzuty wykiełkowały głęboko w tkankę, lekarze mogą stosować radioterapię z napromienianiem dużą dawką. Po takim leczeniu pacjent potrzebuje przeszczepu komórek macierzystych lub rdzenia kręgowego.

Odzyskiwanie zależy od stadium onkologii, jej lokalizacji i rozmieszczenia w tkankach. Jeśli mięsak ma wysokie zróżnicowanie (rośnie wolno, zajmuje niewielki obszar, nie daje przerzutów), to po leczeniu następuje okres remisji u 65-70% pacjentów.Chemioterapia i przeszczep szpiku pomagają ocalić 30% osób z mięsakiem kręgosłupa. Jeśli nowotwór jest podatny na leczenie powyższymi metodami, prawie połowa pacjentów może żyć do 7 lat.

Obejrzyj wideo: NAJBARDZIEJ ZŁOŚLIWE NOWOTWORY